„Mindig a nem várt leállás okozza a legnagyobb anyagi veszteséget”, és egy komolyabb áramszünetből is fokozott nehézségei származhatnak a magyarországi cégeknek, de a digitális karbantartás, illetve a digitális iker megoldások segítségével tudatosan fel lehet készülni az ilyen helyzetek kivédésére – mutatott rá a Portfolio-nak adott interjúban Németh Gábor. A Schneider Electric magyarországi szolgáltatási igazgatója úgy látja, hogy számos iparágban, amelyben hatalmas a nyomás a folyamatos termelésre, nagy hasznát veszik ezeknek a technológiáknak, igaz sok helyen még inkább reaktívak, azaz csak azután reagálnak, hogy már bekövetkezett a baj. A szakértő tapasztalatai alapján a vállalatok legalább felének nincs konkrét stratégiája arra, hogy összehangolja az energiahatékonysági törekvéseit a fenntarthatósági stratégiájával, noha ezen a téren is számos digitális megoldás, illetve okos eszköz elérhető.
Márciusban ismét esett Magyarország villamosenergia-felhasználása, ami először fordult elő a tavaly őszi pozitív fordulat óta, legalábbis ez látszik a háztartási méretű (HMKE) naperőművek és a saját célra termelő erőművek adatait nem tartalmazó statisztikából.
Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában - írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.
Alaposan megugrott Magyarország áramfogyasztásának növekedése az év elején: az előzetes, háztartási napelemek adatait nem tartalmazó statisztika szerint januárban 7,6%-kal volt nagyobb a villamosenergia-rendszer bruttó felhasználása, mint 2023 első hónapjában. Maga a fogyasztás szintje pedig az elmúlt 35 év második legmagasabbja lett, részben időjárási okok miatt.
Minden eddiginél magasabbra, 7441 MW-ra ugrott tegnap kora este a hideg időben a bruttó hitelesített rendszerterhelés a MAVIR közleménye szerint Magyarországon, azaz 45 MW-tal megdőlt az eddigi, 2022-ben felállított, történelmi rekord. A csúcsdöntésre a tartósan hideg napon, -4,1 Celsius fokos átlaghőmérséklet mellett, került sor, a napnyugta után fél órával.
Uniós előírás miatt legkésőbb idén év végéig választhatják a háztartási méretű kiserőművek (HMKE), így a háztartási napelemes rendszerek, esetén az új magyarországi felhasználók a jelenleg érvényes szaldó elszámolási rendszert, de egyelőre nem ismert, hogy pontosan milyen új elszámolási rendszerben gondolkodik a szabályozó 2024-től kezdve. A REKK Regionális Energia- és Infrastruktúra-politikai Együttműködésért Alapítvány a szakirodalom és nemzetközi példák alapján megvizsgálta, hogy a jövő évtől milyen elszámolási rendszerek jöhetnek szóba a háztartási naperőművek termelésére vonatkozóan. Az alábbiakban ezeket foglaljuk össze, bemutatva a felmerülő szakmai dilemmákat is.
Az orosz megszállás alatt álló zaporizzsjai atomerőműben az éjjel megszűnt a 750 kilovolt feszültségű külső fővezeték áramellátása - közölte csütörtökön az ukrajnai atomerőműveket üzemeltető Enerhoatom állami vállalat.
Idén az első félévben kevesebb mint 4,7 milliárd köbméter gáz fogyott el, szemben a tavaly első félévi 5,7 milliárd köbméterrel, így 18,2%-os volt a szakadás mértéke – közölte ma reggel KSH adatokra hivatkozva az Energiaügyi Minisztérium.
Kína az energiafelhasználási hatékonyságot leggyorsabban növelő országok egyike, túlteljesítette a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére a nemzetközi közösségnek tett ígéretet is - jelentette ki Csao Csenhszin (Zhao Chenxin), a kínai NDRC nemzeti fejlesztési és reformbizottság igazgatóhelyettese egyhetes országos energiatakarékosság-népszerűsítő programjának megnyitóján Kantonban.
