Itt az ideje, hogy fontolóra vegyük az ársapka felvételét a rendkívüli helyzetekre vonatkozó közgazdaságtani eszköztárba? Az energiaárak példátlan megugrása, ami Oroszország Ukrajna elleni invázióját követte, jelentős önvizsgálatot váltott ki Európában a gazdaság stabilizálását célzó hagyományos intézkedések hatékonyságát illetően. Az energiasokkra válaszul az Európai Unió általános árplafont szabott ki a földgázra, és több tagállam is korlátozta a profitmarzsokat, az alapvető élelmiszerek árát és a bérleti díjakat, emellett pedig újra bevezette a windfall tax típusú különadókat (a windfall tax-nek a cégek számára valamilyen pozitív, rajtuk kívül álló piaci folyamat miatt jelentkező – úgymond ölükbe hulló – nyereség után kivetett adót nevezzük – a szerk.).
Az Európai Bizottság azt mérlegeli, hogy meghosszabbítja az uniós gázársapka hatályát a novemberi felülvizsgálat során, az állami támogatási szabályrendszer fellazított feltételeinek kinyújtása körül azonban két nagy táborra szakadtak a tagállamok – írja vasárnapi cikkében a Financial Times.
A horvát kormány az infláció megfékezése érdekében úgy döntött, hogy 30 fontos termék árát korlátozza szeptember 18-tól. Az ársapka zömmel élelmiszereket érint, de van pár higiéniai termék is köztük - derül ki a Croatiaweek cikkéből.
A kormány 2021 őszén döntött az egyes alapvető élelmiszerekre vonatkozó ársapkák bevezetéséről. A kutatás adatfelvételi időszakában e szabályozások még érvényben voltak, de széles körben ismert volt már, hogy augusztustól megszűnnek majd – olvasható az IDEA Intézet friss felméréséből.
Egri Gábor, a Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) elnöke szerint akár a GVH-hoz is fordulhatnak a kis benzinkutak a Mol tavalyi kereskedelmi gyakorlata miatt – számol be a hírről a Népszava.
Az Európai Unió legújabb javaslata szerint megtiltanák a kikötőkbe való belépést azon hajók számára, amelyek megpróbálják kijátszani az orosz olajra vonatkozó szankciókat – számolt be róla a Bloomberg.
Hivatalosan is megjelent a hétfő esti Magyar Közlönyben, hogy meghosszabbítják az árstopot a boltokban.
A hónap közepén születhet döntés az árstopokról, amelyek a kormány friss közlése szerint az április végi határidőig mindenképp érvényben maradnak.
Az Európai Unió valamennyi kereskedelmi csomópontjára kiterjeszti a gázárplafon-rendszerét. Brüsszel szerint a lépés még szélesebb körű védelmet nyújt a magas és ingadozó gázárakkal szemben.
Idén év végéig meghosszabbítják Spanyolországban és Portugáliában az áramtermelési célú nagykereskedelmi gázra vonatkozó ársapkát, hogy az áramárakat kordában tartsák, az emögötti állami támogatást pedig elfogadja az Európai Bizottság – számolt be a fejleményről Teresa Ribera spanyol energiaügyi miniszter.
Felmerült az emelt alapdíj a rövidebb taxis fuvarokra, de a fővárosi önkormányzat a tárgyalásokon ezt elutasította - mondta Metál Zoltán, az Országos Taxis Szövetség elnöke a Portfolio Checklist podcastjában, amelyben arról is szó volt, hogy szerinte miért vált be az elmúlt 10 évben a rögzített árazás. A tarifák hétfőn emelkedtek: az alapdíj a korábbi 1000-ről 1100 forintra, a kilométerdíj 400-ról 440-re, a percdíj pedig 100 forintról 110 forintra nőtt.
Bár a valóságban 30-32 dollárral olcsóbb az orosz urali típusú kőolaj ára az Európában irányadó Brentnél, de akkor is úgy számolja az orosz pénzügyminisztérium a különféle adónemeket, hogy fixen csak 20 dollárral olcsóbb, mert így több adóbevételt tud beszedni – tudta meg a Reuters a pusztán adóbevétel növelési okokkal magyarázható tervet. Ez egy újabb jel a napokban arról, hogy igencsak fájnak az orosz gazdaságnak az uniós olajszankciók, illetve a 60 dolláros olajársapka, amelyről éppen pénteken állapította meg a G7 koalíció egyik illetékese, hogy nagyon is működik és eléri a célját. Az orosz fájdalmak egyik jele a hatalmas januári költségvetési hiány után az, hogy az oroszok márciusban önkéntesen napi félmillió hordóval vissza akarják fogni a nyersolaj kitermelést azért, hogy hátha feljebb tudják tornászni az árakat, és így több bevételre tudnak szert tenni. Eközben a rubel kilenchavi mélypontra esett, így a devizában szerzett bevételek is többet érnek odahaza.
Az Európai Unió tagállamai nagyköveti szinten megállapodásra jutottak az orosz finomított kőolajtermékek árplafonjáról pénteken - közölte az EU svéd elnöksége a Twitteren, hozzátéve, hogy a megállapodást még jóvá kell hagynia az Európai Unió Tanácsának is.
Az Európai Unió még a múlt héten vette tervbe, hogy az orosz gázolaj árát hordónként 100 dollárban maximalizálja, az indoklás szerint ez a szint segíthetne elhárítani az üzemanyag-import tilalmának legrosszabb hatásait, amit a blokk pár napon belül, vasárnap fog Moszkvára kivetni. A tagállamok közötti nézeteltérések miatt tegnap elhalasztották az árplafonra vonatkozó döntést, a megállapodást pénteken tervezik majd tető alá hozni, közölték az ügyet ismerő diplomaták.
Akár pár ezer forintot is megspórolhat a lakosság Kübekházán, ha a határ túloldalára, egy Romániában üzemelő MOL-kúthoz járnak tankolni – derül ki a Blikk riportjából.
Európa február 5-én betiltja az orosz olajtermékek behozatalát, ami máris jelentős változásokat okoz a globális dízelkereskedelemben. Egyelőre az Urals árát jelentősen leszorította az uniós olajembargó és a G7 által bevezetett ársapka. Azonban a dízel esetében áremelkedéssel fenyegetnek a korlátozások.
Szemben az európai jó hangulattal.
Bizalmi fordulat látszik a befektetési bankoknál.
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.
Befutott a decemberi adat.