Gazdaság

Átláthatóság vs. Varga Mihály: 12-1

Romhányi Balázs
Az elmúlt három évben, heroikus növekedési áldozatok árán, Magyarország többször is visszalépett 20 centit a szakadéktól, ennél többre azonban nem képes. Annak, hogy a gazdaság hosszú távon fenntartható pályára léphessen - néhány egyéb tényező mellett - a minden szempontból rossz költségvetési rendszer is megkerülhetetlen akadálya. A háromrészes cikksorozat első része a költségvetés átláthatóságának jellemző problémáival foglalkozik. A második rész a költségvetési kiadások tervszerű alakítására való képtelenség problémáját mutatja be az elmúlt három év adatai alapján. A harmadik rész javaslatokat fogalmaz meg a költségvetési rendszer átalakítására.
A cikksorozat második része ide kattintva elérhető.

A 2011-ben elrontott költségvetési szabályrendszer kijavításához előbb az alapvető elveket és feltételeket kellene tisztázni. Ezek közül az első az átláthatóság, amelyet a kormány továbbra sem kíván biztosítani (I. rész). De ha sikerülne is értelmes szabályrendszert törvénybe iktatni, mindaddig csak idő kérdése volna a bukás, amíg nem sikerül az adósságráta megcélzott ütemű csökkenését tartalmi intézkedésekkel is megalapozni. Az elmúlt három év ismét bebizonyította, hogy a magyar költségvetési rendszer elavult: sem a kiadások reálértékének általános csökkentésére, sem a nagy kiadási területek közti átsúlyozásra nem képes (II. rész). A kiadások funkcionális megoszlását vizsgálva láthatjuk, hogy utólag a tervek álmoknak bizonyultak és a tervektől gyakorlatilag teljesen független folyamatok mentek végbe. Mivel a jelenlegi trend növekedési ütemek mellett a 3 százalék közeli hiány nem elég az adósságráta csökkentéséhez, vagy az egyenleget kell tovább javítani, vagy a növekedésnek kellene beindulnia. Ha nem javul a kiadások hatékonysága, az egyenleg csak adóemelésekkel lesz javítható. A magasabb adók viszont a növekedést rombolják, tehát a hosszú távú fenntarthatóságot nem, vagy csak alig javítják. Ez egy csapda-helyzet. Többek között a rossz költségvetési rendszer csapdája. Sorozatunk befejező részében (III. rész) javaslatokat fogalmazunk meg a költségvetési szabályrendszer kijavításához, de ugyanezek a lépések előfeltételei a költségvetési rendszer átfogó reformjának is.

A rossz költségvetési rendszer csapdája

Márciusban bemutattuk, hogy ha a magyar költségvetési rendszer átláthatóságát a nemzetközileg elfogadott Open Budget Index módszertana szerint értékelnénk, akkor hazánk hol helyezkedne el a környező országokhoz képest. A lehetséges 100 pontból 40-et elérve a vizsgált 100 ország között Magyarország a 60. helyre került. Mivel a kép igen gyászosra sikeredett, levelet írtunk az államháztartásért felelős, frissen kinevezett miniszternek.

A levél mellékleteként 13+1 pontban olyan intézkedési lehetőségeket soroltunk fel egy képeslap méretű kártyán, amelyek még 2013-ban végrehajthatók, átlátható költségvetési rendszerrel rendelkező országokban a rutin részét képezik. Olyan lehetőségeket, amelyek nem kerülnek pénzbe, mégis jelentősen növelnék az átláthatóságot. Az első 13 javaslat megvalósulása a nemzetgazdasági miniszteren múlik, a +1 a parlamenti bizottságok kompetenciája. Miután a kormány benyújtotta a parlamentnek a 2014-es költségvetési törvényjavaslatot, itt az idő, hogy értékeljük az első 13 pont teljesülését.

1. Kérdés: A költségvetési irányelvek (vagy ezzel egyenértékű dokumentum) érthetően megfogalmazza-e a kormány gazdaságpolitikai szándékait és azok számszaki hatását a benyújtandó költségvetésre?

Miért fontos: A gazdasági szereplők hatékony működéséhez, a gazdaságpolitikai környezet kiszámíthatóságához elengedhetetlen, hogy az intézkedésekre legyen idő felkészülni, a különféle kockázatok értékelhetők legyenek.

