Mi a lényeg?
Csütörtök este adta ki az OAH a Paks II. 5. blokk munkagödre déli fala egy részének beomlásával kapcsolatos határozatát, amelyből több fontos információ is kiderült:
- Január 15-én repedéseket fedeztek fel a munkagödör déli falánál, pontosabban információink szerint a déli falon belül kialakított félszigeten történt a későbbi incidens. Ez többek között azért is fontos, mert a gödörnek ez a fala esik a legközelebb a meglévő 4. blokkhoz.
- Január 30-án reggel beomlott ennek a félszigetnek a két sarka (a szaknyelv szerint a negatív sarka) függőlegesen mérve több, mint hét méternyi részen. Az OAH még aznap helyszíni ellenőrzési jegyzőkönyvet vett fel, illetve hivatalból közigazgatási hatósági eljárást indított. A helyszíni ellenőrzés eredményét be is jegyezte az elektronikus naplóba, ami így szól: "2025.01.15-én a déli falon a megerősített talajban a 81,15 mBf és 74,00 mBf közötti szinten repedéseket észleltek. Ezt a területet elkerítették, biztonsági zónát szerveztek és geodéziai ellenőrző pontokat helyeztek el. 2025.01.30-án a megerősített talaj egy része beomlott a repedés kialakulásának területén."
- Február 6-án este elektronikusan aláírt határozatában az OAH azonnali hatállyal leállította a munkagödör déli falánál az érintett részen és a kockázattal érintett területeken az építési munkálatokat, és részletes feladatlistát írt össze. Úgy tudjuk, hogy az OAH lépését az is indukálta, hogy a déli fal említett félszigetén korábban már elvégezték a talajszilárdítási munkálatokat, azaz cementes, szilárdított anyag omlott le.
Fontos, hogy a fenti esetnek semmi köze a karácsony előtti esethez, amikor a munkagödör fala (nem a résfal!) dőlt meg, és amely miatt megelőző jellegű beavatkozást kellett végrehajtani. Arról január közepén az OAH egy külön közleményt adott ki:
Ezt írja elő az OAH határozata
A tegnap esti hatósági döntés első része, a tényleges határozat így szól a Paks II., mint engedélyes felé (kiemelések tőlünk):
"Az 5. blokk munkagödrében kialakult szabálytalan állapotot szüntesse meg és az állagmegóvás érdekében az 5. blokk munkagödörének valamennyi kockázattal érintett területe tekintetében haladéktalanul határozza meg és hajtsa végre a szükséges építési tevékenységet. A szabálytalan állapot megszüntetését követően haladéktalanul nyújtsa be az OAH részére a munkatérhatároló falak állékonyságának felülvizsgálatáról és annak igazolásáról készült dokumentumokat kitérve a hasonló élet- és munkabiztonságot, veszélyeztető helyzetek előre jelzésére bevezetendő módszerekre és tevékenységekre. Az építőipari kivitelezési tevékenységet folytatni csak a szabálytalan állapot megszüntetése a fenti igazoló dokumentumok megküldése után lehet."
Később a határozat indoklása a fentieket lényegében megismétli, az alábbi módon (kiemelések tőlünk):
"Az OAH – a műszaki ellenőr, valamint FMV 2025.01.17. 10:28, 2025.01.30. 09:51 és 12:02 rögzítési időponttal ellátott E-napló bejegyzéseik alapján – felszólítja Paks II. Zrt.-t, mint Engedélyest, hogy az 5. blokk munkagödre déli falának beomlással érintett szakasza, valamint a munkagödör ezen kockázattal érintett valamennyi területe tekintetében haladéktalanul állítsa le a munkavégzést, és tegye meg a szükséges óvintézkedéseket. Az OAH továbbá kötelezi az Paks II. Zrt.-t, hogy azonnali hatállyal kezdje meg a munkagödör térelhatároló falának állékonyságát biztosító intézkedések végrehajtását. Mindaddig, amíg az 5. blokk munkagödrének térelhatároló fala – valamint az általa érintett területek – állékonysága nem biztosított, és annak igazolt módon történő bizonyítása meg nem történik, az érintett területeken a munkavégzés nem folytatható. Paks II. Zrt. köteles a munkatérhatároló falak állékonyságának felülvizsgálatáról és annak igazolásáról készült dokumentumokat benyújtani az OAH részére."
