"2030-ra elérhetjük az EU-átlag 85-90%-át" - ez a vélemény nem a magyar fejlettségről szól, hanem Romániáról. Bálint Csaba, a Román Nemzeti Bank igazgatóságának tagja fogalmazta meg a Portfolio-nak adott nyilatkozatában. Így folytatta: minél távolabbra tekintünk, annál nehezebb számokat mondani, de azt gondolom, hogy Romániában még mindig van bőven potenciál, főleg annak fényében, hogy az utóbbi években geopolitikailag is felértékelődött az ország szerepe. El tudom képzelni, hogy Romániának erős pozíciója legyen gazdasági szemszögből a régióban.
A témáról Bálint Csaba a Budapest Economic Forumon is kifejti a gondolatait, a panelben beszélgetőpartnere Kuti Zsolt, a Magyar Nemzeti Bank főközgazdásza lesz. Kuti Zsoltot többek között arról faggatjuk majd, hogy visszakerülhetünk-e még a régió éllovasai közé, és mi kell ehhez a sikerhez.
Kuti Zsolt egy korábbi interjúban egy fontos szempontot a felzárkózás sikerességével kapcsolatban már megfogalmazott. A magasnyomású gazdaság hatékony működésének van néhány feltétele, ami ahhoz szükséges, hogy ez ne egy fenntarthatatlan növekedési pályához vezessen... Ha ezek nem adottak, akkor
a magyar gazdaság könnyen visszakerülhet a jól ismert stop-go ciklusok fogságába,
amiben ugyan rövid ideig lehet jól teljesíteni, de hosszú idő átlagában alacsonyabb növekedési pályát és lassabb, meg-megtorpanó felzárkózást jelent, mert a megemelkedő sérülékenység miatt időről időre valamilyen – gazdasági növekedést lassító - korrekciót kell végrehajtani.
A két jegybanki szakember után elindulunk a mikroszint felé: Petri Bernadett, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) ügyvezető igazgatója, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztosa beszél arról, hogy hogyan látja a régiós cégek helyzetét, a magyar vállalkozások régiós terjeszkedési lehetőségeit. Ezután pedig négy ismert közgazdász a gazdaságszerkezeti problémák oldaláról közelítve beszél a régiós versenyképességi helyzetről:
- Árokszállási Zoltán, Elemzési Centrum vezető, MBH Bank
- Balatoni András, igazgató, Közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóság, Magyar Nemzeti Bank
- Cinkotai Norbert, vezető elemző, K&H Értékpapír
- Jobbágy Sándor, vezető makrogazdasági elemző, Concorde Értékpapír
És hogy teljesen földközelbe hozzuk le a témát, a régiós piacokon jelen lévő vállalatvezetőket faggatjuk majd a tapasztalataikról, arról, hogy milyen üzletelni a szomszédos országokban, milyen különbségeket és hasonlóságokat érzékelnek az egyes piacok között:
Moderátor: Tordai Péter, tulajdonos és ügyvezető, Schneider Gépgyártó és Kereskedelmi Kft.
Beszélgetés résztvevői:
- Baja Sándor, ügyvezető igazgató - Csehország, Magyarország, Románia, Randstad Hungary
- Boros Árpád, Country Manager Magyarország és Románia, Staufen
- Dr. Németh Miklós, ügyvezető igazgató, Speciális Finanszírozási Igazgatóság, OTP Bank
- Ormosy Gábor, Vezérigazgató, AutoWallis Group
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images