Mit is jelent pontosan az adóhatóság szempontjából a differenciált, jogkövetéssel arányos fellépés? Ez egyik oldalról a jogkövető adózók támogató eljárással, jogkövetési vizsgálattal történő támogatását az adókötelezettségek teljesítésében. A támogató eljárások egyrészt a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető, de hibázó adózókat segítik a hibáik javítása érdekében. Emellett támogatják az adózókat az adókötelezettség teljesítésében a folyamatosan és gyorsan változó jogszabályi környezet kihívásai miatt.
Másik oldalról még szigorúbb, azonnali fellépést jelent azokkal szemben, akik az adójogszabályok kijátszásával, a költségvetést megkárosítva akarnak jogtalan előnyhöz jutni.
„Az adóhatóság ezekben az esetekben nem fog megelégedni az adóellenőrzés megindításával, hanem büntetőeljárást is fog kezdeményezni” – hívja fel a figyelmet Bulátkó Ottó, az RSM adótanácsadója.
Üzleti partnerellenőrzés – fontosabb lehet, mint eddig bármikor!
A jogtalan adóelőnyre játszó adózók kiszűrésére a már működő algoritmusok és a mesterséges intelligencia felhasználásával kifinomult kockázatelemzést végez a NAV. Ebben támaszkodik a rendelkezésre álló adatszolgáltatásokra, kiemelten például az online számlaadatok feldolgozására. Éppen ezért
nagy hangsúlyt kap az adózók figyelmeztetése és felszólítása az esetleges eltéréseik javítására.
Mindez előrevetíti, hogy az adózók oldalán kiemelt fontosságú a partnerekre vonatkozó előzetes üzleti ellenőrzés, amellyel elkerülhető, hogy az adott vállalkozás kockázatos partnerrel létesítsen gazdasági kapcsolatot.
Kiemelt adóellenőrzési területek 2024
- Bővültek a NAV által kockázatosnak minősített tevékenységek
A költségvetési kockázatok csökkentését célzó, az elmúlt években kockázatosnak minősített tevékenységi területek [gépjárműalkatrész kereskedelem, gépjármű javítási tevékenység, személy és vagyonvédelmi tevékenység, munkaerőkölcsönzés, számítástechnikai termékek kereskedelme, textil kis- és nagykereskedelem, webhelyen értékesítők, zöldség-gyümölcs nagykereskedelme, élelmiszeripari, mezőgazdasági áruk beszerzése, forgalmazása, építőipari, építőanyag kereskedelmi tevékenységet folytatók, turizmus, vendéglátás, szálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytatók, taxisok, távol-keleti termékeket árusítók, internetes tartalomszolgáltatók] kiegészülnek egy újabb jelentős körrel – hívta fel a figyelmet Bulátkó Ottó.
A NAV az e szempontból kockázatos területek közé sorolja az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők ellenőrzését, a rendezvényszervezők, a reklám-, marketing-, és médiaszolgáltatók, valamint a szépségipari, testedzési szolgáltatást – személyi edzői és masszőri tevékenységet – nyújtó adózók ellenőrzését is.
- Kapcsolt vállalkozások, transzferárazás, MRP
A kiemelt adózók ellenőrzésén belül, különös hangsúlyt kap 2024-ben a kapcsolt vállalkozások és a vállalatközi tranzakciók ellenőrzése, valamint a Munkavállalói Résztulajdonosi Programot (MRP) működtető szervezetek ellenőrzése.
- Magas kockázatú adóalanyok
A költségvetési bevétel szempontjából magas kockázatot hordozó adóalanyok célzott kockázatelemzésen alapuló ellenőrzése magába foglalja minden, az adóhatóság oldalán rendelkezésre álló digitális adat felhasználását. Itt az induló, és hirtelen nagy forgalmat alkalmazottak nélkül bonyolító, továbbá a székhelyszolgáltató révén működő, vagy a több éve tagi kölcsönből operáló, és ezzel egyidejűleg az adatszolgáltatási, bevallási kötelezettséget elmulasztó adózók ellenőrzése kerül előtérbe.
Az adóhatóság továbbra is kiemelten figyeli a foglalkoztatás jogszerűségét. A nagyszámú foglalkoztatottat alkalmazók közül azok, akik az online számlaadat-szolgáltatás adatai szerint nem bocsátanak ki számlákat, és a tőlük befogadottokra vonatkozó kontrolladatok sem állnak rendelkezésre, biztosan számíthatnak ellenőrzésre.
