Két, nagy összegű vidéki szennyvízfejlesztési projekt indul összesen 16 milliárd forintnyi támogatással a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) terhére az NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft. irányításával - írja a Világgazdaság.
A nyugat-afrikai ország második legnagyobb városában, a mintegy kétmillió lakosú Kumasiban tették le hétfőn egy 10 millió euró értékű szennyvíztisztító-komplexum alapkövét. Fekete-Afrikában ez az első vízgazdálkodási projekt, amelyet az Eximbank finanszíroz. A telepet a magyar Pureco Kft. tervezte és építi meg.
Különösebb indoklás nélkül úgy döntött a kormány a friss Magyar Közlöny szerint, hogy eláll a "Budapesti szennyvíziszapok hosszú távú kezelése, ártalmatlanítása, hasznosítása" című kiemelt projekt támogatási szerződésétől, amelyhez korábban kereken 50 milliárd forintnyi EU-támogatást ígért meg és a projekt teljes költségvetése 66,67 milliárd forint lett volna.
A magyar vízipar történelmi szerepvállalására, hagyományaira és imázsára is tekintettel jókora kereslet tapasztalható a Magyar Vízipari Klaszter termékei, szolgáltatásai iránt Dél-Kelet-Ázsiában. A Klaszterbe tömörült hazai vízügyi társaságok több térségbeli országban is jelentős, összességében 100 millió eurós nagyságrendű víziközmű-fejlesztési beruházásokat nyertek el. Ami a hazai helyzetet illeti, mivel Magyarországon a vízdíjaknak mindössze legfeljebb 10 százalékát teszik ki az infrastruktúra fenntartási költségei, az EU források szerepe meghatározó. Amikor azonban a ciklus lefut, a megbízások száma visszaesik, részben ez inspirálja a Vízipari Klaszter tagjait, hogy külföldre is kitekintsenek - nyilatkozta Kovács Károly, a szervezet elnöke a Portfoliónak.
Ömlenek a pályázati kiírások, melynek jeleként egy újabb vidékfejlesztési felhívás jelent meg a napokban több mint 8 milliárd forintos keretösszeggel. Ez a felhívás a természetes személyek, illetve az önkormányzatok tulajdonában lévő tanyák háztartási léptékű villamos energia-, és vízellátási, valamint szennyvízkezelési fejlesztéseit célozza.
Az októberben bejelentett, már a 2020-as keretprogramba tartozó 9 pályázat közül ma további három kapcsán nyílik meg a beadási lehetőség összesen 61,7 milliárd forint keret mellett. A legnagyobb, 50 milliárd forintos ezek közül a szennyvíz-elvezetéssel, tisztítással és kezeléssel összefüggő keret, míg a legkisebb egy olyan kiírás, amelyre csak az EMMI háttérintézménye pályázhat. Az alábbiakban összegyűjtöttük a ma élessé vált kiírások legfontosabb jellemzőit.
Az utolsó település, Hetyefő, gondjainak megoldása után, több hónapnyi tesztüzemet követően ma adják át hivatalosan a Sümeg és Térsége Szennyvízkezelési Program csatornahálózatát, amely közel 10 ezer ember éleminőségét javítja. A mintegy 1,7 milliárd összköltségű fejlesztés több mint 1,4 milliárd forintos Európai Uniós támogatás segítségével valósulhatott meg a Környezetvédelmi és Energia Operatív Program (KEOP) keretein belül az Új Széchenyi terv részeként.
Megkezdte a próbaüzemet a békéscsabai új, korszerű szennyvíztisztító, a beruházás 3,7 milliárd forintba került, megvalósításához a város 84,4 százalék uniós támogatást nyert - számol be az MTI.
Korszerű szennyvíztisztító létesül 700 millió forint EU-támogatásból Gyomaendrődön; a 859 millió forint összegű beruházás kivitelezése rövidesen elkezdődik - számol be az MTI a beruházás indításáról szóló mai sajtótájékoztatóról.
Nyílt közbeszerzésen keres az RSD Parti Sáv Önkormányzati Társulás tervezőt és kivitelezőt, a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág vízgazdálkodásának, vízminőségének a javítására, a becsült költség nettó 4,6 milliárd forint - a felhívás a hétfői Közbeszerzési Értesítőben jelent meg.
A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet legalább évente egyszer ki kell szippantatni, kivéve, ha az ingatlan tulajdonosa igazolja, hogy kevesebb vizet használt, mint a szennyvízgyűjtő kapacitása - egyebek mellett ezt tartalmazza az a kormányrendelet-tervezet, amely a kabinet honlapján jelent meg kedden.
A zöldgazdaság által igényelt új szakmákra dolgoznak ki tantervet az agráregyetemek. A Szent István Egyetem Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Kara és konzorciumi partnerei, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kara, valamint a Nyíregyházi Főiskola Műszaki és Mezőgazdasági Kara 865 millió forint vissza nem térítendő, európai uniós támogatást nyert a projekt megvalósítására - számol be az MTI.
Kihirdette a kormány a közlönyben azt is, hogy kiknek nem kell jövőre extraprofitadót fizetnie.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A volt ukrán főparancsnok is megszólalt a kialakult helyzetről.
Határozott nemzetközi fellépést sürget az ukrán elnök.
Jelentős késéseket okoz az időjárás.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?