Érdemes lehet most beszállni az AI-szektorba
Befektetés

Érdemes lehet most beszállni az AI-szektorba

Portfolio
Alapjaiban rendítette meg az eddigi hierarchiát a mesterségesintelligencia-iparágban a DeepSeek megjelenése, megzuhantak az amerikai tech óriások részvényei is. Valóban átrajzolhatja a kínai AI a piaci trendeket? Hogyan profitálhat a befektető a nagy mozgásokból? Többek között ezekre a kérdésekre válaszolt a Portfolio-nak Tombácz Dóra Katalin, az OTP Alapkezelő portfolió menedzsere.
Február 18-án lesz a Portfolio investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni!

A kínai DeepSeek januári berobbanása megrázta a teljes amerikai AI-szektort, és a tőzsdén eladási hullámot váltott ki, ami a legnagyobb tech részvények árfolyamát is lehúzta. Mi lesz a következő lépés, hogyan reagálhat középtávon a piac?

A DeepSeek, amelyet egy kínai cég dobott piacra, egy - állításuk szerint - rövid idő alatt fejlesztett AI, ami hasonló minőségű és képességű, mint a legújabb amerikai versenytársai, viszont sokkal kevesebb kalkulációs és infrastrukturális kapacitást használ fel. A már-már törhetetlennek tűnő kapacitás bővülési trendet a hírek megrázták, nagyságrendileg 20%-os esést előidézve az érintett Nvidia árfolyamában. Ám az árfolyam már másnap az esés felét korrigálta!

A mesterséges intelligencia modellek olcsóbbá válása több, ezzel foglalkozó elemző szerint pozitív hír a tőkepiacoknak, mivel felgyorsíthatja újabb termékek és szolgáltatások fejlesztését, és szélesebb körűvé teszi az AI felhasználását. Én azt gondolom, hogy ez a hír nem fogja fundamentálisan megingatni a piacot, vagy átrajzolni a trendeket. Egy kis megnyugvás már most is látszik, de ez az esemény azt mindenképpen megmutatta, hogy mennyire sok tőkeáttétes pozíció van a tőkepiacon, és jelentős az automatikus eladások száma is. Látszik, hogy az AI egy volatilis, vagyis változékony, ám sokak által követett szektor. A nagy mozgások előnye nyilván az is, hogy potenciálisan jelentős összegeket lehet vele keresni, ezért is olyan attraktív.

Az ügy kapcsán az USA piacvezető pozíciója is megkérdőjeleződött az AI-terén: meg tudják tartani a pozíciójukat az amerikai vállalatok, érdemes így is fektetni beléjük?

Az USA még mindig jelentős versenyelőnnyel rendelkezik ebben a szektorban. Most úgy tűnik, hogy mindent meg is fognak tenni azért, hogy ezt a technikai vezető pozíciójukat megtartsák.

Nem gondolom, hogy egy ilyen hír miatt megváltozott a világkép, inkább csak élesedik a verseny, ami nagyobb növekedést is előidézhet. Mindenesetre egy ilyen tőkepiaci korrekció a legjobb időpont lehet a beszállásra.

Az elmúlt években kilőttek az AI-részvények, viszont befektetői oldalról gyakran felmerül aggályként, hogy meddig fog tartani a rally, a felfutás. Érdemes aggódniuk a befektetőknek amiatt, hogy egy ponton az AI terén is “kipukkan a buborék”, a kétezres évek tech boomjához hasonlóan?

A jelenleg uralkodó narratíva és a hírekből összegyűjthető jelek - politikai törekvések és tervezett beruházások - nem abba az irányba mutatnak, hogy ez átmeneti trend lesz, ami hamarosan eltűnik.

Sok stabil pénzügyi háttérrel és jelentős befolyással rendelkező cég részese ennek a folyamatnak, nem úgy, mint az említett dotcom lufi kipukkanásánál, ahol sok kis új cég mögöttes termelés nélkül lett túlértékelve. Ugyan vannak elvitathatatlan hasonlóságok is, mint az extrém értékeltségi mutatók, a jelentős kockázati tőkebefektetés jelenléte és a nagy publicitás: mindenki figyelemmel kíséri a történéseket, és az elképesztő visszatekintő hozamokra alapozva nem akar kimaradni.

Bár mindkét esetben „paradigmaváltásról” beszéltek, én az gondolom, hogy az AI „forradalom” jóval megalapozottabb, koncentráltabb piaci részesedéssel rendelkező vállatokra épít, magasabb a technológiai komplexitása, magas a belépési korlát, így jobban biztosított a mögöttes érték. Korrekció természetesen elképzelhető, nagyon sok piaci szereplőnek van pozíciója ezeben a cégekben, és magas a piaci koncentráció, így egy-egy hír nagy mozgásokat tud okozni, mint azt nemrég láthattuk az Nvidia esetében is.

