Havonta közel 50 ezer vásárló használja a Kifli házhoz menő visszaváltási szolgáltatását, így a visszaváltási rendszer bevezetése óta több mint 2 millió palack és doboz került vissza a körforgásba, a vásárlók pedig ezért 106 millió forint visszaváltási díjat kaptak vissza levásárolható kredit formájában - szerepel a cég közleményében.
A Coca-Cola kénytelen lehet több műanyag palackos italt értékesíteni az Egyesült Államokban, ha Donald Trump elnök vámjai miatt az alumíniumdobozok drágulnak, mondta James Quincey, a vállalat vezérigazgatója.
Fűszer és gyógynövény termékekben található műanyagdarabok miatt fogyasztóktól történő termékvisszahívásra szólított fel a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság.
A jövő héten visszavonja Donald Trump amerikai elnök elődjének, Joe Bidennek azon rendeletét, mellyel 2027-ig kitiltotta volna a műanyag szívószálakat a szövetségi kormányzati beszerzésekből. Az erre vonatkozó bejelentést Trump elnök saját közösségi oldalán, a Truth Socialon tette meg.
Az emberi szervezetben található mikroműanyag-szennyezés mértéke aggasztó növekedést mutat az elmúlt évtizedekben - derül ki egy friss tanulmányból. A kutatók az emberi agy, máj és vese szöveteiben vizsgálták a mikro- és nanoplasztikumok jelenlétét, és az eredmények alapján exponenciális növekedést tapasztaltak az elmúlt 50 év során - közölte a The Guardian.
Egy új kutatás szerint a koraszülötteknél vizsgált méhlepényben jelentősen magasabb a mikroműanyag- és nanoplasztik-szennyezés, mint a teljes terminust elérő babákénál. A tanulmány rávilágít arra, hogy az apró műanyagrészecskék felhalmozódnak a méhlepényben, és potenciálisan összefüggésbe hozhatók a koraszülések kialakulásával - közölte a The Guardian.
Korábbi kutatások már rávilágítottak, hogy az ételekben és akár a csapvízben is megtalálható mikroműanyagok már sok emberi szervben is kimutathatóak és számos egészségügyi kockázatot tulajdonítanak nekik. Egy idén publikált, egereken végzett kutatás pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy ezek a részecskék akár az erek elzáródásához is vezethetnek az agyban - közölte a Newsweek.
Tavaly év végén karácsony előtt alig pár nappal egy olyan fontos döntést hozott az Európai Unió Tanácsa, amelynek következtében a nem túl távoli jövőben jelentős változásokkal szembesülhetünk a magyarországi boltokban is. Az uniós kormányok szakminisztereiből álló testület ugyanis december 16-án hivatalosan elfogadta a csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló rendeletet, amelyet az iparági és környezetvédelmi szakértők kiemelt jelentőségű állomásnak, mérföldkőnek tartanak az EU-ban keletkező hulladék mennyiségének csökkentését és az újrahasználat növelését célzó folyamatban.
Miközben egyre hatalmasabb mértékű a műanyagszennyezés, hiszen gyakorlatilag nincs már a világnak olyan része – ideértve a vizeinket, a talajt és az emberi testet is –, ahol ne lenne jelen mikroszennyezőként a műanyag, az elmúlt két évben heroikus nemzetközi diplomáciai erőfeszítések irányultak arra, hogy létrejöjjön egy globális egyezmény a műanyagok gyártásának, használatának és újrahasznosításának szabályozására. A tudomány most is irányt mutatott, hiszen a műanyagszennyezéssel kapcsolatosan tudományosan igazolt növekvő ismeretek ráirányították a politikusok és a közvélemény figyelmét erre a problémára, és ez megnyitotta az utat egy globális egyezmény kidolgozása és remélhetőleg az ezt követő erőteljesebb szakpolitikai beavatkozások előtt. A műanyagszennyezésről szóló nemzetközi egyezmény kidolgozását célzó tárgyalások ötödik fordulóját november végén a dél-koreai Puszanban tartották, amely szomorú, de nem meglepő módon eredménytelenül zárult.
A Coca-Cola Company jelentősen módosította környezetvédelmi célkitűzéseit, és nem a jó irányba. Mindez komoly kritikát váltott ki a környezetvédő szervezetek részéről. Az üdítőital-gyártó óriás csökkentette az újrahasznosításra és újrafelhasználásra vonatkozó vállalásait, valamint változtatott a kibocsátás-csökkentési céljain is - írja a Financial Times.
A csomagolás az ellátási lánc egyik fontos eleme, és mint lassan minden területen, a fenntarthatóság és az újrahasznosítható megoldások itt is egyre nagyobb szerepet kapnak. Az újrahasznosított csomagolóanyagok, műanyagfóliák arányának növelésével és a biológiailag lebomló alternatívák fejlesztésével tovább lehet csökkenteni a nyersanyag-felhasználást, javítani a fenntarthatóságot, vagyis a gazdasági előnyök mellett komoly környezeti hasznot is el lehet érni. Arató Gábor, a Manupackaging Magyarország ügyvezető-igazgatója szerint, amit korábban hulladéknak hívtunk, arra másodlagos nyersanyagként kell tekinteni, aminek újra életet tudunk adni, a körforgásos gazdaság hazai megvalósulásához pedig a visszagyűjtés optimalizálására van szükség.
Az európai műanyagipar termelése jelentős visszaesést szenvedett el 2023-ban, miközben globálisan a termelés nőtt. Az európai gyártók versenyképessége a szabályozások, magas energiaárak és olcsó import miatt egyre nehezebb helyzetbe kerül, ami több üzem bezárásához vezetett.
Egy friss tanulmány szerint a bolygó szinte minden részén egyre nagyobb mennyiségben jelen lévő mikroműanyagok a felhőképződésre, ezáltal pedig az időjárásra és az éghajlatra is hatással lehetnek - írta a PBS News.
Akár 90 ezer forintos bírságot kaphat az, aki a kukából gyűjtené össze a visszaváltható üvegeket, mivel az Országos Rendőr-főkapitányság szerint ez szabálysértésnek minősül - számolt be a Dívány.hu
A katari Weill Cornell Medicine kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy az Egyesült Államokban a palackozott víz gyakran nem esik át olyan szigorú ellenőrzéseken, mint a csapvíz, ezért utóbbi fogyasztása biztonságosabb - számolt be a Science Focus.
Magyarországon az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszere gyorsan fejlődik: napi 7 millió palackot váltanak vissza, de a cél a 9,5 milliós szint elérése.
A politikában eddig ismeretlen személyt kért fel Vucic elnök.
Ez már tényleg lejtmenet.
A bankok nem nagyon akarnak díjcsökkentést végrehajtani.
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.