Masszív emelkedésben van a mai kereskedésben az olaj árfolyama, a WTI típusú kőolaj októberi határidős jegyzése több mint 2%-kal kúszott feljebb, ezzel már 108 dollár fölé került. Legutóbb tavaly tavasszal tartózkodott hasonló magasságban az árfolyam.
Az európai benchmarknak tekintett Brent olaj is szépen emelkedik, 113 dollár felett, 2% körüli pluszban áll az októberi határidős árfolyam. Itt február óta nem látott árfolyam szinteket figyelhetünk meg.
Az emelkedés háttere
Az elsődleges mozgatórugó az emelkedés mögött a szíriai helyzet lehet: a legutóbbi fejlemények alapján igen nagy a valószínűsége annak, hogy az USA katonai akcióra szánja el magát. Erre akkor kerülhet sor, ha bebizonyosodik, hogy a kormány valóban vegyi fegyvereket vetett be a civil lakosság ellen.
Arra korábban is utaltunk, hogy Szíria önmagában nem számít jelentős olajpiaci szereplőnek, a félelem főként abból fakadhat, hogy a feszültség a többi közel-keleti országra is átterjed, ami viszont már komolyabb kiesést eredményezhetne a kínálati oldalon.
Az olaj árfolyamát természetesen a jelenleg is fennálló egyiptomi belpolitikai feszültségek is felfelé segítik.
Egy másik tényező, melyről ugyancsak érdemes szót ejteni az olaj kapcsán az amerikai hurrikán szezon. Az idei évre meglehetősen aktív hurrikánszezont jósoltak, 6-9 hurrikánnal, eddig azonban nagyobb veszélyről nem érkezett hír. Persze érdemes megjegyezni, hogy a múltban az első hurrikánok jellemzően szeptemberben, vagy ezt követően alakultak csak ki.
Lendületben az arany is
A júliusi lokális mélypontja óta magára talált az arany árfolyama, ugyanis a sárga nemesfém újra 1400 dollár felé emelkedett, így technikai értelemben újra bika piac köszöntött be az arany piacán (a júniusi 1180 dolláros mélypont óta már több mint 20 százalékkal került feljebb az árfolyam.)
A sárga nemesfém utóbbi napok tündöklését ugyancsak a közel-keleti feszültségek táplálhatják elsősorban, melyek részben a globális befektetői étvágy csökkenésén keresztül fejthetik ki hatásukat. Mint ismeretes az arany a biztonságosnak vélt eszközök közé tartozik a befektetők szemében, így a piaci feszültségek növekedése kedvez a nemesfém árfolyamának.