Válasz: NEM

Indoklás: Jó költségvetési rendszerrel rendelkező EU-országokban a konvergencia program ill. eurózóna tagok esetében a Stabilitási Program mintegy mellékterméke a hazai középtávú tervezési folyamatnak. Magyarországon sajnos fordított a helyzet: a konvergencia program készítésére vonatkozó EU-s kötelezettség miatt tudhatunk meg egyáltalán valamit a következő költségvetési évre vonatkozó tervekről, de ez sem túl sok. Az idei konvergencia program a 2014-es évvel kapcsolatban például csak egyetlen intézkedést (pedagógusok béremelése) nevesített becsült költségvetési hatással együtt, a többi intézkedést pusztán felsorolta számszaki hatás nélkül. Az anyag semmilyen érdemi információt nem tartalmaz arra vonatkozóan, hogy a tervezett intézkedések milyen módon segítik a kormány gazdaságpolitikájának megvalósítását. (Csak a történelem iránt érdeklődők számára jegyezzük meg, hogy az államháztartási törvény szerint március 31-ig elkészítendő irányelvek műfaja a gyakorlatban már rég megszűnt.)

2. Kérdés: A féléves jelentés keretében megtörtént-e az aktuális gazdasági helyzet számszaki összevetése a kormány által várt pályával?

Miért fontos: 2013 közepére a nemzetközi és hazai makrogazdasági környezet nyilvánvalóan sok tekintetben eltért attól, mint amire a 2013-ra vonatkozó költségvetési terveket alapozták. Az eltérés részben a gazdasági környezet előre nem látható megváltozásából, részben tervezési hibából ered. A 2014-es tervek megalapozása érdekében feltétlenül szükséges volna szétválasztani azokat a tervezési hibákat, amelyek utólag visszagondolva kivédhetők lettek volna és azokat, amelyek valamilyen külső előre nem kivédhető kockázat miatt következtek be.

Válasz: NEM

Indoklás: A kormány nem publikált féléves jelentést. A szeptember végén benyújtott 2014-es költségvetési törvényjavaslatban közöl ugyan néhány 2013-ra vonatkozó makrogazdasági mutatót, de az eredeti tervekkel való összevetés, az eltérések elemzése és a tanulságok levonása nem történt meg.

3. Kérdés: A féléves jelentés aktualizálja-e a költségvetési tételekre vonatkozó tervszámokat a törvény 1. számú mellékletében megtalálható részletezettségben?

Miért fontos: Korábban is volt hagyománya Magyarországon, de az utóbbi három évben kifejezetten rendszeressé vált a költségvetési törvények évközi módosítása - ritka kivételtől eltekintve a költségvetési egyenlegcél elérése érdekében. Sajnos a kiigazító intézkedések bejelentésekor és parlamenti elfogadtatásakor a kormány soha nem mutatta be a költségvetési tételek aktuálisan várható értékét, amire az intézkedéseket alapozta. Az egyik kirívó példa a tranzakciós illeték esete. 2013 közepén a kormány a nélkül emelte meg 50 százalékkal a díjtételt és állapított meg további 75 milliárdos pótbefizetést, hogy közölte volna saját idei bevételi előrejelzését az intézkedések nélkül, ill. azokkal együtt.

Válasz: NEM

Indoklás: A kormány nem publikált féléves jelentést, a különféle költségvetési tételek 2013-ra várt értékét a kormány nem közli.

4. Kérdés: A 2012. évi zárszámadás bemutatja-e az eredetileg tervezett makrogazdasági pálya és a tényadatok közötti eltérés tartalmi és számszaki magyarázatát?

Miért fontos: A tervezési hibák jövőbeli elkerülésének elemi feltétele a korábbi hibák feltárása és elemzése, a hibák tovább öröklődésének megakadályozása az előrejelzésekben.

Válasz: NEM

Indoklás: A zárszámadások korábban is tartalmaztak némi információt a makrogazdasági pálya alakulásáról, a terv és tényadatok eltéréséről, de az eltérések érdemi elemzését soha nem mutatták be. Márpedig az események interpretációja szempontjából éppen ez lenne a lényeg. Egy példával illusztráljuk a problémát.

Átláthatóság vs. Varga Mihály: 12-1

Látható, hogy 2012-ben a külkereskedelmi egyenleg 260 milliárd forinttal jobb lett, mint azt a kormány 2011 tavaszán várta, ezzel szemben a belföldi végső felhasználás 703 milliárd forinttal elmaradt a tervektől. A rossz mezőgazdasági termés elsősorban a készletváltozást és az exportot érinthette. Teljesen egyértelmű tehát, hogy a GDP növekedése nem a külső, hanem a belső tényezők miatt maradt el a tervezett ütemtől, ezen belül a mezőgazdaság alulteljesítése legfeljebb másodlagos szerepet játszhatott. Ennek ellenére a zárszámadás általános indoklásában az alábbi mondat olvasható: "A gazdaság teljesítményének visszaesését nagyrészt egyedi tényezők magyarázzák. Egyfelől a 2012. év során fokozatosan romlottak a növekedési kilátások a világgazdaságban, különösen az európai országokban, mely a Magyarországon termelő exportőrök fő exportpiacait képezi. Másfelől 2012-ben a mezőgazdaság teljesítménye mintegy ötödével esett vissza a kedvezőtlen, aszályos időjárás következtében."

