Hogyan nyerjük meg a  magyar-román versenyfutást?
Gazdaság

Hogyan nyerjük meg a magyar-román versenyfutást?

Portfolio
Az elmúlt években "összerázódott" a lengyel, román, szlovák, horvát és magyar gazdaság. Csakhogy míg a lengyel, román és horvát fejlettség felzárkózott az öt ország átlagához (vagy akár túl is haladta azt), a magyar alulteljesítve visszasüllyedt az átlaghoz. A magyar növekedési modell ráadásul a legkevésbé járult hozzá a hazai lakosság jólétérzetéhez, hiszen a háztartási fogyasztás uniós rangsorában az utolsó helyre süllyedtünk. Mi vezetett ide, és tud-e új lendületet venni Magyarország konvergenciája? Erre a kérdésre is keressük a választ a Budapest Economic Forumon, ahol neves szakértőkkel, vállalatvezetőkkel beszéljük meg a felgyűlt tapasztalatokat.
Döntéshozók, gazdasági nagyágyúk a Budapest Economic Forumon

"2030-ra elérhetjük az EU-átlag 85-90%-át" - ez a vélemény nem a magyar fejlettségről szól, hanem Romániáról. Bálint Csaba, a Román Nemzeti Bank igazgatóságának tagja fogalmazta meg a Portfolio-nak adott nyilatkozatában. Így folytatta: minél távolabbra tekintünk, annál nehezebb számokat mondani, de azt gondolom, hogy Romániában még mindig van bőven potenciál, főleg annak fényében, hogy az utóbbi években geopolitikailag is felértékelődött az ország szerepe. El tudom képzelni, hogy Romániának erős pozíciója legyen gazdasági szemszögből a régióban.

A témáról Bálint Csaba a Budapest Economic Forumon is kifejti a gondolatait, a panelben beszélgetőpartnere Kuti Zsolt, a Magyar Nemzeti Bank főközgazdásza lesz. Kuti Zsoltot többek között arról faggatjuk majd, hogy visszakerülhetünk-e még a régió éllovasai közé, és mi kell ehhez a sikerhez.

Kuti Zsolt egy korábbi interjúban egy fontos szempontot a felzárkózás sikerességével kapcsolatban már megfogalmazott. A magasnyomású gazdaság hatékony működésének van néhány feltétele, ami ahhoz szükséges, hogy ez ne egy fenntarthatatlan növekedési pályához vezessen... Ha ezek nem adottak, akkor  

a magyar gazdaság könnyen visszakerülhet a jól ismert stop-go ciklusok fogságába,

amiben ugyan rövid ideig lehet jól teljesíteni, de hosszú idő átlagában alacsonyabb növekedési pályát és lassabb, meg-megtorpanó felzárkózást jelent, mert a megemelkedő sérülékenység miatt időről időre valamilyen – gazdasági növekedést lassító - korrekciót kell végrehajtani.

A két jegybanki szakember után elindulunk a mikroszint felé: Petri Bernadett, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) ügyvezető igazgatója, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztosa beszél arról, hogy hogyan látja a régiós cégek helyzetét, a magyar vállalkozások régiós terjeszkedési lehetőségeit. Ezután pedig négy ismert közgazdász a gazdaságszerkezeti problémák oldaláról közelítve beszél a régiós versenyképességi helyzetről:

És hogy teljesen földközelbe hozzuk le a témát, a régiós piacokon jelen lévő vállalatvezetőket faggatjuk majd a tapasztalataikról, arról, hogy milyen üzletelni a szomszédos országokban, milyen különbségeket és hasonlóságokat érzékelnek az egyes piacok között:

Moderátor: Tordai Péter, tulajdonos és ügyvezető, Schneider Gépgyártó és Kereskedelmi Kft.

Beszélgetés résztvevői:

  • Baja Sándor, ügyvezető igazgató - Csehország, Magyarország, Románia, Randstad Hungary
  • Boros Árpád, Country Manager Magyarország és Románia, Staufen
  • Dr. Németh Miklós, ügyvezető igazgató, Speciális Finanszírozási Igazgatóság, OTP Bank
  • Ormosy Gábor, Vezérigazgató, AutoWallis Group

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Unit linked biztosítások

Sok témáról nem írok, mert írtam már sokszor. Azonban gyakran kiderül, hogy utoljára akár hét-nyolc éve írtam, ezért újra elő kell venni egy-egy témát. Ilyen a unit linked biztosítás is,

Holdblog

Donald, WTF?!

Az összes vámháborús verzió közül ez volt talán a legdurvább, főleg amiatt, hogy milyen piaci reakció érkezett rá. A HAH különkiadásában Zsolt Móricz Danival és... The post Donald, WTF?!

Összkép

A magyar nagyravágyás természetéről

Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nyakunkon az újabb
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet