2024 egyik legfontosabb tőzsdei sztorija az Nvidia menetelése volt. Az AI zászlóshajójának árfolyama rakétaként lőtt ki az izgalmasabbnál izgalmasabb bejelentések hatására, akkora lett az őrület a részvény körül, hogy az Nvidia többször is a világ legértékesebb tőzsdei cégévé vált. Egy ilyen ralit követően mindenki más székből nézheti a sztorit, de a kérdőjel ugyanaz: „Most már el kéne adni az Nvidiát?" vagy: „Már lekéstem erről a sztoriról?" Elemzésünkben megnézzük, hogy mi fűtheti tovább idén is a ralit az Nvidiánál, de kitérünk a részvény körüli legfontosabb kockázatokra is, illetve utánajárunk, hogy mit gondolnak jelenleg a vállalatot követő elemzők az Nvidiáról.
Nagy esésen vannak túl a kvantumrészvények, a zuhanás után érett már egy felpattanás, ehhez pedig hír is érkezett a Microsofttól, amire a kvantumszámítástechnikához köthető cégek részvényei szárnyaltak.
Az Egyesült Államok új szabályozása korlátozza az Nvidia és más vállalatok fejlett mesterséges intelligencia chipeinek exportját Izraelbe, Lengyelországba és több európai uniós országba. Az érintett államok szerint a döntés indokolatlan és akadályozza technológiai fejlődésüket – tudta meg a Bloomberg.
Valósággal a földbe álltak a kvantum-számítástechnika területén működő vállalatok részvényei, miután a Meta-vezér Mark Zuckerberg és az Nvidiát irányító Jensen Huang is szkepticizmusáról adott hangot a területtel kapcsolatban. Tegnap viszont meredek felpattanás jött, miután az egyik prominens vállalat vezérigazgatója rámutatott: egyáltalán nem évek kérdése a technológia hasznos alkalmazása, erre már most is vannak példák. Nagy tehát egyelőre a fejetlenség a születőben lévő sztori körül, a tisztább képet keresve megnéztük, hogy mit gondolnak a vállalatokat követő elemzők a részvényekről.
Nincsenek jó napjaik a kvantumszámítástechnika területén működő vállalatoknak, hiszen az Nvidia vezérigazgatója után most a Meta vezetője, Mark Zuckerberg is szkepticizmusáról adott hangot a területtel kapcsolatban, amire reagálva zuhanórepülésbe kapcsoltak a részvények. Adódik a kérdés: mit gondolnak a vállalatokat követő elemzők a részvényekről?
Nagyot fordult a világ néhány nap alatt az Nvidia befektetőivel, hiszen amíg nemrég a tavalyi novemberi történelmi csúcsot ostromolta az árfolyam, addig mostanra már jelentős fordulat következett be, és fokozódik a részvényre nehezedő eladói nyomás. Ráadásul már egy kritikus szinten van az árfolyam. Mutatjuk, hogy hol vannak a fontos szintek az Nvidiánál.
A Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) 2024 utolsó negyedévében jelentősen felülmúlta az elemzői várakozásokat, ami elsősorban a mesterséges intelligencia iránti növekvő keresletnek köszönhető. A világ legnagyobb chipgyártója rekordszintű bevételről számolt be, ami jól mutatja az iparág jelenlegi lendületét és a vállalat vezető pozícióját a félvezetőgyártás terén - írta a Cnbc.
A holland kormány és az Nvidia megállapodást kötött egy lehetséges mesterséges intelligencia létesítmény hardver- és technológiai ellátásáról, számolt be róla a Reuters. A projekt célja egy olyan szuperszámítógép létrehozása, amely hozzájárulhat az AI-kutatáshoz és -fejlesztéshez, ezzel is erősítve az európai digitális gazdaságot. A megállapodás jelentősen növeli a létesítmény megvalósításának esélyeit.