Az eltérések elemzéséhez szükséges információ - az ezeket kötelezően tartalmazó konvergencia programok tanúsága szerint - nyilvánvalóan rendelkezésre áll, a "hazai fogyasztásra szánt" zárszámadás mégsem tartalmazza, sőt az adatokkal éppen ellentétes állítást fogalmaz meg.

5. Kérdés: A zárszámadás bemutatja-e az eredetileg tervezett bevételek és kiadások és a tényadatok közötti eltérés tartalmi és számszaki magyarázatát?

Miért fontos: Ugyanazért, mint az előző. A jó tervezés feltétele a korábbi hibák feltárása és elemzése.

Válasz: NEM

Indoklás: A zárszámadás a költségvetési törvény utolsó módosítása utáni állapothoz képest mutatja be a költségvetési bevételek és kiadások eltérését, ám ezeket nem elemzi. Az esetek döntő részében az összehasonlítás pusztán az aktualizált terv- és tényszámok egymás mellé helyezését jelenti, tartalmi és számszaki magyarázat nincs.

6. Kérdés:A 2014. évi költségvetési törvényjavaslatban megtalálható-e a makrogazdasági feltevések között külön a versenyszektor és az állami szektor foglalkoztatotti létszáma?

Miért fontos: A költségvetési egyenleg szempontjából a versenyszféra foglalkoztatotti létszáma javító, az állami szféráé rontó tényező. A krónikusan alacsony magyar foglalkoztatási ráta növelése csak akkor járul hozzá a költségvetési politika fenntarthatóságához, ha a foglalkoztatás bővülése a versenyszektorban következik be. A tényadatok szerint 2012-ben a versenyszféra foglalkoztatotti létszáma nem nőtt.

Válasz: NEM

Indoklás: A makrogazdasági mutatók mellékletben (2014-es költségvetési törvényjavaslat 242. o.) mindössze a munkatermelékenység növekedési üteme található, mint munkaerő-piaci mutató.

7. Kérdés: A 2014. évi költségvetési törvényjavaslatban megtalálható-e a makrogazdasági feltevések között a bruttó és a nettó átlagbér?

Miért fontos: A vállalkozások profitabilitása szempontjából és a munkát terhelő adóbevételek szempontjából a bruttó bérek a fontosak, de a háztartások rendelkezésre álló jövedelme, fogyasztása és megtakarítása szempontjából a nettó bérek számítanak.

Válasz: NEM

Indoklás: Lásd fentebb. A munkatermelékenység növekedési ütemén kívül más munkaerő-piaci mutató nem található.

8. Kérdés: A 2014. évi költségvetési törvényjavaslatban megtalálható-e a makrogazdasági feltevések között a jegybanki alapkamat?

Miért fontos: A feltételezett jegybanki alapkamat abból a szempontból kulcskérdés, hogy a költségvetés mekkora bevételt vár a jegybanknál elhelyezett forintbetétei után, illetve mekkora jegybanki eredményre számít. Amennyiben ugyanis a jegybanknak vesztesége keletkezik, akkor azt az Államnak a következő évben meg kell térítenie. Az összeg akár a százmilliárdos nagyságrendet is elérheti.

Válasz: NEM

Indoklás: A jegybanki alapkamat nem szerepel a makrogazdasági mutatók mellékletében.

9. Kérdés:A 2014. évi költségvetési törvényjavaslatban megtalálható-e a makrogazdasági feltevések között a HUF/EUR árfolyam?

Miért fontos: Az állami kamatkiadásokon és néhány egyéb, devizában meghatározott költségvetési tételen keresztül közvetlenül, a többi makrogazdasági mutatóra (infláció, külkereskedelem, lakossági devizahitel-törlesztési terhek) gyakorolt hatásán keresztül közvetve befolyásolja az árfolyam a költségvetési egyenlegre.

Válasz: IGEN

Indoklás: A HUF/EUR árfolyam éves átlagára vonatkozó adat - az évtizedes gyakorlattal szemben - szerepel a makrogazdasági mutatók mellékletében (2014-es költségvetési törvényjavaslat 242. o.).

10. Kérdés: A 2014. évi költségvetési törvényjavaslat tartalmazza-e a feltételezett, de ki nem hirdetett intézkedések hatását a makrogazdasági pályára?

