Magyarország energiaellátásának biztonsága és szabályozhatósága csak akkor garantálható, ha a tervezett nagy erőmű-beruházások megvalósulnak. Az időjárásfüggő megújulók mellett szükség van stabil, nagy kapacitású erőművekre, amelyek képesek kiegyensúlyozni a rendszert, és biztosítani a folyamatos energiaellátást – jelentette ki Losonczy Géza, a KPMG Head of Energy & Utility Advisory Services Associate Partnere, a Portfolio Energy Investment Forum konferencián. Érdemes lenne elgondolkodni SMR-ek telepítésében is, a villamosenergia-elosztóhálózat pedig már nagyon várja a szivattyús tározós vízerőműveket is.
Nagy-Britannia kormánya bejelentette, hogy négy vállalat jutott tovább a kis moduláris atomreaktorok (SMR) fejlesztésére kiírt verseny következő szakaszába – írja a Reuters.
Az olasz kormány fontolgatja az atomenergia-tilalom feloldását, és új nukleáris technológiák bevezetését tervezi 2025-től. Gilberto Pichetto Fratin energiaügyi miniszter szombaton bejelentette, hogy átfogó elemzés készül az atomenergiáról és a szükséges jogszabályi változtatásokról.
Magyarország egy harmadik atomerőmű építését fontolgatja, de nem a meglévő Paksi Atomerőmű telephelyén – közölte Kovács Pál, az atomerőmű igazgatója, kabinetfőnök a RIA Novosztyinak adott interjújában. Kovács kijelentette, hogy az új erőmű technológiáját csak a megfelelő helyszín kiválasztása után határozzák meg. Elméletileg az új erőmű egy kis moduláris reaktor (SMR) lehetne, amely technológiából egyelőre csak az oroszok gyártottak működő változatot.
Vlagyimir Putyin orosz elnök üzbegisztáni látogatása során módosították az üzbegisztáni atomerőmű építéséról szóló korábbi kormányközi megállapodást, amely szerint egy kis teljesítményű atomerőmű épül Üzbegisztánban orosz technológiával - derült ki a Roszatom keddi közleményéből. A projektre már le is szerződött a két ország, amely értelmében egy hat blokkból álló, 330 MW-os összkapacitású erőmű épül fel a következő években a sarkvidéki atomjégtörő hajókon már kipróbált technológia nyomán.
Hat vállalat, köztük a brit Rolls-Royce, ment át a brit kormány kis moduláris atomreaktorok (SMR) fejlesztőinek kiválasztására kiírt versenye első szakaszán – közölte hétfőn a fejleményt a brit kormány. A Rolls-Royce szakértője is részt vesz a Portfolio október 5-i Energy Investment Forum konferencián és éppen az SMR technológia előnyeiről fog beszélni az orosz fosszilis energiahordozókról való leválás és a klímacélok teljesítése által jelentett együttes kihívások kapcsán.
Megkötötte az első szárazföldi kis moduláris reaktorról (SMR) szóló megállapodást az orosz Roszatom Jakutföldön, így a Kjucsusz aranylelőhelyet és térségét egy RITM-200N reaktorral szerelt SMR egység fogja majd árammal ellátni – hívta fel a figyelmet közleményében a Roszatom.
Az orosz nukleáris szabályozó hatóság engedélyezte az első orosz szárazföldi kis teljesítményű moduláris atomreaktor – angol rövidítéssel SMR - felépítését Jakutföldön, az Oroszországi Föderáció távol-keleti régiójában - derült ki a Roszatom közleményéből. A várhatóan 2028-ra elkészülő orosz létesítmény az egyik első képviselője lesz a világszerte gyors ütemben fejlesztett innovatív technológiának.
A két milliárdos üzletember érdekeltségi körébe tartozó cégek az amerikai Wyomingban hoznának létre egy fejlett atomerőművet, amely az új típusú Natrium technológiára épülne. A projekt célja, hogy csökkentse a károsanyag-kibocsátást az államban, amely Amerika legnagyobb széntermelője.
A megújuló energiaforrásokéhoz hasonló támogatást kellene biztosítani a mini nukleáris erőműveknek az Egyesült Királyságban egy új kormányzati jelentés szerint.
A következő évtizedekben korábban elképzelhetetlen mennyiségű tiszta áramra lesz szükség globálisan, nem csak az abszolút energiaigény emelkedése, de a régi termelő kapacitások kiváltása érdekében is. Bár a megújulók és az ezeket kiegyenlíteni képes energiatároló technológiák is fejlődnek, áruk pedig csökken, valószínű, hogy a nukleáris energia a nagy erőművek mellett, de inkább azok helyett kisebb egységek formájában fontos szerepet kaphat a jövő energiatermelésében - állítja a Policy Exchange nevű konzervatív londoni gazdasági-társadalmi kutatóműhely neve alatt megjelent jelentés. Az úgynevezett kis moduláris nukleáris reaktorok (SMR) kulcsfontosságúak lehetnek a villamos energia termelés szénmentesítéséhez és a kibocsátáscsökkentési célok eléréséhez.
Újabb gazdasági szereplővel kötött megállapodást Magyarország Kormánya, konkrétan a globális autóipari beszállítóval, az SMR Hungary-vel.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A meghódított terület 40%-át már visszaszerezték az oroszok.
A külügyminiszter szerint minden opciót meg kell vizsgálni.
Ezután nehéz lesz végrehajtani az ICC parancsát.
Erős vélemény jött a volt ukrán főparancsnoktól.
A gyermekbetegségeket kinőve is volt mit variálni a legendás szérián.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.