Adónem specifikus ellenőrzések: TAO kedvezmények, kapcsolt vállalkozások, transzferárazás
Adónem-specifikus témákat illetően a társasági adót érintő adókedvezmények igénybevételének kötelező ellenőrzése, a fejlesztési tartalék lekötésének és feloldásának vizsgálata, az országonkénti jelentések és a határon átnyúló konstrukciók alapján kockázatosnak minősített tranzakciók ellenőrzése lesz a fókuszban 2024-ben.
A kapcsolt vállalkozások esetében pedig azok immateriális javakat érintő tranzakcióinak vizsgálata, a bevezetett transzferár adatszolgáltatás adatai alapján kockázatosnak minősített, kapcsolt tranzakciók ellenőrzése, továbbá a cégcsoporton belül gyártási tevékenységet végző, veszteséges vagy igen alacsony nyereséget elérő adózók transzferár szempontú vizsgálata, a kapcsolt vállalkozások közötti hitel- vagy más egyéb pénzügyi ügyletek transzferár szempontú ellenőrzése is kiemelt figyelmet kap.
Adóalany specifikus ellenőrzések
Az adóalany-specifikus területek tekintetében fontos ellenőrzések várhatók a gyógyszeriparban működő kapcsolt vállalatoknál, a szociális hozzájárulásiadó-kedvezményeknél, a napelem-értékesítésével és -telepítésével foglalkozó adózóknál, valamint a gázkereskedelemben érintetteknél.
Emellett kiemelt figyelmet kapnak a kiva-alanyok, az ingatlan- és telekértékesítésből származó be nem valott jövedelmek, valamint a legnagyobb összegű személyi jövedelemadó-visszatérítéseket igénylő személyek vizsgálata. Továbbá fontos szerepet kapnak az autóipari vállalkozások transzferár ellenőrzései – jelezte az RSM Hungary adótanácsadója.
A vám területén is megvannak a 2024-es ellenőrzési fókuszok
A vámellenőrzések tekintetében az áruk átengedését megelőzően, az átengedést követően, valamint egyéb esetben a gazdasági trendekhez igazodva alakítják ki a különböző tiltó-korlátozó és szankciós rendelkezések betartására.
A növekvő e-kereskedelmi forgalomkezelésére a pénzügyi és a nem pénzügyi (pl. kábítószer) kockázat kezelésére a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren az elmúlt időkben kialakult elosztóközpont nemcsak a hazai igényeket, de a környező országok megrendelőit is kiszolgálja. Az áruátengedést követő ellenőrzések fókuszába az antidömping, a kiegyenlítővám intézkedésekkel érintett termékek szabad forgalomba bocsátása, az áruk preferenciális származó helyzete alapján igénybe vett kedvezmények, az áruosztályozás és a bevallott vámérték helyessége kerülnek vizsgálat alá.
Továbbra is előtérben van az EU-ból és harmadik országból behozott és Magyarországon forgalomba helyezett, új gépjárművek utáni regisztrációs adó- és áfafizetés ellenőrzése.
Az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból (EMGA) finanszírozott jogcímek utólagos ellenőrzésekor pedig a NAV különös figyelmet fordít a jogosulatlan igénylésekre, a nem jogszerűen működő kedvezményezettekre, a finanszírozott beruházások megvalósítására, és a fiktív gazdasági események beazonosítására.
A rendészeti szakterület ellenőrzési területei
Az adóhatáság fókuszában idén a fémlopások felderítése és megakadályozása, valamint az illegális kereskedelem felszámolása áll. Ennek érdekében a NAV a hulladékgazdálkodási hatósággal együttműködve az új hulladékgazdálkodási (koncesszori) modell segítségével közös ellenőrzéseket végez majd. Ugyancsak kiemelt feladat a szellemi tulajdon elleni és ahhoz kapcsolódó egyéb jogsértések, illetve illegális gyógyszerek felderítése.
A közúti áru- és személyszállítás, a közúti közlekedés biztonsága, és a nemzetközi közúti áruszállítás ellenőrzése során a jogosulatlan fuvarozás elleni hatékonyabb fellépést tervez a NAV.
Az illegálisan szabadforgalomba került üzemanyagok forgalmazását hivatottak megakadályozni az üzemanyagtöltő állomásokon a mobillaboratórium háttértámogatásával, szúrópróbaszerű készletfelvétellel, mintavétellel egybekötött jövedéki ellenőrzések.
A jövedéki kiskereskedelmi tevékenységet végzők ellenőrzésével a jövedéki termékek illegális előállítását, jogellenes kereskedelmének felderítését végzik az adóhatóság kollégái 2024-ben is.
Címlapkép: Európa és Magyar Nemzeti zászlók a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Észak Budapesti Adó- és Vámigazgatósága épületén, a fõváros XIII. kerületében, a Lehel utca 27-29. szám alatt. A fotó forrása: MTI Fotó/Róka László.