
Az operatív programok félidei felülvizsgálata nemcsak technikai, hanem stratégiai kérdés is, különösen abban a tekintetben, hogy az uniós pénzek hogyan járulnak hozzá a tartós fejlődéshez – mondta el nyitóbeszédében területfejlesztési és közigazgatási miniszter. Mint fogalmazott, „most, amikor a félidei felülvizsgálatról van szó, különösen fontos, hogy a versenyképesség és az uniós források kapcsolatáról beszéljünk”.
Navracsics rámutatott:
Magyarország számára az elmúlt évtizedekben az uniós támogatások kulcsszerepet játszottak a gazdasági fejlődésben.
De szerinte a versenyképesség fogalmát azonban nem szabad pusztán szűken értelmezni.
„Ha szűkebb értelemben beszélünk róla, akkor hatékonyság, fegyelem, automatizáció, digitalizáció és költséghatékonyság áll a középpontban” – mondta, ugyanakkor hozzátette:
Ha egy társadalom hosszú távon is versenyképes akar lenni, akkor a tágabb értelemben vett versenyképesség is elengedhetetlen – és itt már az embereken van a hangsúly.
A miniszter kifejtette, hogy a versenyképesség nemcsak gazdasági, hanem szociális és kulturális kérdés is. Ide tartoznak például a tudás, a nyelvismeret, a csapatmunka, a szociális készségek és a politikai gondolkodás is. Mint mondta: „Nem csak a gépeket kell versenyképessé tenni, hanem az embereket is – az egész társadalmat.” Ennek érdekében fontosnak nevezte az oktatás, a kultúra és az életminőség javítását célzó beruházásokat is, külön kiemelve, hogy „az európai uniós országok sajnálatos módon gyakran lemaradnak az olyan humán tényezők fejlesztésében, amelyek valóban javítanák az életszínvonalat”.
A kultúra kapcsán felidézte a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa programot, amelynek során Veszprém és a Balaton térsége mutatta meg, milyen gazdasági és közösségi erőt képviselhet a kulturális beruházás. Mint mondta: „Sikeres programsorozatot valósítottunk meg 116 település együttműködésével – és ennek hatása túlmutatott a kultúrán: megerősítette a közösségeket, és gazdasági tényezővé tette a térséget.”
A beszéd során Navracsics hangsúlyozta, hogy Magyarország az elmúlt években kiemelkedő hatékonysággal használta fel az uniós forrásokat. A 2014–2020-as időszakban az ország az élmezőnybe tartozott, és a jelenlegi ciklusban is – a nehezebb körülmények ellenére – jól teljesít. Külön kiemelte a GINOP programot, amelynek keretében 7600 vállalkozás kapott támogatást, és 5000 már be is fejezte a projektjét 2025 márciusáig.
Nemcsak pénzről van szó – az uniós támogatás presztízskérdés is, minőségi garancia a vállalkozások számára
– emelte ki.
A kutatás-fejlesztés és szakképzés területén is komoly eredmények születtek. A miniszter elmondása szerint 155 K+F projektet támogattak, és több mint 860 fő vett részt ipari átállást és vállalkozási készségeket célzó képzésekben. Emellett közel 40 ezer munkavállaló kapott munkaerőpiaci alkalmazkodást segítő támogatást. Mint fogalmazott: „A tehetséges, de hátrányos helyzetű fiatalokat is támogatjuk, mert hiszünk benne, hogy az ő felemelésük is a jövő versenyképességének záloga.”
A miniszter ugyanakkor nem hallgatta el a nehézségeket sem. Emlékeztetett arra, hogy a jogállamisági eljárás miatt több operatív programot is felfüggesztett az Európai Bizottság, ami nemcsak a magyar vállalkozásokat érinti hátrányosan, hanem az egész unió versenyképességét is gyengíti. „Az Európai Unió saját magát is megfosztja az erőtől, ha nem segíti elő tagállamai fejlődését” – figyelmeztetett.
