Júniusban meglepetésre csökkentette az alapkamatot az MNB, akkor mindenki a 0,9%-os irányadó ráta szinten tartására számított. Most azért nem volt váratlan az újabb 15 bázispontos vágás, mert Virág Barnabás, a jegybank alelnöke korábban már előrevetítette azt. Az alapkamat újabb csökkentése akkor lehet effektív, ha csütörtökön a szokásos egyhetes betéti tenderen is a 0,6%-os kamat mellett fogad majd el ajánlatokat a jegybank.
A fentiek miatt a Portfolio által megkérdezett elemzők kivétel nélkül a mostani 15 bázispontos kamatcsökkentést vártak előzetesen, illetve azt jósolják, hogy ez effektív is lesz az egyhetes betét kamatának vágásával.
Korábban Virág Barnabás arra utalt, hogy a mai lehetett az utolsó kamatcsökkentés a gazdaság élénkítésének érdekében, az elemzők most azt gondolják, hogy a következő hónapokban megint a nem konvencionális eszközök kerülhetnek előtérbe, célzott lépésekkel próbálhatja támogatni a gazdasági növekedést az MNB.
A szakértők szerint legkorábban szeptemberben dönthet ismét az eszköztár átalakításáról az MNB, elsősorban a Növekedési Hitelprogram (NHP) és a Növekedési Kötvényprogram (NKP) kibővítése jöhet majd szóba.
A mai döntés után délután háromkor jött a Monetáris Tanács közleménye, melyben a további kilátásokkal kapcsolatban is további információkhoz juthatunk. "A Monetáris Tanács szerint az alapkamat 0,60 százalékos szintje fenntartható módon támogatja az árstabilitást, a pénzügyi stabilitás megőrzését és a gazdasági növekedés helyreállítását" – olvasható a keddi kamatdöntés után kiadott közleményben. A jegybank szerint a növekedési kilátások tartós romlása esetén jöhet még élénkítés elsősorban a jegybanki programokon keresztül. Emellett a hosszú, 15 év felett futamidő esetében ismét elindítják az állampapír-vásárlásokat.
Címlapkép: Getty Images