2024-re egy új szót kellett megtanulni a tavalyi polikrízis kifejezés után, ez a permakrízis fogalma
- kezdte előadását Rózsai Rezső. A fogalom azt jelenti, hogy a folyamatos válság állapotában vagyunk, ahol az egyik probléma a másik után merül fel, anélkül, hogy egyértelműen véget érne.
A KPMG felmérése idén júliusban és augusztusban több mint 1300 vezérigazgatót kérdezett meg a világ 11 legnagyobb gazdaságában 11 szektorban. A felmérésben a 3-5 éves kilátásokra voltak kiváncsiak.
Az idei kutatás egyik fő tanulsága, hogy holisztikus szemlélet alakult ki a cégeknél, mindenféle krízis megoldására irányul ez a megközelítés.
Ez a reziliencia teljesen új fokát követeli meg a vállalkozásoktól.
Kiemelte: a világgazdaság növekedésébe vetett bizalom 72%-on áll jelenleg a cégvezetők körében. Tíz éve készíti a KPMG ezt a felmérést, ez a mutató 10 éve még 93% volt, ebben is látszódik a krízis állapota - tette hozzá a KMPG vezére. Elmondta: a cégvezetők 72%-a minden korábbinál nagyobb nyomás alatt érzi magát a hosszú távú prosperitás biztosítása terén.
A cégvezetők az ellátási láncok szétesését és a működési problémák kérdését tartják a legnagyobb növekedési kockázatnak a következő három évre kitekintve.
A második és harmadik legnagyobb rizikófaktornak a kiberbiztonság, illetve a geopolitikai és politikai bizonytalanság kérdését nevezték meg.
A mesterséges intelligencia kapcsán a megkérdezetett vezérigazgatók 64%-a jelezte, hogy 2024-ben a gazdasági körülményektől függetlenül befektetést tervez a mesterséges intelligenciába.
Az AI-technológiák alkalmazásának három fő akadályát az etikai kérdésekben, az eltérő szabályozásban vagy annak hiányában és a technológiához szükséges skillek terén látják. A cégvezetők fele tartja aggasztónak a szabályozás hiányát, illetve körülbelül ugyanekkora arányban vélik úgy, hogy a nem megfelelő skillek és képességek tovább nehezítik a továbblépést. A cégvezetők 61%-a pedig etikai kérdéseket nevezték meg a legnehezebben kezelendő kérdések között, amikor a mesterséges intelligencia bevezetésére kerül sor a cégüknél.
Az AI munkaerőpiacra gyakorolt hatása kapcsán a felmérésből az derül ki, hogy a munkaerő képzettségének fejlesztése az AI alkalmazása terén kiemelt kérdésnek számít.
A jövő harca nem a képzett munkaerőért, hanem a képezhető munkavállalóért fog folyni
- jegyezte meg Rózsai Rezső.
A vezérigazgatók 76%-a arra számít, hogy az AI nem fogja alapvetően csökkenteni a munkahelyek számát a cégüknél a következő három évben.
A home office-ból az irodákba való visszatérés kérdésében a vezérigazgatók 83%-a úgy véli, hogy három éven belül teljes mértékű lesz a visszatérés az irodákba. A cégvezetők 87%-a várhatóan jutalmazni fogja (pl. előléptetéssel, fizetésemeléssel) azokat a munkavállalókat, akik visszatérnek az irodába.
Rózsai Rezső szerint a korunkat jellemző turbulenciák miatt a vezetőknek rugalmasabbnak és innovatívabbnak kell lenniük, mint valaha. Ahogy a következő tíz évre tekintünk előre, azok a vezérigazgatók érhetik el a fenntartható, hosszú távú növekedést, akik bátor stratégiát alkotnak a gyorsan változó világunkhoz való alkalmazkodás terén, illetve a megfelelő technológiákba és tehetségekbe fektetnek be terveik megvalósításához.
Rózsai Rezső előadását követően hazai vállalatvezetők értékelték a KPMG felmérésének eredményeit a KPMG vezérigazgatójának moderálása mellett.
Topolcsik Melinda, a Bridgestone Tatabánya elnöke, ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy a gazdaság példátlan kihívásai közepette az autóipar jelentős átalakuláson megy keresztül. Az ellátási láncok problémája szorosan összekapcsolódik a geopolitikai instabilitással, utóbbi jelentős veszély a szektor számára. Ezeknek beláthatatlan következményei vannak, ez a legnagyobb veszély az autóipar számára, ami magáéval hozza az ellátási láncok problémáját.
A munkaerő folyamatos képzéséről szólva kiemelte: az abroncsgyártásban dolgozó gépkezelőknek egyre több új készséget kell elsajátítaniuk, köztük olyanokat, amelyekről pár éve még szó sem volt.
Gonda Gábor, a Magyar Telekom vállalati szolgáltatásokért felelős vezérigazgató-helyettese arról beszélt, a diszruptív technológiák alkalmazása nem technológiai, hanem üzleti stratégiai kérdés. "Vannak ilyen hazai vállalkozások, akik ezt így is kezelik, és ők előrébb járnak a piacon. Náluk nagyon jól átgondolt stratégia mentén használják a diszriptív technológiát" - emelte ki. A hazai beszállítók képesek idehozni az új technológiákat, a kérdés az, hogy van e hozzá átgondolt stratégia a hazai cégeknél - tette hozzá.
Szabó Péter, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója arra mutatott rá: buzzwordként félrevezető az AI, mert a mesterséges intelligencia alapú megoldás már egy ideje elérhető, az újdonság a generatív AI. Sok helyen, ahol a vállalat nem vezetett be AI megoldásokat, ott sokszor a munkavállaló saját szakállára elkezdi használni az AI-t, és rájön mennyi időt tud megspórolni a használatával.
A felmérések szerint évi 2 hétnyi munkaidőt lehet megspórolni AI alapú asszisztens használatával.
A felső vezetők 71%-a mondta azt, hogy szívesebben venne fel olyan fiatalt, aki ért az AI-hoz, mint egy olyat, aki pl. 10 éve dolgozik az adott szakterületen - emelte ki Szabó Péter.
Király Gábor, a Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Karának dékánja arra hívta fel a figyelmet, hogy a szakdolgozatírás esetén valószínűleg az egyetemi hallgatóknál nagyobb szám jönne ki az AI technológiák használatával nyerhető spórolás terén.
Azzal kapcsolatban, hogy az AI mit jelent a felsőoktatás számára, kiemelte:
át kell gondolnunk, hogy mi az oktató szerepe, mit akarunk átadni, át kell gondolni a számonkérést is.
Hozzátette: az oktatás újragondolásában számos vállalati partnerrel dolgoznak együtt.
Oszkó-Jakab Natália, a Művészetek Völgye igazgatója: a fesztiválszektor jelentős visszaesést tapasztalt meg az elmúlt időszakban: a Covid után az ukrajnai háború sújtotta a szektort. Amikor kitört a háború, a nyugat-európai szülők nem szívesen engedték a magyarországi fesztiválokra a gyerekeiket. A fesztiválszektor lakmuszapapírja a gazdaságnak - jegyezte meg. Legfőbb kihívásként a szektor számára a klímaváltozást emelte ki. Lehet, 10 éve múlva a fesztiválokat légkondicionált csarnokokban rendezik meg, mondta,
Címlapkép forrása: Stiller Ákos / Portfolio