Miért fontos: A költségvetési év során új információk látnak napvilágot arról, hogy az új intézkedések milyen hatékonysággal működnek. Például a 2013 elején bevezetett új adónemek, a KATA és a KIVA elterjedése nyilvánvalóan messze elmaradt az előzetes kormányzati várakozásoktól. Ennek megfelelően a kormánynak újra kellett volna értékelnie a foglalkoztatási, növekedési és adóbevételi terveit, amihez viszont szükség lett volna arra, hogy a kormány a bevezetéskor megmondja, hogy mekkora foglalkoztatási és növekedési többletet, ill. adókiesést vár az intézkedés hatására.

Válasz: NEM

Indoklás: Az általános indokolás leírja a makrogazdasági mutatókat (2014-es költségvetésre vonatkozó törvényjavaslat 170. o.), amelyben említést tesz arról, hogy melyik mutatóra mely intézkedések vannak számottevő hatással. Az egyes hatások számszerűsítése azonban hiányzik a benyújtott javaslatból.

11. Kérdés: A 2014. évi költségvetési törvényjavaslat bemutatja-e a gazdaságpolitikai intézkedések számszerű költségvetési hatását?

Miért fontos: Az átláthatóság elemi feltétele, hogy ismert legyen az a költségvetési hatás, amivel a benyújtott költségvetési törvényjavaslat az adott szaktörvény-javaslat kapcsán számolt.

Válasz: NEM

Indoklás: Az általános indokolásban bemutatja a kormány gazdaságpolitikai intézkedéseit (törvényjavaslat 172-180. o.), de ezek hatását a költségvetésre csak néhány esetben fejtik ki. Nem lehet megtudni például, hogy a családi adókedvezmény kiterjesztése a járulékokra mekkora bevételkiesést okoz, ahogy a "devizahitelesek megmentésének érdekében tett eddigi lépések" hatása sem szerepel.

12. Kérdés: A 2014. évi költségvetési törvényjavaslat összehasonlítható módon bemutatja-e a 2013-as várható (nem előirányzat!) részletes bevételi és kiadási tételeket?

Miért fontos: A 2014-es költségvetési tervszámoknak tartalmazniuk kell minden olyan információt, amely a 2013-as költségvetés tavaly decemberi elfogadása és a 2014-es költségvetési törvényjavaslat idén szeptemberi benyújtása között ismertté vált. Ha például már látszik, hogy nem teljesülnek az eredeti tervek tranzakciós illetékből vagy áfából, akkor a 2014-es tervszámok megalapozottságának megítéléséhez különösen fontos ismerni a kormány szerint 2013-ra várható értékeket.

Válasz: NEM

Indoklás: A 2013-as várható bevételi és kiadási tételek nem szerepelnek a benyújtott törvényjavaslatban.

13. Kérdés: A 2014. évi költségvetési törvényjavaslat érthetően és a melléklet számaival összhangban írja-e le a kormány több évre előretekintő gazdaságpolitikáját?

Miért fontos: A gazdaság hatékony működéséhez elengedhetetlen, hogy a háztartások és a vállalatok a lehető legteljesebb információk alapján alakíthassák ki várakozásaikat, melyek alapján dönteni tudnak. A világméretű gazdasági és pénzügyi válság körülményei között különösen káros, ha a kormány a bizonytalanságot még jelentősen tovább növeli, ahelyett, hogy csökkenteni próbálná. (Gondoljunk csak a bankadó eredetileg 3 évre tervezett bevezetésére.)

Válasz: NEM

Indoklás: A törvényjavaslat csak a jövő évre vonatkozó gazdaságpolitikai intézkedések egy részét említi. Távlati terveiről egy szót sem szól.

+1. Kérdés: A költségvetési bizottság nyilvános ülésen meghallgat-e bármilyen független szervezetet (MNB-n és ÁSZ-on kívül)?

Válasz: Még nem dőlt el

Összefoglalva tehát az elmúlt félév során a szaktárca mindössze egyetlen egyet valósított meg a 13 költségmentes, átláthatóságot növelő intézkedés közül. Ez azt bizonyítja, hogy a pénzügyi kormányzatnak nem áll szándékában növelni a költségvetési rendszer átláthatóságát, és így a gazdasági környezet kiszámíthatóságát sem.
Kasza Elliott-tal

PepsiCo Inc - kereskedés

Folyamatosan keresek olyan osztalékfizetőket, amiket nem örök tartásra, hanem pár hónapos kereskedésre vennék meg. Azért osztalékfizetőket, mert ha nem jön be az elképzelésem és nem emelked

Kiszámoló

Új Raiffeisen számlacsomag

Tegnap óta megszűntek a régi lakossági számlacsomagok a Raiffeisennél (kivéve a 26 év alattiak Yello számlacsomagja és az alapcsomag, illetve a két, már régebben rosszabbá tett prémium csoma

Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podca

KonyhaKontrolling

Csináljunk jó adórendszert!

Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számomra nagyon érdekes a téma, de elgondolkoztatott arról is, hogy milyen a jó adórendsze

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
tudós labor