Nagy emelkedéssel kezdhetik a mai napot az amerikai tőzsdéken jegyzett kínai technológiai vállalatok részvényei, miután elindult a spekuláció a zéró-covid politika esetleges enyhülésére vonatkozóan. Az is fűti a hangulatot, hogy lezárult a vonatkozó kínai vállalatok tőzsdefelügyeleti átvlágításának első köre.
Nagyot estek a Baidu részvényei a tőzsdei kereskedés elején annak ellenére, hogy a "kínai Google"-ként is emlegetett technológiai óriás a vártnál kedvezőbb bevételalakulásról számolt be a második negyedévet tekintve. Az eladói nyomás annak a hírnek köszönhető, miszerint több, amerikai tőzsdén jegyzett kínai vállalatot is kiválasztott könyvvizsgálatra a vonatkozó amerikai bizottság.
Csaknem a felére csökkent a kínai részvények amerikai tőzsdéről való kivezetésének kockázata, miután a szabályozó hatóságok ellenőrzési megállapodásra jutottak - állapították meg hétfői elemzésükben a Goldman Sachs szakértői.
Orosz-ukrán háború, energiaválság, koronavírus, elszálló infláció és sorozatos kamatemelések - a számos globális kokázati tényező miatt nem volt idén eddig egyszerű dolguk a részvénypiaci befektetőknek. Az ilyen bizonytalan időkben felértékelődhet a profik, a több medvepiacot is megélt veterán guruk iánymutatása, ennek apropóján legfrissebb elemzésünkben megnézzük, hogy melyik vállalatokban láttak fantáziát a nagyágyúk, illetve annak is utánajárunk, hogy az elemzői közösség jelenleg hogy látja ezeknek a cégeknek a kilátásait.
Peiter Zatko jelenleg a világ egyik leghíresebb hackere és vezető kiberbiztonsági szakértője, aki most visszaéléseket jelentett be (whistleblower) a korábbi munkaadójával, a Twitterrel kapcsolatban. A közösségimédia-platform részvénye nagyot esett Zatko akciója után.
Az amerikai nagybankok együttesen több mint 1 milliárd dollárra rúgó hatósági bírsággal néznek szembe, amiért az alkalmazottak nem engedélyezett üzenetküldő eszközöket használtak, beleértve az e-mailt és az olyan alkalmazásokat, mint a WhatsApp - írja a Reuters.
Gary Gensler, az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) elnöke több száz kínai vállalat vezetőségét figyelmeztette tegnap: engedélyezzék a cégeiknél a fokozott ellenőrzéseket, különben kivezetésre fognak kerülni a vállalatok részvényei az amerikai tőzsdékről.
A mögöttünk álló hónapokban alaposan nekiment a kínai piacfelügyelet a hazai tech-óriásoknak, újabb és újabb szabályozások és szankciók láttak napvilágot - az egyik vezető narratíva szerint a kínai állam féltheti a hatalmát a gyorsan nagyra növő kínai cégektől, amelyek több százmillió ügyfelükről rendelkeznek felfoghatatlan mennyiségű adattal, ez pedig akár nemzetbiztonsági kockázatot is jelenthet azoknál a cégeknél, amelyek az amerikai tőzsdén bocsátanak ki részvényeket. Akár ez a motiváció áll a keménykezű fellépések mögött akár nem, mindenesetre a befektetők hevesen reagáltak az eseményekre és alaposan megütötték a tech-óriások részvényeit. Ennek apropóján elemzésünkben megnézzük, hogy a piaci alapon a világ második legnagyobb e-kereskedelmi cége, a Jack Ma vezette Alibaba jó befektetés lehet-e a vérengzések és a növekvő országkockázat közepette.
Michael Burry leginkább a Nagy dobás című filmből lehet ismerős, ahol Christian Bale alakította a gurut. A jelzálogkötvényekből gyúrt pénzügyi termékekben lufit azonosító, és azok összeomlását sikerrel meglovagló stratéga a válság után visszavonult, de az elmúlt években újra aktivizálta magát. A mögöttünk álló hónapokban ismét bőszen figyelmeztette egyre népesebb követői táborát az előttünk álló tőzsdei összeomlásra – most azonban úgy tűnik, hogy megszűnt létezni Cassandra néven futó Twitter profilja.
Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete jóváhagyta az NYSE közvetlen részvénykibocsátási tervét, ez a lépés a befektetési bankok egyik bevételi forrását csökkentheti.
Délután és este nemzetközi események is nagy mozgásokat hozhatnak.
Az új vezetés érthető okokból nem rajong az iráni proxyszervezetért.
Mit látunk a piacokon?
Az korábbi jegybankelnökkel a vámok hatásait elemeztük.
Senki nem fúr, pedig kiadták a jelszót.