Vízre bocsátotta az új generációs fregattját a kínai Népe Felszabadító Hadsereg Haditengerészete (PLAN), amellyel újabb lépést tett a globális céljainak eléréséért – írja a Defense News.
Az orosz TASZSZ hírügynökség számolt be egy új javaslatról Grönlanddal kapcsolatban.
Ameddig Kína Szomália mellett foglal állást, addig az Egyesült Államok egyre határozottabban foglal állást amellett, hogy Szomáliföldet ismerjék el független országként – írja a South China Morning Post.
A dél-koreai hatóságok több kínai halászhajót is lefoglaltak, mivel azok az ország kizárólagos tengeri vizeire „tévedtek”. Szöul korábban megígérte, hogy a jövőben sokkal keményebb fellépést fog tanúsítani a jogait sértő járművekkel szemben – számolt be a Newsweek.
Kína diplomáciai és katonai tevékenysége az elmúlt években szükségessé tette, hogy az Egyesült Államok teljesen átalakítsa a stratégiáját az indo-csendes-óceáni térségben. A nyugati hatalmak provokációnak vélik Peking megváltozott stratégiáját, míg a keleti nagyhatalom jogos terjeszkedési törekvésre hivatkozik. A The Herigate Foundation készített egy elemzést a kínai taktika pontos elemeiről, és hogy ez miért zavarhatja annyira az Egyesült Államokat.
2024 szeptember végén bejárta az egész világot a hír, hogy egy amerikai tisztségviselő szerint elsüllyedt Kína nukleáris meghajtású tengeralattjárója még a dokkban. Az esetről azóta sem nyilatkozik a keleti nagyhatalom, ám egy ilyen incidens komoly árnyékot vetne Peking globális hatalmi törekvéseire.
A hongkongi South China Morning Post cikkében foglalta össze a kínai Dél-kínai-tengeri Stratégiai Helyzetfeltáró Kezdeményezés (SCSPI) tanulmányát, amelyben a távol-keleti térség lehetséges háborút kiváltó okait vizsgálják.
Szerdán a kínai védelmi minisztérium bejelentette, hogy sikeres interkontinentális ballisztikus rakétatesztet (ICBM) hajtottak végre. Az eset különlegessége, hogy Peking a legnagyobb titokban szokta az ilyen próbákat végrehajtani, ezért többen úgy vélik, hogy egy erőteljes üzenetet küldtek ezzel a legnagyobb riválisoknak, de a belső kritikusnak is – írja a South China Morning Post.
Az Asia Times jelentetett meg egy elemzést arról, hogy Japán mekkora eséllyel sietne Tajvan segítségére egy esetleges kínai invázió esetén. Az elmondások alapján a sziget nem számíthatna túl sok jóra Tokiótól ilyen helyzetben.
Kína és Pakisztán arra készül, hogy közös biztonsági vállalatokat hozzanak létre a muszlim országban élő kínai állampolgárok védelmére. A lépésre azért van szükség, mivel a militánsok állandó támadásai miatt veszélybe került több milliárdnyi befektetés – írja a Nikkei Asia.
Az Egyesült Államok befejezte a kéthetes közös hadgyakorlatát Indonéziával, amely olyan manővereket is szimulált, mint a távoli szigetek visszaszerzése – közölte a Nikkei Asia. Az eseményen Japán, Dél-Korea és egy sor másik ország is részt vett.
Haruhiko Kuroda, a japán jegybank korábbi vezetője szerint Pekingnek cselekednie kell, ha el akarja kerülni a Japánéhoz hasonló sorsot – számolt be a South China Morning Post.
Kínai tudósok egy csoportja azt állítja, hogy áttörést értek el a rakétatechnológiában és rájöttek, hogy hogyan lehet acél orrkúpú rakétát készíteni – számolt be a South China Morning Post.
Kínában megjelentek az első olyan oktatási anyagok, amelyek már Hszi Csin-pig kínai elnök beszédeiből merít ihletet. A tankönyvek olyan veszélyekre hívják fel a fiatalok figyelmét, mint a rock’n’roll, a popzene vagy akár az internet. A South China Morning Post szerint Peking egy olyan „színes forradalmat” szeretne elkerülni, mint amilyenek a nyugati világban lezajlottak az 1960-as években.
A Kínai Köztársaság (vagy ismertebb nevén Tajvan) elnöke, Laj Csing-tö arról beszélt, hogy a szárazföldi Kínának (vagyis a Kínai Népköztársaságnak) a területi integritás jegyében Oroszországtól is területeket kellene követelnie – írja a Reuters.
Kína sokáig a világ legnépesebb országa volt, ám a születésszámok visszaesése és a halálozás emelkedése miatt ez a címet 2023 tavaszán elvesztette. Az egyre kevesebb gyermek miatt az óvodák száma is látványosan csökken.
Az ukrán menekültek befogadása miatt nem vállalnak át migránsokat más uniós tagállamoktól.
Gyorsan változnak az események.
Hogy reagáljanak a vámfenyegetésre?
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.