Zárásként Navracsics kiemelte, hogy a közép-európai régió gazdasági teljesítménye ma az unió növekedésének motorja, ezért a versenyképességet célzó beruházások nemzeti és európai érdekek is egyszerre.
„Mi nem elherdáljuk, hanem a jövőbe fektetjük az uniós forrásokat. Hiszünk abban, hogy ha Magyarország versenyképesebbé válik, akkor az egész Európai Unió is megerősödik” – zárta beszédét a miniszter.
Címlapkép forrása: Portfolio
Súlyos fertőzés terjed Magyarországon: te is hordozó lehetsz anélkül, hogy tudnád!
Hosszú évekig lappanghat.
Eldőlt: jön az iskolai felkészítő a nagycsoportos óvodásoknál, csak máshogy
Elmagyarázta a Belügyminisztérium a hátteret, a Közlönyben már kint a rendelet.
Szép csendben hatalmas gesztust tett Ukrajnának Donald Trump – Ennek nagyon örülni fog Zelenszkij
Hamarosan megszülethet a megállapodás.
A vámháború árnyékában: bizonytalan jövőre figyelmeztet a chipipar kulcsszereplője
Elmaradtak a cég megrendelései a várakozásoktól.
Fontos határidőt közöltek a károsult gazdák számára
Az áprilisi fagyok jelentős károkat okoztak.
Tanuljunk a múltból, tervezzünk a jövőre - így lehet biztonságosan hitelt felvenni
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Tanuljunk a múltból, tervezzünk a jövőre - így lehet biztonságosan hitelt felvenni A devizahitelek generációs traumája A devizahitelek miatt egy egé
A francia Klímatanács 2024. évi jelentése
A francia Klímatanács szerint az ország eddigi intézkedései nem lesznek elegendőek a 2050-re célul kitűzött karbonsemlegesség megvalósításához.
Jövedelmező a vállalkozásod?
A mai tanácsadáson szintén szóba került, hogy sok vállalkozó elfelejti beárazni a saját tulajdonában lévő eszközök úgynevezett alternatíva költségét (kiadhatnám másnak is a saját üzl
Nemzetgarázdasági stratégia - Trump a problémát sem érti
Ellentmondásokkal van tele Trump programja, a döntéshozóknak nemcsak koherens elképzelés nincsenek, de valószínűleg a problémát sem értik. Az eredmény a politikai bizonytalanság fenntartása,
"Tévedés, ki nem kényszerített hiba, amit Trump csinál"
Szerdán beszélgettem Vakmajom barátommal, és megemlítettem neki, hogy milyen szokatlanul viselkednek az amerikai eszközök: gyengül a dollár, emelkednek a (reál)hozamok, esnek a részvények. Mire
Közvetített szolgáltatások és alvállalkozói teljesítmények a HIPA-ban
A helyi iparűzési adó (HIPA) adóalapjának csökkentési lehetőségei sok vállalkozás számára komoly kihívást jelentenek - még azoknak is, akik egyébként magabiztosan navigálnak a magyar ad
Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak? Alapvető költségek ingatlanvásárláskor Sokan csak az önerőre vagy a vételárra koncentrá
A 505 State Street, New York első teljesen elektromos felhőkarcolója
New Yorkban felépült a város első teljesen elektromos felhőkarcolója. A projekt az Egyesült Államokban egyedülálló, de világszinten egyáltalán nem példa nélküli.


- Itt a váratlan bejelentés: jön az új állampapír!
- Tökéletes vihar készül a tőzsdéken: akár 2008 óta nem látott zuhanás is jöhet
- Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
- Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
- Trump meghátrál! Tépik a piacokat
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Kritikus napok előtt a globális tőkepiac
Mekkora a bizalmi válság?
Trump miatt rángatóznak a tőzsdék – Mi jelent most menedéket?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen