Korrigált a forint a dollárral szemben
Kicsit ledolgozott eddigi napi veszteségéből a forint és 401 alá szúrt le az árfolyam. Hamarosan elkezd beszélni a szenátusi meghallgatásán Trump pénzügyminiszter-jelöltje, Scott Bessent, ami hevesebb mozgásokat hozhat majd a devizapiacokon.
413-nál a forint
Az euróhoz képest folytatódik a fokozatos gyengülés, már 1,5 egységgel van a magyar deviza a nyitószint felett, az árfolyam 413-nál mozog.
A lengyel kamat sem változik
A lengyel központi bank ezúttal sem hajtott végre kamatcsökkentést, miután a jegybank elnökének decemberi meglepően szigorú megnyilvánulásai váratlanul szigorú monetáris politikát vetítettek előre – írja a Bloomberg.
Trump embere a dollár globális státuszának megvédésére esküszik fel
Scott Bessent, Donald Trump pénzügyminiszter-jelöltje, a szenátusi bizottság előtt tett első nyilvános beszédében hangsúlyozza, hogy a dollár megőrzése mint a világ tartalékképviseleti eszköze kulcsfontosságú az Egyesült Államok gazdasági jövője szempontjából – tudta meg a Bloomberg a politikus előre elkészített beszédéből. Bessent magyar idő szerint kora este kezdi el a szenátusi meghallgatását.
Egyre nagyobb a veszteség
Az amerikai adatközlés után a forintgyengülés felgyorsult, már 413-nál van az euróárfolyam, ahol hétfőn járt utoljára.
A dollár pedig 402 fölé szúrt fel, mindezt úgy, hogy az EURHUF párnál nincs ilyen jelentős elmozdulás.
Besült ma az egyik magyar állampapír aukció
Ma három állampapír aukcióját tartotta az Államadósság Kezelő Központ, amelyek közül a 12 hónapos diszkontkincstárjegy aukció besült, mert a meghirdetettnél kevesebb vételi ajánlat érkezett a befektetőktől. A két kötvényt viszont intenzív túljegyzés mellett gond nélkül elvitték az érdeklődők, sőt az egyikből terv feletti értékesítés történt, ami majdnem ellensúlyozta a DKJ-nál történt terv alatti értékesítést. Figyelemre méltó, hogy a DKJ-aukción milyen jelentős hozamemelkedés történt az előző kibocsátáshoz képest.
Egyelőre a forint nem kapott erőre
A dollár viszont továbbra is erős a forinttal szemben: az adatközlések után sem tudott korrigálni a magyar deviza, így az árfolyam továbbra is 401,5 környékén van.
Az euróárfolyam még meg is indult felfelé: a magyar fizetőeszköz már 412,75-ig gyengült, ami napon belül 1,2 egységnyi veszteséget jelent.
Fontos adatok után picit gyengült a dollár
Az amerikai munkaerőpiaci és kiskereskedelmi adatok közlése után óvatos gyengülésbe kezdett a dollár az euróhoz képest: az árfolyam most 1,0277 környékén mozog.
Nőtt az amerikai kiskereskedelmi forgalom, de nem teljesítette a várkozásokat
A decemberi kiskereskedelmi és vendéglátóipari szolgáltatások értékesítésének előzetes adatai alapján az Egyesült Államokban az értékesítések 729,2 milliárd dollárt tettek ki, ami 0,4 százalékos havi növekedést jelent a novemberi adatokhoz képest.
A munkanélküliségi adat nem mozdította ki a dollárt
Egyelőre nem mozgatta meg a dollárt a friss, a vártnál erősebb amerikai munkaerőpiaci adat, az euróhoz képest továbbra is 0,2 százalék körüli erősödéssel áll az amerikai deviza.
Még mindig feszes az amerikai munkaerőpiac
Január 11-ével záruló héten 217 000 főre emelkedett az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma az Egyesült Államokban, ami 14 000 fős növekedést jelent a megelőző héthez képest. A munkanélküli segélyezettek száma a szezonálisan kiigazított adatok szerint 1,2 százalékon maradt, míg a biztosítással rendelkező munkanélküliek száma 2,28 millió főre nőtt.
Erős gyengülés a dollárral szemben
Az amerikai dollár árfolyama már 401,5 fölé szúrt fel. A dollárerő megmaradt a délutáni munkanélkülisegély-kérelmekről szóló jelentés előtt.
Újra 440 közelében a svájci frank
Látványosabban gyengül a forint a svájci frankhoz, mint az euróhoz képest. Az árfolyam már 439,5 felett jár, közelítve a 440-es szintet.
Gyengül a forint
Ebédidőre 412 fölé emelkedett az euró árfolyama, vgyis folytatódott a délelőtti gyengülő tendencia a forintpiacon.
Nem vált pályát a forint
A magyar forint 0,2%-kal 411,95/euróra gyengült, miután hét napon át tartó enyhe erősödési sorozat után eltávolodott a több mint két éves mélypontjától, amit január elején ért el.
Minimális gyengülésben a zloty a kamatdöntés előtt
A lengyel zloty csütörtökön enyhén gyengült, de továbbra is többéves csúcsok közelében maradt a lengyel jegybank kamatdöntő ülése előtt.
A Reuters által megkérdezett elemzők egybehangzóan arra számítanak, hogy a lengyel jegybank 5,75%-on tartja az irányadó kamatot a csütörtöki ülésén, folytatva a 2023 őszén kezdődött szünetet a monetáris szigorításban. Adam Glapinski jegybankelnök decemberben 2026-ig tolta ki a kamatcsökkentés lehetőségét, utalva az infláció 2025 végi esetleges újbóli emelkedésének kockázatára.
A zloty így 0,1%-kal gyengült az euróval szemben, 4,2625-ös árfolyamon kereskedtek vele. Ez nagyjából a forinttal azonos mértékű veszteséget jelent.
Az ING BSK szakértői szerint "az elkövetkező napokban a zloty árfolyama a 4,26-28/EUR sávban mozoghat a legtöbbször".
Gyengülget a forint
Az euróval szemben minimális, 0,1 százalék alatti napi gyengülésben van a forint – lényegében tehát stagnál –, az árfolyam mostanra már 411,8 környékén jár.
A dollárhoz képest enyhe, de ennél látványosabb gyengülésben van a magyar deviza: 400,4-ig ugrott a kurzus, ami 0,15 százalék körüli esést jelent.
Nyitószintig gyengült a forint
Az EURHUF-kurzus egy óvatos és enyhe erősödés után egészen a nyitószintig, 411,5-ig jött vissza. Egyelőre nem látszik egyértelmű irány az árfolyamban.
Megindult a forint
Az euróval szemben a reggeli enyhe gyengülés után minimális erősödésbe került az árfolyam az euróval szemben. Érdemi mozgásokról nem beszélhetünk, alig 0,1 százalékos az elmozdulás.
A dollárral szemben jelentősebb az erősödés, ott már 0,2 százalékot zárkózott fel a forint a napi mélyponthoz, 400,5-höz képest.
Gyanús forinterősödés és trendtörés után megakadt a menetelés
Január 7. óta minden kereskedési napon forinterősödést láttunk az euróval szemben, így a jegyzések 416 körülről 410 közelébe süllyedtek tegnapra, és amint rámutattunk, ezzel
megtört a november eleje óta látható forintgyengülési trend.
A trendvonal 411,8 körül húzódik, így annak visszatesztelése után elvileg további forinterősödés jöhet a technikai elemzés alapján.
Azért írjuk, hogy csak elvileg, mert
összességében nagyon furcsa volt, ahogy a forint az elmúlt bő egy hétben viselkedett (erősödött),
hiszen a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon igencsak elromlott a hangulat múlt héten a vártnál magasabb amerikai ISM szolgáltatói piaci értékesítési árak miatt, amely hatására elkezdték kiárazni a befektetők a Fed-től idénre várt kamatvágásokat. Aztán erre rátett egy jó nagy lapáttal az erős pénteki átfogó amerikai munkaerőpiaci adat, a befektetők gyakorlatilag az egész idei évre már csak egyetlen 25 bázispontos vágást áraztak a Fed-től, a kötvényhozamok régóta nem látott csúcsokra ugrottak, a részvényindexek estek, a dollár pedig bő kétéves csúcsra ért a paritáshoz közel az euróval szemben. Ebből viszont a korábbi szokásokkal ellentétben a forint gyakorlatilag semmit sem érzett meg, ahogy fentebb is írtuk, hiszen fokozatosan erősödött az euróval szemben.
Egyedül a dollárral szemben látszott, hogy a forint is hullámzott, esett, de csak akkor, amikor a dollárban erősödési hullámok alakultak ki. Tegnap aztán a vártnál minimálisan kisebb amerikai maginflációs adatra kezdetben 1,0350-ig eséssel, majd erősödéssel reagált a dollár az euróval szemben, végül este ismét gyengült kicsit 1,0260-ról 1,0280-ig, ami nyomot hagyott az USD/HUF-on is: 397,5-ről 400-ig visszaemelkedett, és azóta is ennek közelében jár az árfolyam. Ma a heti friss munkanélküli segélykérelmi adat érkezik az Egyesült Államokból, illetve a decemberi kiskereskedelmi forgalmi adat, amelyekre érdemes figyelni, hiszen a dolláron keresztül a forintot is megmozgathatják.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