Jelenleg az AI boom legnagyobb nyerteseinek talán a felhőszolgáltatók, az adatközpontok, a tanácsadó cégek mondhatók. Ez változhat a közeljövőben? Milyen újabb szereplők jelenhetnek meg a piacon?

Az AI boom jelenlegi nyertesei az infrastruktúra-szolgáltató cégek (ide tartozik az Nvidia a chipekkel, felhőszolgáltatók mint az AWS, az Azure, vagy a Google, a tanácsadó cégek, mint például Accenture) és a félvezető gyártó és beszállító cégek, mint a TSMC és ASML.

Szerintem ezeknek a cégeknek a pozíciója erős tud maradni, mert a jövőben tervezett fejlesztések is azokon a rendszereken fognak futni, amit ezek a cégek gyártanak, illetve sok beruházás van már most betervezve infrastruktúra bővítésre. Ezek a cégek a jövőben is számíthatnak megrendelésekre, és ahogy az egész iparág növekedni tud, úgy az említett vállalatok is tudnak majd ezzel együtt nőni.

Az várható, hogy ezután a szoftver lesz a fókuszban a következő szakaszban, így a szoftverfejlesztési iparágban valószínűleg számíthatunk több új névre és megoldásra - én ezt a részét is figyelném majd a piacnak.

Az AI elterjedését várom új, eddig nem látott alkalmazási területekre is, valamint a hatékonyabb fejlesztési megoldások és AI biztonsági megoldások irányába. Azok a cégek lehetnek előnyben a jövőben, amelyek csökkenteni tudják a beszállítói kiszolgáltatottságukat, hatékonyabb rendszereket hoznak létre, vagy iparágspecifikus megoldásokon dolgoznak.

Az elmúlt hetek másik központi témája az USA és Kína között kibontakozó kereskedelmi háború: ennek milyen hatásai lehetnek az AI szektorra?

Kiemelt fókuszban van ez a szektor, és a kiéleződött geopolitikai feszültség itt is megmutatkozik. A kialakuló szembenállás kicsit a hidegháborús űrversenyre emlékeztet: látszik, hogy az Egyesült Államok és Kína is versenyben vannak az AI nagyhatalom jelzőért, és ezért sok mindent meg is tesznek. Az USA jelenleg néhány éves előnnyel rendelkezik, hiszen a szoftverfejlesztéshez szükséges technológiát Amerikából és Európából importálja Kína is.

A versenyelőny megtartásának érdekében az Egyesült Államokban már 2022-ben szabályozni kezdték az AI fejlesztésekhez szükséges chipek exportját, de csak 2023 végére sikerült olyan exportkorlátozó intézkedéseket hozni, amik valójában csökkenteni tudták a legfejlettebb chipek kínai felhasználását. Az export korlátozások hatása időben eltolódva fog megjelenni, amikor a jelenlegi adatközpontokat le kell cserélni a kiöregedés miatt.

OTP_ALAPKEZELEO_PORTRE_TOMBACZ_DORA_KATA_1
Tombácz Dóra Katalin, fotó: Németh Dániel OTP

Joe Bidennel szemben, aki hangsúlyt fektetett a biztonsági és átláthatósági elvárások betartatására, Donald Trump egyértelműen bejelentette, hogy a tech szektorban az első és egyetlen cél a fejlesztés. Ezzel próbálja még nagyobb előnybe hozni az amerikai tech cégeket, és elgördíteni azt a kevés szabályozói akadályt is, ami eddig a helyi vállalatok útjában állt. Bejelentette például egy közös vállalkozás létrejöttét a SoftBank, az OpenAI és az Oracle között, így közösen mintegy 500 milliárd dollár finanszírozást tudjanak nyújtani AI infrastruktúra fejlesztésére, ami újabb lendületet adhat a szektornak.

Mindez abba az irányba mutat, hogy az Egyesült Államok akar és fog is beruházni saját AI nagyhatalmi státuszába, és potenciálisan még távolabb kerül az európai szemlélettől, amely a szabályozásra fókuszál jobban. Kiemelt figyelemmel érdemes követni azokat a cégeket, amelyek stratégiai fontossággal bírnak a szektor szempontjából, de geopolitikai konfliktus össztüzébe kerülhetnek, ilyen lehet például a tajvani TSMC.

