Új, országok közötti konfliktus van kibontakozóban az amúgy is véres konfliktusokkal terhelt, „Afrika szarvának” nevezett régióban. A térség stratégiai fontosságú, ugyanis itt található az Ádeni-öböl, amely a Vörös-tenger bejáratát képezi, amely pedig a világ egyik legjelentősebb kereskedelmi útvonala. Az itt tengerparttal nem rendelkező ország, Etiópia maga is szeretne hozzáférést a nemzetközi vizekhez, ezért egyetértési megállapodást kötött a Szomáliából kiszakadt, és de facto önállóan műlödő Szomálifölddel egy tengerparti rész kibérléséről, cserébe pedig a hivatalos függetlenséggel nem rendelkező szakadár régió elismerését helyezte kilátásba. Szomália számára elfogadhatatlan a lépés, ahogy Egyiptom számára is, amely egy nílusi gát miatt van rossz viszonyban Etiópiával. Szomália és Egyiptom ezért katonai megállapodást kötött, melynek keretében utóbbi fegyvereket szállít az Afrika szarvánál lévő országnak, ami újabb fegyveres konfliktus rémképét idézi fel.
Péntek késő este tragikus esemény rázta meg a szomáliai fővárost, Mogadishut. Egy népszerű tengerparti étteremben történt támadás következtében legalább 32 polgári életét vesztette el, és további 63 ember megsérült. A támadásért a szomáliai állami média az al-Shabaab militáns iszlamista csoportot tette felelőssé - írja a Reutes.
Az ENSZ közgyűlése csütörtökön öt új országot választott be az atomhatalmak mellé a Biztonsági Tanácsba.
2023 decemberében a partjaitól több ezer kilométerre hajtott végre kommandós akciót az indiai haditengerészt. Ez volt az alakulat első légi úton végrehajtott éles bevetése a nyílt tengeren. A manőver egyben üzenetet is küldött Újdelhi riválisainak arról, hogy ki az Indiai-óceán valódi katonai ura – számolt be az EurasianTimes.
A szomáliai kormány és parlament szerdán jóváhagyta a Szomália és Törökország által megkötött, tíz évre szóló katonai egyezményt.
Külföldi katonai kiképzők ellen követtek el merényletet a szomáliai fővárosban, Mogadishuban szombat éjjel, a terrorakciónak tizennyolc halálos áldozata és huszonnyolc sebesültje van - közölte a szomáliai hadsereg.
Holttá nyilvánították az amerikai haditengerészet január 11-i arab-tengeri műveletében eltűnt két kommandóst, miután nem vezetett eredményre a felkutatásukra indított nagyszabású nemzetközi keresőakció - jelentette be vasárnap az X-en az Egyesült Államok Közel-Keletért, Közép-Ázsiáért és Dél-Ázsia egy részéért felelős Középső Parancsnoksága (CENTCOM).
Egy iráni rakétákat szállító hajó ellen hajtott végre katonai műveletet az Egyesült Államok haditengerészete, de a bevetésben résztvevő különleges műveleti osztag két embert is elvesztett – számol be a Washington Post.
Az al-Shababab terrorszervezet elfoglalt egy ENSZ felségjelzés alatt repülő helikoptert Szomáliában - közölte a BBC.
Kalózok támadtak meg és kerítettek hatalmukba egy kereskedelmi hajót Szomália partjainál - közölte csütörtökön a brit tengeri kereskedelmi hivatal (UKMTO) és az Ambrey nevű, hajózási biztonsággal foglalkozó brit magáncég.
Etiópia egyezséget kötött a szakadár Szomálifölddel, melynek értelmében a tengerparttal nem rendelkező ország hirtelen tengerparthoz "jutott" - Írja az Andalou Ajansi. A lépés komoly felháborodást okozott Szomáliában.
Orosz tisztviselők állítólag fogva tartott közel-keleti és afrikai migránsokat toboroznak, hogy harcoljanak Ukrajnában, cserébe elkerülhetik a kitoloncolást - tudósított a Sky News.
Kínai hadihajók is tartózkodtak a térségben, amikor pár napja kalózok támadtak egy libériai zászló alatt hajózó teherhajóra, de semmilyen választ nem adtak a megtámadott hajó segélykérésére – közölte az Egyesült Államok védelmi minisztériuma.
Szomália betiltotta a TikTokot, a Telegramot és az 1XBet fogadási oldalt az országban, arra hivatkozva, hogy terroristák és más „erkölcstelen csoportok” terjesztenek rajzuk propagandát – írja a Reuters.
Az ENSZ 2,4 milliárd dollár (834,5 milliárd forint) értékű felajánlást kapott a Szomália, Etiópia és Kenya alkotta térségben élő, mintegy 32 millió ember segélyezéséhez. Azonban az adományok összege így sem érte el a világszervezet által az Afrika szarván lévő három ország humanitárius segélyezésére kért 7 milliárd dollárt (2434 milliárd forintot).
A szubszaharai, vagyis a Szaharától délre fekvő térség vált az iszlám szélsőségesek új globális központjává az ENSZ Fejlesztési Programjának (UNDP) kedden közzétett jelentése szerint, melyben rámutatnak arra, hogy nő azok száma, akik nem vallási, hanem gazdasági megfontolásokból csatlakoznak az iszlamista mozgalmakhoz.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az amerikai elnök a CPAC konferencián beszélt.
A fentanil-válságról és az ukrajnai háborúról tartottak megbeszélést.
Erős megosztottságot eredményezett a lépés a tagállamok között.
Sok kérdést vet fel Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése.
A „woke” kiadások lefaragása csak elhanyagolható része volt a teljes költségcsökkentésnek.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.