Az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkedtek az európai földgázárak, amelynek hátterében elsősorban az ellátási problémák és spekuláció áll - ezekről részletesebben itt írtunk. Az ellátási nehézségek jól ismert tényezők, elég csak az orosz gázimport kiesésére, az LNG-ért folytatott versenyre vagy a hidegebb időjárás miatt gyorsan apadó gáztárolókra gondolni. Ezzel szemben a spekuláció hatása kevésbé közismert, pedig jelentős szerepet játszik az ármozgásokban.
A spekulatív tőke a gázpiacon olyan pénzügyi befektetők és kereskedők által mozgatott pénz, amely nem a tényleges földgázfogyasztáshoz kötődik, hanem kizárólag az ármozgásokból származó nyereségre épít.
John Kemp energiapiaci szakértő egy rendkívül érdekes adatot osztott meg azzal kapcsolatban, hogy mekkora a spekuláció az uniós gázpiacon. A kimutatása alapján a befektetési alapok
rekordméretű, 292 TWh-nak megfelelő nettó long - tehát a piaci drágulására fogadó - pozíciót halmoztak fel az európai földgázra (TTF) vonatkozó határidős és opciós ügyletekben.
A közel 300 TWh spekulatív pozíció nagyságrendjének érzékeltetésére érdemes felidézni egy korábbi elemzésünket, amelyben részletesen bemutattuk, hogy az EU-ban található tárolók üzemeltetőinek a nyári időszakban hozzávetőleg 619 TWh energiát kell majd beszerezniük ahhoz, hogy elérjék az EU által előírt 90%-os töltöttségi szintet.
Ami még elképesztőbb, hogy mindezt úgy, hogy a nettó pozicionáltság egy évvel ezelőtt még nulla volt.
INVESTMENT FUNDS had amassed a record net long position in futures and options on European gas equivalent to 292 terawatt-hours (TWh) by February 7, up from essentially zero a year ago, anticipating the region will have to pay much higher prices to refill storage in the summer of pic.twitter.com/UCOAGG9tj7
— John (Kemp) February 13, 2025
A szakértő által megvizsgált adatokból az is kiderül, hogy az alapkezelők az elmúlt 52 hétből 32-ben a piac drágulására "fogadtak", így a long pozíciók 2,4:1 arányban meghaladták a piac csökkenésére fogadó (short) pozíciókat.
Seb Kennedy gázpiaci szakértő egy másik elképesztő számot is közölt a spekuláció méretével kapcsolatban:
ezen pozíciók névleges értéke közel 16 milliárd euró.
Nem véletlen tehát, hogy az EU tegnapi tanácskozásán több ország azt javasolta, hogy a kötelező előírások helyett önkéntes alapon határozhassák meg a tárolóik időközi feltöltési céljait. Ugyanis Németország, Franciaország és Hollandia attól tart, hogy a jelenlegi szabályok túlfeszítik a piacot, hiszen a kereskedők pontosan tisztában vannak azzal, mikor lesznek a kormányok rákényszerülve arra, hogy minden áron gázt vásároljanak, hiszen ők is látják a határidőket.
Bár az Európai Bizottság továbbra is úgy véli, hogy a jelenlegi szabályok megfelelő rugalmasságot biztosítanak, nem lehet figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy a kötelező célkitűzések eltörlése csökkenthetné a spekulatív nyomást a piacon.
Fontos megjegyezni, hogy létezhet egy alternatív forgatókönyv is és a piac önmagát is korrigálhatja. Ennek egyik kulcseleme, hogy a jelenleg jelentős long pozíciókat tartó befektetők olyan piaci helyzetbe kerüljenek, amely ezen ügyletek zárására kényszeríti őket. Ez akkor következhet be, ha a földgáz ára jelentősen esik a mostani szintekhez képest, mivel ebben az esetben a spekulánsok nyitott pozíciói veszteségbe fordulnak, így kénytelenek lesznek lezárni azokat.
Ez egy úgynevezett stop-loss hatásként is ismert jelenséget indíthat el: a pozíciózárások újabb eladási nyomást generálnak, ami tovább gyorsíthatja az árak csökkenését.
Azonban ennek a forgatókönyvnek kicsi az esélye, mivel
az ellátásbiztonsági kockázatok továbbra is erős fundamentális támaszt nyújtanak a piacnak.
Azonban a közelmúltban történt diplomáciai fejlemények reményt kelthetnek a helyzet javulására. Donald Trump amerikai elnök nemrégiben telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, amely során megállapodtak az ukrajnai háború lezárásáról szóló béketárgyalások azonnali megkezdéséről.
Ha ezek a tárgyalások sikerrel zárulnak és a konfliktus rendeződik, elvben megnyílhat az út az orosz földgáz vezetékes visszatéréséhez Európába. Ez azonban korántsem garantált, mivel az Európai Unió tagállamainak és Ukrajnának egy olyan politikai döntést kellene meghozniuk, amely ellentétes az eddigi irányvonallal. A fegyveres konfliktus kitörését követően az egyik legfontosabb célként jelent meg, hogy megszűnjön az orosz energiahordozóktól való függés. Ráadásul szembe menne azzal a Trump-stratégiával, amely minél több amerikai olajat és gázt adna el az EU-ban is.
A TTF következő havi ára kedden még közel járt a 60 euró/MWh szinthez, azonban az elmúlt napokban jelentős áresés következett be: péntek reggelre már 49,5 euró/MWh-ra zuhant, ami közel 17%-os csökkenést jelent a kedden elért 59,4 eurós csúcshoz képest.
![ngeu_com (6)](https://pcdn.hu/articles/images-xs/n/g/e/ngeu-com-6-732897.jpg)
Ez pedig azt jelenti, hogy az év eleji árnövekedés után az európai gázár
jelenleg alacsonyabb szinten van, mint a 2025-ös év nyitóára.
A hirtelen visszaesést több tényező is felerősíthette. Az egyoldalúan túlzott long pozícionáltság miatt a piac sérülékeny volt egy fordulatra, amit az amerikai-orosz béketárgyalások híre tovább fokozott, hiszen ez akár az orosz vezetékes gáz visszatérésének lehetőségét is felvetheti. Emellett az EU esetleges lazítása a kötelező gáztárolói feltöltési célon azt jelezte a piaci szereplőknek, hogy a keresleti nyomás enyhülhet - ezek a tényezők együttesen intenzív pozíciózárási hullámot indíthattak el a TTF-en.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