Izrael és a Hezbollah megállapodott az izraeli-Hezbollah konfliktus lezárását célzó tűzszüneti megállapodás feltételeiről
- közölte egy magas rangú amerikai tisztviselő hétfőn az Axiosnak.
Úgy gondoljuk, hogy megegyeztünk. A gólvonalon vagyunk, de még nem léptük át. Az izraeli kabinetnek kedden kell jóváhagynia az alkut, és addig bármikor elromolhat valami
- hangsúlyozta a tisztviselő.
A megállapodás részletei
A tűzszüneti megállapodás tervezete 60 napos átmeneti időszakot tartalmaz, amely alatt az izraeli hadsereg kivonulna Dél-Libanonból, a libanoni hadsereg a határhoz közeli területeken települne le, a Hezbollah pedig a Litani folyótól északra helyezné át nehézfegyverzetét (az 1978-as ENSZ-határozathoz igazodva).
- A megállapodás egy, az Egyesült Államok által vezetett felügyelőbizottságot is tartalmaz, amelynek feladata a végrehajtás ellenőrzése és a jogsértések kezelése.
- Az Egyesült Államok beleegyezett, hogy Izraelnek egy garancialevelet ad, amely magában foglalja az izraeli katonai fellépés támogatását a libanoni területről érkező közvetlen fenyegetésekkel szemben, valamint az olyan fejlemények megakadályozására irányuló intézkedéseket, mint a Hezbollah katonai jelenlétének újbóli kiépítése a határ közelében vagy a nehézfegyverek csempészete - mondták izraeli és amerikai tisztviselők.
- A megállapodás értelmében Izrael az Egyesült Államokkal folytatott konzultációt követően lépne fel, és akkor, ha a libanoni hadsereg nem kezeli a fenyegetést.
Reagál a piac
A felek tehát még nem jelentették be hivatalosan a megállapodást, a piacok viszont azonnal reagálnak: a korábbi oldalazásból nagy esésbe kapcsolt az olaj ára, a Brent jelenleg 1,9 százalékos mínuszban van.
A Hormuzi-szoros geopolitikai stabilitása kulcsfontosságú a globális energiaellátás szempontjából, az Izrael és Irán közti konfliktus miatt a piaci szereplőket széles körben aggasztotta, hogy egy esetleges eszkaláció miatt lezárásra kerülhet a szoros. A szoros jelentőségét jól szemlélteti, hogy azon keresztül bonyolítják le a világ olajexportjának mintegy 40 százalékát. Az Izrael és az Irán által támogatott Hezbollah közti konfliktusban bekövetkező tűzszünet nyilvánvalóan csitatja a kedélyeket a két ország között, erre reagál most a piac.
Emellett a klasszikus menekülőeszköznek számító
arany jegyzése is bezuhant,
jelenleg 2,3 százalékos mínuszban az árfolyam.
Volt előzmény
Még délelőtt számoltunk be róla, hogy kiszivárogtak az izraeli kormány és a libanoni Hezbollah között körvonalazódó tűzszüneti megállapodás részletei - a Kan izraeli műsorszolgáltató értesülései szerint Benjamin Netanjahu miniszterelnök jóváhagyta az Egyesült Államok közvetítésével létrejött egyezséget.
Netanjahu az értesülések szerint délelőtt már azon dolgozott, hogyan kommunikálja az egyezséget a közvélemény felé - az izraeli kormányfő állítólag arra törekszik, hogy a megállapodást ne kompromisszumként, hanem az ország számára előnyös lépésként mutassa be.
A délelőtt kiszivárgott információk alapján
a tűzszünet lehetővé tenné Izrael számára, hogy továbbra is katonai műveleteket hajtson végre a libanoni-szíriai határ térségében.
Gyors összefoglaló a konfliktusról
A harcok azt követően kezdődtek, hogy a Hezbollah 2023. október 8-án rakétákat lőtt ki Izraelre, ezt követően a konfliktus jelentősen eszkalálódott, miután Izrael 2024. október 1-jén szárazföldi inváziót indított Libanonban. A legtöbb áldozat a határ libanoni oldalán esett, bár mintegy 140 izraeli katona és civil is életét vesztette.
A több mint egy éve tartó harcok során több mint 3500 libanoni halt meg és több mint 15 000 sebesült meg.
A mostani megállapodás azt is lehetővé tenné, hogy a határ mindkét oldalán élő civilek százezrei fokozatosan hazatérhessenek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images