A földgázfogyasztás a tavaly október közepétől idén április közepéig tartó időszakban az eggyel korábbi fűtési szezonhoz képest 24,5 százalékkal, a felhasznált villamos energia mennyisége 7,5 százalékkal csökkent Magyarországon – közölte az összegző adatokat csütörtökön reggel az Energiaügyi Minisztérium. Gázból ez 2 milliárd köbméteres, áramból 1900 gigawattórás megtakarítást jelent.
„A vízminőségre, a talajvédelemre, levegőminőségre és a zajterhelésre vonatkozó, a gyártóktól, a gyáraktól független monitoringrendszert építünk ki, amelynek felügyeletébe a szakmai civil szervezeteket is be kívánjuk vonni” – hangsúlyozta a debreceni CATL akkumulátorgyár körüli környezetvédelmi aggodalmak kapcsán Papp László az Indexnek adott interjúban. A debreceni polgármester részletesen beszélt a város és a gigantikus gyár vízellátási kérdéseiről, az áramhálózat fejlesztési tervekről, illetve az energiaügyek kapcsán szóba került a hétvégente leálló debreceni villamos- és troliközlekedés kérdése is.
Számos ipari folyamatnál rendkívül nagy a fosszilis energiahordozóknak való kitettség, amelyek ára a továbbiakban is erősen ingadozhat, és "éppen ezért kellene elkezdeni azon gondolkozniuk a hazai cégeknek is, hogyan tudnak minél gyorsabban átállni az elektromos energia használatára, ami egy sokkal optimálisabb, kiszámíthatóbb működést eredményezhet" – hangsúlyozta a Portfolio-nak adott interjúban Hajós Balázs. A Schneider Electric értékesítési igazgatója több konkrét lépést is felvázolt, amelyeken keresztül az elektrifikáció felé el lehet mozdulni; emellett elárulta, hogy vannak olyan energiahatékonysági projektjeik is, amelyeknél egy év alatti megtérülést tudnak garantálni. Rámutatott: a lehetőségek feltárásában fontosak az okos megoldások, illetve a digitalizáció, amelyek segítségével megalkotható például az üzemi hálózat digitális másolata, az ún. digitális iker, és a rajta futtatott szimulációk nyomán "sokkal célzottabb beavatkozásokat tudunk megvalósítani az ipari hálózaton, amelyektől lényegesen nagyobb energiamegtakarításokat várhatunk". Hajós Balázs arról is beszélt, hogy milyen konkrét lépéseket tesz a Schneider Electric a zöld átállás felé, így például arról, hogy „a nyár közepéig a járműflottánk 25 százaléka elektromos lesz és ezt a flottát saját okostöltőinkkel tudjuk tölteni”.
Decemberben a gázfogyasztás éves alapon 24%-kal zuhant, a hőmérséklettel korrigált fogyasztás pedig 20%-kal volt alacsonyabb az egy évvel ezelőttinél – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal. Ezzel párhuzamosan az áramfelhasználási adatok 8,2%-os volt az éves szintű esést mutattak a háztartási méretű napelemekkel együtt. A decemberi adatok alapján meg vannak az éves fogyasztási adatok is, és a Portfolio kalkulációi szerint a gáz esetén az országos felhasználás 15%-kal esett 2022-ben, az áram esetén pedig 2,5%-kal.
A bruttó villamosenergia-felhasználás Magyarországon 1,9 százalékkal csökkent az idén január és november között, az import aránya a felhasználásban 26,4 százalék volt - állapítható meg a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR) honlapján közzétett adatokból.
Az aktuális fűtési szezonban az eddigi legmagasabb szintre emelkedett a magyarországi villamosenergia-rendszer terhelése kedden délután, ami rekord döntést vetít előre a terhelésben a következő egy-két hétben.
A villamosenergia fogyasztás idén szeptemberben 2,1%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest, míg a bruttó hitelesített rendszerterhelés 2,3%-kal volt alacsonyabb, a hőmérsékletváltozást is figyelembe véve pedig a becsült havi fogyasztás visszaesés elérte a 2,5%-ot – derült ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályzási Hivatal (MEKH) ma közzétett havi riportjából és annak összefoglaló közleményéből.
Összegyűltek a viharfelhők.
Már 401 forint felett jár a dollár.
A GDP 37%-át a fővárosban termelik meg.
A lakáshitelezés 1300 milliárd forint felett zárta 2024-et.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?