Jim Cramer határozott figyelmeztetést intézett a befektetőkhöz a volatilis részvényekkel, különösen a kvantumszámítástechnika területén működő vállalatok papírjaival kapcsolatban. A megmondóember hangsúlyozta a piaci "habzsolás" veszélyeit, és óvatosságra intette a befektetőket a túlzott kockázatvállalással szemben - írta meg a Cnbc.
Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója elemzőknek arról beszélt, hogy az igazán hasznos kvantumszámítógépektől még 20 évre lehetünk. Erre a mondatra szakadni kezdett a kvantumszámítástechnikával foglalkozó cégek árfolyama.
Az OpenAI vezérigazgatóját, Sam Altmant súlyos vádakkal illette testvére, Ann Altman. A hétfőn benyújtott keresetben Ann azt állítja, hogy bátyja 1997 és 2006 között rendszeresen szexuálisan zaklatta őt. Az ügy komoly visszhangot váltott ki a technológiai szektorban, és újabb kihívás elé állítja a ChatGPT mesterséges intelligencia modell mögött álló vállalat vezetőjét - számolt be a Cnbc.
Az Nvidia, a világ második legértékesebb vállalata, új termékeket mutatott be a Las Vegas-i CES 2025 technológiai konferencián. A cég többek között robotok és autók képzését szolgáló mesterséges intelligenciát, továbbfejlesztett gaming chipeket, és első asztali számítógépét is bemutatta, miközben az üzleti bővítési lehetőségeit is felvázolta.
A Microsoft jelentős beruházást tervez a mesterséges intelligencia infrastruktúrájába a következő években. A vállalat a 2025-ös üzleti évben 80 milliárd dollárt szán adatközpontok építésére, amelyek képesek lesznek kezelni az AI-munkaterheléseket. A beruházások több mint fele az Egyesült Államokban valósul meg, ami megerősítheti az ország vezető szerepét a globális AI-versenyben - jelentette a Cnbc.
A világ 500 leggazdagabb emberének vagyona 2024-ben hatalmasat ugrott, Elon Musk, Mark Zuckerberg és Jensen Huang vezetésével a milliárdosok csoportja újabb mérföldkőhöz érkezett: elérték együttesen a 10 ezermilliárd dolláros nettó vagyont – írja a Bloomberg.
A nagy technológiai részvények vezetésével esnek az amerikai tőzsdék a pénteki kereskedésben.
Miközben a mesterséges intelligencia (AI) szédítő gyorsasággal válik a mindennapjaink részévé – elég csak a ChatGPT-re vagy az önvezető autókra gondolni –, addig a háttérben egyre nagyobb problémát jelent az adatközpontok és a chipek gyártásának óriási energiaigénye. Az AI alapú rendszerek már ma is jelentős mennyiségű villamosenergiát fogyasztanak, és az előrejelzések szerint ez a szám a következő években akár meg is duplázódhat. Mindez ráadásul egybeesik azzal, hogy globálisan egyre több terület – a közlekedéstől kezdve a fűtésen át számos ipari folyamatig – elektrifikálódik. A helyzet egyszerre vet fel technológiai és energetikai kérdéseket: miként lehet biztosítani azt, hogy az adatközpontok energiaigénye fenntartható módon legyen kielégítve, és ne járjon drámai mértékű szén-dioxid-kibocsátás növekedéssel? A megújuló energiaforrások mellett egyre többen szorgalmazzák az atomenergia újbóli előtérbe helyezését, miközben a fosszilis energiahordozók sok országban továbbra is a szükségszerű megoldást jelentik. Ebben az energiapiaci küzdelemben ráadásul nemcsak a környezeti, hanem a geopolitikai és biztonsági szempontok is kulcsfontosságúak. A tét óriási: a mesterséges intelligenciával átitatott modern társadalom működtetése és a klímacélok jövője egyre szorosabban függ egymástól.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
A CSOK Plusztól a munkáshitelig, a babavárótól a vidéki otthonfelújítási programig.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.