Őszi politikai szezonunk kezdetén két nagy kormányzati téma került elénk: a semlegességi törekvés megfogalmazása, valamint a gazdasági ütemgyorsítási szándék. Akár az volt a szándék, akár nem, a közélet iránt érdeklődőket megmozgatták az ügyek, főleg az első. A törekvések értelmezése, realitásuk megállapítása sok munkát adott az elemzőknek.
Az elmúlt időszak legnagyobb technológiai áttörésének a ChatGPT-t tartják. Ma Orbán Viktor miniszterelnök is beszélt arról, hogy a gazdasági semlegesség kérdésében a mesterséges intelligenciához fordult. A miniszterelnök a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott előadásának kezdetén és végén is a ChatGPT-ről beszélt, így megnéztük, milyen információkat kaphatott a miniszterelnök a nyelvi modelltől.
Orbán Viktor miniszterelnök szerdán egy terv részletes bemutatására készül a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ahol Magyarország világgazdasági helyzetéről fog beszélni.
Nigel Farage, a műsorvezetői székből a politika élvonalába visszatért jobboldali politikus, aki a Brexit melletti kampány elsőszámú arca volt, megszólalt abban a botrányt keltő ügyben, miszerint két képviselőjelöltjük is Adolf Hitlerrel szimpatizáló kijelentéseket tett - írja a Politico.
Vlagyimir Putyin orosz elnök át akarja venni az uralmat a Balti-tenger felett, de a Svédországhoz tartozó Gotland szigetére is igényt tart – figyelmeztetett egy interjúban Micael Byden, a svéd fegyveres erők főparancsnoka.
Oroszország és Ukrajna 2022 tavaszán több alkalommal is béketárgyalásokat tartott egymással, míg ezek váratlanul félbe nem szakadtak. Azóta már kiderült, hogy mi akasztotta meg a találkozókat, viszont az elhangzó ajánlatokról eddig hiányoztak információk. Az Ukrajinszka Pravda viszont közzétette, hogy miről egyezkedtek a felek egymással.
Utolsó európai országként Svájc is bejelentette, hogy Oroszország Ukrajna elleni invázióját követően jelentősen növeli védelmi kiadásait – írja a Reuters.
Az elmúlt időben több olyan állítás is elhangzott, amely szerint Boris Johnson volt brit miniszterelnök 2022 tavaszán beavatkozott az ukránok és az oroszok közötti béketárgyalásokba. Most az érintett „teljes képtelenségnek” és „orosz propagandának” titulálta a híreszteléseket egy interjúban – számolt be a Kyiv Post.
Oroszország megígérte Ukrajnának tavaly tavasszal, hogy leállítják az ország elleni inváziót, ha Kijev szintén ígéretet tesz arra, hogy soha nem fog csatlakozni a NATO-hoz, de az ukrán kormány nem ment bele az alkuba, mert nem bízott az oroszokban – mondta David Arahamia, a tavaly tavaszi béketárgyalások delegációjának egyik vezetője a Kyiv Postnak.
Kínai importőrök a jelentések szerint 66 000 tonna takarmánykukoricát vásároltak Ukrajnából, annak ellenére, hogy az ukrán kikötők ellen folyamatos orosz támadások folynak - írta meg a Sky News.
Richard Moore, a brit MI6 hírszerzési szolgálat vezetője nagyon erős kritikákat fogalmazott meg Kínával szemben egy prágai konferencián. Szerinte egyértelmű, hogy Peking Oroszország mellett van, de emellett más diktatúrák támogatásában is részt vesz. Elmondta, hogy a korábbi óvatos kínai külpolitikai elvek megváltoztak, és ez aggodalmakra ad okot - írja a Politico.
Hónapok óta tart a politikai huzavona Svájcban, hogy engedélyezzék otthoni gyártású, de már más országoknak korábban eladott fegyverek és lőszerek továbbexportálását Ukrajnának. Miközben a pártok többsége szeretné támogatni a megtámadott országot, mindeddig nem sikerült olyan jogi megoldást találni, amely nem menne szembe az ország szigorú katonai semlegességével. Egy javaslatot a hónap elején szavaztak le, most pedig egy újabb került a svájci parlament elé, ahol napokon belül Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is megszólal majd.
A nicaraguai parlament egyhangúlag megszavazta szerdán azt a javaslatot, amely visszavonja a helyi vöröskereszt alapításáról szóló, 1958-ban született rendeletet, megszüntetve ezzel a segélyszervezetet, amelyet egy állami intézmény vált fel.
Moldovának "védernyőre" van szüksége, de lakosságának túlnyomó többsége nem támogatja a NATO-csatlakozást, és az alkotmányban foglalt semlegességet pártolja - közölte szerdán Maia Sandu moldovai elnök a Jurnal TV helyi televízió műsorában.
Az európai közvélemény viszonylag keveset tud arról, hogy van egy olyan uniós tagország, amely ugyan az Oroszország elleni nyugati szankciókhoz csatlakozott, és jelentős humanitárius segítséget nyújt Ukrajnának, továbbra is virágzó gazdasági kapcsolatokat tart fönt Oroszországgal, és nem járul hozzá a nyugati fegyverszállításokhoz. Ausztria következetesen védi alkotmányban is rögzített „örökös” katonai semlegességét, amely azonban egyre illuzórikusabbá válik, ráadásul a saját védelmére alig költő ország valódi háborús fenyegetettség esetén csak másokra számíthatna. Földrajzi helyzete mindenesetre védettséget ad Ausztriának, és amíg nem hirdeti hangosan oroszbarátságát, addig valószínűleg nem is kell számítania arra, hogy szövetségesei ezt komolyan szóvá fogják tenni neki.
Véleménycikket közölt a CNN arról, hogy meglátásuk szerint 2023. április 4-e volt az egyik legrosszabb nap a tavaly indult invázió kezdete óta az orosz vezetésnek.
Magyarország még nem kapott zöld utat az EU új gazdasági keretében.
És a fejlesztések sorának még nincs vége.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
Tovább ömlik a pénz a fosszilis iparba.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.