Mi történt karácsony előtt?
Amint fentebb jeleztük: január 30-i félsziget beomlásnak nincs köze ahhoz, ami karácsony előtt történt. Információink szerint akkor a munkagödör déli fala (nem az egész munkagödröt körbefutó, 30 méter mélységig hatoló betonból készült résfal!) mintegy 3,5-4 centiméterrel megdőlt egy szakaszon. Ez bár még nem érte el a beavatkozási határértéket (6,5 cm), de a Paks II. Zrt. óvatosságból, megelőző jelleggel, a közelgő ünnepek miatti leállásokra is tekintettel úgy döntött, hogy megtámasztja a munkagödör falát.
Addigra a talajszilárdítási munkálatoknak már szinte teljesen a végére értek az érintett alvállalkozók, majd leépítéseket hajtottak végre, de a kettőnek nincs köze egymáshoz, csak időben csak összecsúszott a két ügy.
Mit mond a Paks II. Zrt.?
A karácsony körüli és a mostani fejleményekről is kommunikált a Paks II. Zrt. tegnap a Facebook-oldalán, amelyet annak kapcsán adtak ki, hogy Csárdi Antal országgyűlési képviselő és Szilágyi Bernadette, dr. Hadházy Ákos országgyűlési képviselő kabinetfőnöke a helyszínen tájékozódott a paksi atomerőmű-beruházás előrehaladásáról.
A területi munkák aktualitásairól Kiss László Gábor programigazgató és Rákóczi Péter kommunikációs igazgató számolt be, kiemelve, hogy a projekt az Európai Unió legnagyobb nukleáris beruházása. A képviselő és a kabinetfőnök megtekintette a munkagödröt, amely grandiózus méreteit tekintve egyedülálló Magyarországon. Ezt úgy kell elképzelni, hogy egy 140 méter széles és 250 méter hosszú gödör csaknem mínusz 24 méterig ki van ásva, míg például a Mol-torony építkezésekor a Dunához szintén közeli helyszínen "csak" mínusz 15 méterig ástak le a kivitelezők.
A poszt szerint a programigazgató kifejtette, hogy
a résfal ellátja vízzáró funkcióját, a talajvíz ennek köszönhetően kontrollált körülmények között, a munkagödör méreteinek megfelelő mértékben van jelen.
A munkagödör déli szakaszának megtámasztása kapcsán a kommunikációs igazgató megerősítette az Országos Atomenergia Hivatal és a Paks II. Zrt. korábbi közlését, miszerint a monitoringrendszer adatai ugyan nem érték el a beavatkozási határértéket, "a konzervatív megközelítés alapján és a biztonság minden előtt elvet követve a Paks II. a fal megtámasztása mellett döntött".
A bejegyzés azt is kiemeli: "A 5-ös blokk alatt a talajkiemelés hamarosan lezárul, folyamatban van a talajszilárdított tömb egyes részeinek javítása, és közben zajlik az elkészült munkagödör dokumentációjának véglegesítése." Ezután jön a fontos mondat, amely a fenti, bizonyos építési munkálatok hatósági leállításával kapcsolatos döntést erősíti meg:
Ezzel egyidejűleg szintén a biztonságtudatos attitűd, az előírásoknak való megfeleltetés eredményeként került sor a munkaterületen egyes talajszilárdítással kapcsolatos – a nukleáris biztonságot nem érintő – részfeladatok felfüggesztésére a szükséges vizsgálatok elvégzéséig.
A poszt úgy zárul: "A Paks II. Zrt. igazgatói hangsúlyozták: az Országos Atomenergia Hivatallal folyamatos a konzultáció, az adatmegosztás és rendszeresek a helyszíni bejárások, ellenőrzések is."
Címlapkép forrása: Paks II. Zrt. Facebook-oldala