Riasztó adatok: apró részecskék támadják az emberek agyát

Riasztó adatok: apró részecskék támadják az emberek agyát

Az emberi szervezetben található mikroműanyag-szennyezés mértéke aggasztó növekedést mutat az elmúlt évtizedekben - derül ki egy friss tanulmányból. A kutatók az emberi agy, máj és vese szöveteiben vizsgálták a mikro- és nanoplasztikumok jelenlétét, és az eredmények alapján exponenciális növekedést tapasztaltak az elmúlt 50 év során - közölte a The Guardian.

Még a kutatók is meglepődtek azon, mit találtak a koraszülött babáknál a méhlepényben

Még a kutatók is meglepődtek azon, mit találtak a koraszülött babáknál a méhlepényben

Egy új kutatás szerint a koraszülötteknél vizsgált méhlepényben jelentősen magasabb a mikroműanyag- és nanoplasztik-szennyezés, mint a teljes terminust elérő babákénál. A tanulmány rávilágít arra, hogy az apró műanyagrészecskék felhalmozódnak a méhlepényben, és potenciálisan összefüggésbe hozhatók a koraszülések kialakulásával - közölte a The Guardian.

Lesújtó kutatás: apró részecskék fenyegethetik az emberek agyát

Lesújtó kutatás: apró részecskék fenyegethetik az emberek agyát

Korábbi kutatások már rávilágítottak, hogy az ételekben és akár a csapvízben is megtalálható mikroműanyagok már sok emberi szervben is kimutathatóak és számos egészségügyi kockázatot tulajdonítanak nekik. Egy idén publikált, egereken végzett kutatás pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy ezek a részecskék akár az erek elzáródásához is vezethetnek az agyban - közölte a Newsweek.

Drasztikus előírás lépett életbe, megújulnak és drágulnak a PET palackok, de más változások is várhatóak

Drasztikus előírás lépett életbe, megújulnak és drágulnak a PET palackok, de más változások is várhatóak

Tavaly év végén karácsony előtt alig pár nappal egy olyan fontos döntést hozott az Európai Unió Tanácsa, amelynek következtében a nem túl távoli jövőben jelentős változásokkal szembesülhetünk a magyarországi boltokban is. Az uniós kormányok szakminisztereiből álló testület ugyanis december 16-án hivatalosan elfogadta a csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló rendeletet, amelyet az iparági és környezetvédelmi szakértők kiemelt jelentőségű állomásnak, mérföldkőnek tartanak az EU-ban keletkező hulladék mennyiségének csökkentését és az újrahasználat növelését célzó folyamatban.

Hiába veszélyezteti már a magzatokat is a műanyagszennyezés, egyelőre nem lesz termelési stop

Hiába veszélyezteti már a magzatokat is a műanyagszennyezés, egyelőre nem lesz termelési stop

Miközben egyre hatalmasabb mértékű a műanyagszennyezés, hiszen gyakorlatilag nincs már a világnak olyan része – ideértve a vizeinket, a talajt és az emberi testet is –, ahol ne lenne jelen mikroszennyezőként a műanyag, az elmúlt két évben heroikus nemzetközi diplomáciai erőfeszítések irányultak arra, hogy létrejöjjön egy globális egyezmény a műanyagok gyártásának, használatának és újrahasznosításának szabályozására. A tudomány most is irányt mutatott, hiszen a műanyagszennyezéssel kapcsolatosan tudományosan igazolt növekvő ismeretek ráirányították a politikusok és a közvélemény figyelmét erre a problémára, és ez megnyitotta az utat egy globális egyezmény kidolgozása és remélhetőleg az ezt követő erőteljesebb szakpolitikai beavatkozások előtt. A műanyagszennyezésről szóló nemzetközi egyezmény kidolgozását célzó tárgyalások ötödik fordulóját november végén a dél-koreai Puszanban tartották, amely szomorú, de nem meglepő módon eredménytelenül zárult.

Lesújtó bejelentést tett a Coca-Cola

Lesújtó bejelentést tett a Coca-Cola

A Coca-Cola Company jelentősen módosította környezetvédelmi célkitűzéseit, és nem a jó irányba. Mindez komoly kritikát váltott ki a környezetvédő szervezetek részéről. Az üdítőital-gyártó óriás csökkentette az újrahasznosításra és újrafelhasználásra vonatkozó vállalásait, valamint változtatott a kibocsátás-csökkentési céljain is - írja a Financial Times.

Hihetetlen mennyiségű fóliát használnak a cégek: hogy csökkenthető  ez a rengeteg műanyag?

Hihetetlen mennyiségű fóliát használnak a cégek: hogy csökkenthető ez a rengeteg műanyag?

A csomagolás az ellátási lánc egyik fontos eleme, és mint lassan minden területen, a fenntarthatóság és az újrahasznosítható megoldások itt is egyre nagyobb szerepet kapnak. Az újrahasznosított csomagolóanyagok, műanyagfóliák arányának növelésével és a biológiailag lebomló alternatívák fejlesztésével tovább lehet csökkenteni a nyersanyag-felhasználást, javítani a fenntarthatóságot, vagyis a gazdasági előnyök mellett komoly környezeti hasznot is el lehet érni. Arató Gábor, a Manupackaging Magyarország ügyvezető-igazgatója szerint, amit korábban hulladéknak hívtunk, arra másodlagos nyersanyagként kell tekinteni, aminek újra életet tudunk adni, a körforgásos gazdaság hazai megvalósulásához pedig a visszagyűjtés optimalizálására van szükség.

Végveszélyben az EU egyik sikerágazata

Végveszélyben az EU egyik sikerágazata

Az európai műanyagipar termelése jelentős visszaesést szenvedett el 2023-ban, miközben globálisan a termelés nőtt. Az európai gyártók versenyképessége a szabályozások, magas energiaárak és olcsó import miatt egyre nehezebb helyzetbe kerül, ami több üzem bezárásához vezetett.

Lesújtó tanulmány jelent meg: ha így folytatjuk belefulladunk a műanyagba

Lesújtó tanulmány jelent meg: ha így folytatjuk belefulladunk a műanyagba

Egy frissen megjelent tanulmány szerint riasztó méreteket ölt a globális műanyagszennyezés mértéke. A vizsgálatok szerint világszerte évente 52 millió tonna műanyaghulladék kerül a környezetbe, amelynek több mint kétharmada a fejlődő országokból származik. A kutatók elmondása alapján ennek fő oka, hogy ezen régiókban nincs meg a megfelelő erőforrás és kormányzati kapacitás a szennyező anyagok semlegesítésére - tudósított az Interesting Engineering.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.