Orbán Viktor hétfő délelőtt új járványügyi intézkedésekkel jelentkezett a Facebook-on közzétett videójában. Ezek között azonban volt két olyan lépés is, amely a korlátozó intézkedések miatt még súlyosabb helyzetbe kerülő vállalkozásokon segítene:
- amennyiben a szállodák nem bocsátják el az alkalmazottakat, akkor a zárás utáni első 30 napban a november 8-ig történt foglalásokat, illetve azok 80%-át az állam megtéríti;
- éttermek és szabadidős létesítmények dolgozói után erre a 30 napra nem kell járulékot fizetni, itt az állam a munkavállalók bérének a felét megtéríti;
Fajcsák Gábor, az RSM adóüzletágának vezetője megkeresésünkre kifejtette: az éttermeknek és vendéglátó szektornak tett javaslat érdemi és jelentős intézkedésnek tekinthető, más európai országokkal összevethető mértékű megoldást jelent a járulékelengedés és a bérek felének átvállalása. Még akkor is, ha ez egyelőre csak 30 napra vonatkozik.
Arra is felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy a szállodák talán még rosszabb helyzetben vannak, mint az éttermek. A belföldi vendégek ugyanis kezdtek már visszaszokni az éttermekbe, de a szállodákban a belföldi forgalom is csökkent a nyári felfutást követően. A külföldiekre építő fővárosi turizmus pedig az egész nyarat megszenvedte és a foglalások most is rendkívül mélyen vannak.
Úgy vélekedett a szakértő, hogy a foglalások 80%-ának megtérítésére vonatkozó javaslattal nem lehet megakadályozni a szállodai munkavállalók elbocsátását, a jelenlegi foglalási viszonyok mellett ugyanis rendkívül alacsony a kihasználtság.
Lehet, hogy számos szállodában egyetlen egy ember bérét sem képes finanszírozni ez az intézkedés
– érzékeltette a szakember, aki hozzátette: az éttermekhez képest is alacsonyabb támogatást kapnak a vendéglátás, turizmus ezen képviselői.
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a járuléktámogatások megítélése kapcsán problémákat vethet fel, hogy sok szállodán belül van étterem, akár több is, miközben nem minden dolgozó esetében különül el egyértelműen a szállodai illetve az éttermi szolgáltatáshoz kapcsolódó feladatkör.
Összefoglalóan azt is kiemelte, hogy azokban az iparágakban, amelyeket különös mértékben sújtott a koronavírus-járvány okozta válság, és ezen belül azoknál a vállalkozásoknál, amelyeket kifejezetten negatívan érintett a krízis, vagyis akik valóban rászorulnak, esetükben jelentősebb és célzott támogatásokra lenne szükség. Példaként említette azokat az állami bértámogatási programokat, amelyeket Nyugat-Európában sorozatosan hosszabbítottak meg az elmúlt hónapokban, Magyarországon azonban véget ért a német mintára kurzarbeitnak nevezett program.
Ausztria például márciusig meghosszabbította a kurzarbeit támogatást, ezzel Magyarországnak is érdemes lenne elgondolkoznia, ha már a szomszédunkat követjük a korlátozó lépések tekintetében – fejtette ki lapunknak. Fajcsák Gábor fontosnak tartaná a járulékkedvezmény kiterjesztését is a cégek számára, kifejezetten rászorultsági alapon.
Címlapkép: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j) és Sebastian Kurz osztrák kancellár kétoldalú tárgyalása a visegrádi országok (V4) kormányfői csúcstalálkozójának keretében a prágai Nemzeti Múzeumban 2020. január 16-án. Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán