A Magyar Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) egy jelentős lépésként aláírt egy 1,5 milliárd euró értékű szindikált forgóhitel-keretet (RCF), amellyel a 2022-ben kötött egyedi, kétoldalú finanszírozási megállapodásokat váltja fel. A szindikált forgóhitel-keret egy olyan hitelkeret, amit több finanszírozó bank közösen nyújt, lehetővé téve az ÁKK számára, hogy rugalmasan hívja le a szükséges összegeket, hasonlóan egy folyószámlahitelhez.
Az ÁKK szerint az új finanszírozási szerkezet kiterjeszti Magyarország likviditáskezelési eszköztárát.
A finanszírozást 13 magyar és nemzetközi bank biztosítja, ahol az új hitelkonstrukcióba a korábbi együttműködő bankok mellett új hitelezők is csatlakoztak, ezzel is erősítve a finanszírozási alapok diverzifikációját.
A jogi tanácsadást az ÁKK számára a DLA Piper végezte, míg a koordináló bankokat a CMS képviselte, biztosítva a szerződési feltételek megfelelőségét és a tranzakció zökkenőmentes lebonyolítását.
A finanszírozás a felhasznált összegek mértékéig növeli a kormányzati adósságot, tehát az államadósság csak a ténylegesen felvett összegek arányában bővül.
Az ÁKK 2022 októberében kötött előző, hasonló értékű kétoldalú forgóhitel-keret megállapodásokat kilenc magyar és nemzetközi bankkal, ami a mostani szélesebb körű finanszírozási struktúrára való áttérés alapját képezte.
Január elején az ÁKK 10 éves normál és 15 éves zöld célú eurókötvényeket dobott piacra 1,5 és 1 milliárd euró értékben. Akkor a zöldkötvényekre 4,9 százalék körüli, a normál papírokra 4,5 százalék körüli hozamfizetést vállalt a magyar állam.
Címlapkép forrása: Shutterstock