Az októberi 4,7%-ról novemberben 5,11%-ra ugrott az éves alapú fogyasztói áremelkedés mértéke Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Microsoft több népszerű, és az üzleti életben a cégek által használt szolgáltatása, köztük az Outlook, az Exchange és a Teams naptár funkciója világszerte leállt hétfő reggel. A felhasználók tömeges problémákról számoltak be, többek között nem tudtak e-maileket küldeni és fogadni, illetve hozzáférni naptáraikhoz - írta meg az Euronews.
Novemberben gyengén teljesít a német gazdaság a most közölt bmi-adatok szerint, de akkora negatív meglepetést nem látunk, mint a francia adatban.
A múlt heti inflációs adatok nagyon meglepően alakultak, amiben a fő szerepet a telefon és internet előfizetések havi alapon számolt közel 7%-os áresése játszotta. Megkeresésünkre a Magyar Telekom elmondta, hogy többek között mi állhatott az ügy hátterében.
Októberben 4,7%-ra emelkedett az éves romániai infláció a szeptemberi 4,6%-ról, amelyről már akkor elmondhattuk, sorozatban ötödik egymást követő hónapja a legmagasabb inflációs ráta volt a keleti szomszédunkban; a friss adattal ez valószínűleg hat hónapos sorozattá bővülhet. Szeptemberhez képest 0,62 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak Romániában.
A bő hároméves mélypontot jelentő szeptemberi 1,6%-ról októberben 2%-ra gyorsult az éves alapú német infláció – közölte kedden a végleges adatot a német statisztikai hivatal. Havi alapon 0,4%-os volt a pénzromlás üteme.
A Magyar Nemzeti Bank alternatív inflációs mutatói – hasonlóan a reggel megjelent hivatalos adathoz – alátámasztják az árnyomás enyhülését a magyar gazdaságban. Az egyik legfontosabb tényezővel kapcsolatban a jegybank megmutatta, hogy ilyenre 2000 óta sosem volt példa.
A modern technológiák térnyerése következtében a munkaerőpiaci kereslet is átrendeződött: előtérbe kerültek a magas képzettséget igénylő, illetve az alacsony munkaerőköltségű, egyszerűbb tevékenységek. Az automatizálható feladatokat végzők iránt azonban egyre kevesebb igény mutatkozik - derült ki a KSH Népszámlálási atlasz, 2022 című, most megjelent kiadványából. Ezáltal 2011 és 2022 között nőtt a magas szintű szakértelmet igénylő munkakörökben dolgozók, valamint az egyszerű fizikai foglakozásúak aránya, ezzel szemben a rutinszerű ipari, kereskedelmi és szolgáltatási foglalkozásúaké mérséklődött.
Az Eurostat legfrissebb gyorsbecslése szerint az euróövezeti éves infláció 2024 októberében várhatóan 2,0% lesz, ami növekedést jelent a szeptemberi 1,7%-hoz képest. A legnagyobb emelkedést a szolgáltatások és az élelmiszer, alkohol és dohánytermékek kategóriái mutatták.
A magyar gazdaság teljesített a leggyengébben a harmadik negyedévben azon gazdaságok közül, akik már közzétették a GDP-növekedési statisztikájukat, az alulteljesítés nem is kicsi. Éves bázison a második legrosszabb helyen áll Magyarország. A helyzet azért különösen aggasztó, mert a magyar gazdaság akkor esett, amikor Európa legtöbb országa épp meglepően jó növekedési adatokat tudott produkálni.
Vajon ismét recesszióba csúszott a magyar gazdaság? A Portfolio által megkérdezett elemzők válaszai alapján ez a fő kérdés a harmadik negyedéves GDP-adat kapcsán. A várhatóan igen szerény gazdasági aktivitásról beszámoló jelentés végképp széttöri az idei gyors gazdasági növekedésről szóló álmokat: a 2024-es éves átlagos GDP-bővülés az előrejelzések szerint éppen csak meghaladja majd az 1%-ot. Jövőre viszont a GDP-növekedés üteme a kormány 3-6%-os növekedési célsávjába emelkedhet, igaz, csak az aljába.
Csökkent az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet összetett teljesítményindexe szeptemberben, immár a hetedik egymást követő hónapban, miután februárban két éve először emelkedett.
Az augusztusi magyar kiskereskedelem felpattanása bizakodásra adhat okot, ezért megnéztük, hogy néz ki a magyar boltok forgalma 2021-hez viszonyítva összevetve a régió országaival és olyan gazdag államokkal, mint a skandináv országok.
Az Európai Unió és az eurózóna gazdasági hangulata 2024 harmadik negyedévében alig mozdult el, még most is kifejezetten negatív a Gazdasági Hangulatmutató (Economic Sentiment Indicator – ESI) adatai alapján. A legnagyobb uniós gazdaságok közül Németország továbbra is szenved, ami Magyarország számára is rossz előjel.
Megugrott a kiskereskedelmi fogalom augusztusban és ezzel hosszú idő óta másodszor sikerült meghaladni a 2021-es szintet. Lehet, hogy az emberek a növekvő reálbérek hatására elkezdtek költeni a boltokban, bár korábban is láttunk olyan biztató adatot, amelyet lanyhulás követett.
A török infláció a vártnál lassabban mérséklődött szeptemberben, ami késleltetheti a kamatcsökkentésről szóló tárgyalásokat. Az éves infláció 49,4%-ra csökkent az augusztusi 52%-ról, ami magasabb a közgazdászok által várt 48,3%-os mediánnál - tudósított a Bloomberg.
Vidéken várhatóan 10% alatti szobaár-emelkedést bír majd el a piac
Mozgalmas esztendő volt, annyi biztos.
Intenzív szakaszában van a háború.
Erős állítást tett az elemző.
Szankcionált személy lehetett a célpont.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?