Ha már mesterséges intelligencia: Annak apropóján beszélgetünk, hogy az OTP Alapkezelő OTP AI Infrastruktúra Tőkevédett Származtatott Zártvégű Alapja március 7-ig jegyezhető, és az alapot Ön kezeli. Miért is érdekes, és lehet jó befektetés ez az alap?

Az alappal olyan vállalatok részvényeinek teljesítményéből lehet részesedni, amelyek a mesterséges intelligenciával kapcsolatos technológiák és alkalmazások infrastruktúrájának biztosításához járulnak hozzá. Ez egy jelenleg nagyon kurrens és sokak által figyelemmel kísért szektor, ahogyan a fentiekből is kiderült. Szerettünk volna olyan témát választani, amiben van hozampotenciál, emellett érdekes is, és tudjuk, hogy sokan szeretnének részesedni a teljesítményéből.

Az alap hozamát egy mögöttes befektetés, a Solactive Global AI Infrastructure Index NTR-re szóló opció futamidő alatt elért teljesítménye határozza meg. Ez azt jelenti, hogy a tőkevédelmen felül elérhető hozam az indexben szereplő vállalatok részvényeinek árfolyamalakulásától függ. Azt fontos hozzátenni, hogy amennyiben a kiindulási értékhez képest esetleg csökkenne a részvények árfolyama (de természetesen nem erre számítunk), az alap akkor sem szenved el veszteséget.

Az index, amit választottunk, elsősorban nem AI-fejlesztő szoftver cégeket foglal magában, hanem meghatározó fizikai infrastruktúrát gyártó és fejlesztő cégeket. A szektor az elmúlt pár évben robbanásszerű fejlődésen ment keresztül. Néhány olyan cég, amely a számítási kapacitások kiépítésével, a szükséges eszközök/chipek beszállításával, illetve a hálózat fejlesztésével foglalkozik, jelentős piaci előnyre és pozícióra tett szert, amit a magas belépési korlátok miatt jó ideig meg is fog tudni tartani.

Hogyan biztosítja az alap a tőkevédelmet, illetve kell-e devizakockázattal számolni?

Az alap eszközeinek legalább 85%-át kötvényekbe, betétekbe és más kamatozó eszközökbe fektetjük. Ezeknek az árfolyama - például a részvényekkel ellentétben - sokkal kiszámíthatóbb, kamatot és kupont fizetnek, de ami a legfontosabb, hogy lejáratkor visszafizetik a tőkét, így attól nem kell félni, hogy valaki elveszítheti a befektetett pénzét.

Emellett egyáltalán nem kell devizakockázattal számolni, ezt a „veszélyfaktort” teljes mértékben kezeljük az alap menedzselése során.

Van-e lehetőség a futamidő alatti idő előtti kilépésre, és ha igen, milyen költségekkel jár?

A zártvégű alapnak nincs aktív forgalmazása a jegyzési időszak lezárulását követően. Ez azt jelenti, hogy nem lehet a befektetési jegyeket sem megvenni sem eladni a forgalmazón keresztül. Azonban, az alap az indulást követő egy hónapon belül bevezetésre kerül a Budapesti Értéktőzsdére, ahol a tőzsdei részvényekhez hasonlóan lehet vele kereskedni. Arra azonban fontos felhívni a figyelmet, hogy a tőzsdén az árfolyamot a keresleti és kínálati tényezők határozzák meg.

A cikk megjelenését az OTP Alapkezelő támogatta.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül nyilvános ajánlattételnek, befektetési ajánlásnak, befektetési tanácsadásnak vagy befektetési elemzésnek. Részletes információk az OTP Alapkezelő honlapján találhatók.

Címlapkép forrása: Németh Dániel OTP

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

A cikk elkészítésében a magyar nyelvre optimalizált Alrite online diktáló és videó feliratozó alkalmazás támogatta a munkánkat.

Találd meg a neked való befektetési alapot!
Holdblog

Trump vámol (HOLD After Hours)

Szőcs Gáborral, piaci volatilitással és energiával van tele az e heti adásunk, és egyben kitárgyaljuk az Expedíció-Orion átmenetet, valamint a Beat alap is nyílik. Jó... The post Trump vámol

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egyre közelebb az ukrajnai béke - Mibe érdemes befektetni?
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Vigyázz, Kész, Tőzsde! Használd ki a legjobb akciókat!

Ne maradj le a legnagyobb számlanyitási akciókról! Megmutatjuk, hogyan indítsd el az első befektetésed, milyen bónuszokat érdemes kihasználni, és hogyan kezdhetsz bele a tőzsdei vagyonépítésbe.

Ez is érdekelhet
parlament országház felhő vihar budapest