A naperőművek gyors magyarországi terjedése miatt a szabadpiacra termelő projektek megtérülése összeomlott, míg a vanádium alapú 4-6 órás energiatároló megoldás képes kezelni ezt a kihívást azzal, hogy a napközben megtermelt villamosenergiát az esti fogyasztási csúcs során adja le – mutatott rá a Portfolio-nak adott exkluzív interjúban Mihalovics Péter. Az Ideona Zrt. igazgatóságának elnöke ezért azt hangsúlyozta, hogy a hidrid rendszer segítségével minél mélyebbre zuhan az áramár a napközbeni túltermelés mellett, annál nagyobb megtérülést lehet elérni, így a különleges technológiájú energiatárolás üzleti befektetésként is jó lehetőség. A vezetővel annak apropóján beszélgettünk, hogy a napokban helyezték üzembe a Veszprém vármegyei Öskü mellett egy naperőműhöz kapcsolódóan a vanádium alapú energiatároló rendszert, amely egy valós piaci körülmények közötti demonstrációs projekt; és nemzetközi tapasztalatok alapján nagyon bízik abban, hogy itthon is rohamosan terjed majd ez a megoldás.
A Volkswagen részvényei 2020 áprilisa óta a legalacsonyabb szintre kerültek, miután az autógyártó csökkentette az idei évre vonatkozó profitmarzsát.
Az újonnan létesítendő háztartási méretű (HMKE) napelemes rendszerekre vonatkozóan 2022 őszén bevezett hálózati betáplálási stop életbe lépése óta a korábbi töredékére esett vissza a HMKE-igénybejelentések száma, egészen idén szeptember elejéig, amikor is értesüléseink szerint rövid idő alatt hirtelen több ezer új igényt nyújtottak be. Akkor, amikor még épp időben voltak ahhoz, hogy az igények alapján megvalósítandó HMKE-k még a kedvező éves szaldó elszámolásba kerülhessenek, viszont amikor ezt elvileg még nem is lehetett tudni.
A kormány hosszú távú elképzeléseit tartalmazó Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) közelmúltban felülvizsgált, frissített verziója szerint a háztartási méretű (HMKE) megújuló kapacitások elterjesztésének új, kiemelten fontos célcsoportját a vállalkozások képezik, melyek ezáltal képesek megtermelni a saját maguk által felhasznált energia egy részét. A stratégiai dokumentum ugyan az ezzel kapcsolatos konkrétumokkal is adós marad, de az energiaválság megmutatta, hogy milyen irányban elindulva lehetne ösztönözni a cégek napelem-telepítéseit.
Számos tényező segítheti a napelemtelepítéseknél a megtérülési idő felgyorsulását. Az RMI friss jelentése szerint a megújuló energiaforrások, különösen a nap- és szélenergia terén tapasztalt exponenciális kapacitásnövekedésnek köszönhetően, gyorsan csökkennek a költségek és növekszik a megtermelt energia mennyisége. Az előrejelzés szerint a nap- és szélenergia-termelés további 15-20%-os éves növekedéssel folytatódik, miközben a költségek jelentős mértékben csökkennek, ami gazdasági és környezeti előnyökkel jár.
Vasárnap szomorú reggelre ébredtek a napelemes rendszert háztetőre telepítő ingatlantulajdonosok, megérkezett ugyanis a bejelentés, ami sokak számára - a tavaly őszi előzmények ellenére - kijózanítóan hatott: a rendkívül előnyös eddigi éves szaldó elszámolás rendszere jövő januártól havi szaldóra módosul. Cikkünkben egy konkrét, való életből származó példán keresztül azt mutatjuk be, hogy a módosítás hogyan hat egy napelemes család pénztárcájára közvetlenül. Nem árulunk el nagy titkot: az érintettek lényegesen rosszabbul járhatnak, másik oldalról viszont a költségvetés nyertesen jön ki a módosításból (ha a díjak így maradnak), ez esetben pedig ez nem más, mint egy célzott megszorító intézkedés.
A havi elszámolási rendszerre való átváltás miatt lehet, hogy soha nem fog megtérülni azoknak a beruházása, akik 8-10 éves megtérüléssel számolva telepítettek maguknak napelemes rendszert - hangzik el mindez az RTL riportjában. Közben a Napelemes Szövetség azt hangsúlyozza: az EU nem azt várta el, hogy a már meglévő rendszerek esetében a kormány visszamenőlegesen nyúljon bele a rendszerbe és szüntesse meg az előnyös éves elszámolást.
Az ARTEX a világ első művészeti részvénykereskedő platformjaként hivatkozik magára. Célja, hogy milliók számára tegye könnyen elérhetővé a műtárgyak piacát, mint alternatív befektetési területet. Lényegében a hagyományos részvénypiacok mintájára létrejövő kereskedési színtér, ahol az értékpapírok mögötti cégek értékét kizárólag egy-egy műtárgy adja. A vállalat törekvései közé tartozik a műalkotások likvid részvényekké történő átalakítása. Cikkünkben megnézzük, hogy mi is jelent ez a befektetők számára.
Új pénzügyi célokon dolgozik a Commerzbank vezetése: a vezérigazgató, Manfred Knof magasabb osztalékot és a tárgyi tőke megtérülési arányának emelkedését ígérte a befektetőknek – írja a Bloomberg.
Az éppen reneszánszukat élő piaci, állami támogatás nélküli lakástakarékoknál, valamint a nyugdíjcélú megtakarítások 20%-os adójóváírásainál egyaránt beleeshetünk abba a hibába, hogy az ilyen típusú termékeknél megtalálható befizetésarányos kiegészítést úgy tekintjük, mintha ugyanekkora többlethozamot biztosítanának. A valóság azonban az, hogy hosszabb futamidejű a megtakarításunk, a bónuszok annál kisebb tényleges, vagyonarányos megtérülést jelentenek. Megnéztük, melyik terméknél hogyan működik a befizetésarányos kiegészítés, és az valójában mekkora nyereséget jelent.
Péntektől már 15,90%-os kamaton vásárolható meg a Bónusz Magyar Állampapír a diszkontkincstárjegy-hozamok emelkedésének köszönhetően, ezzel pedig megközelíti a népszerű PMÁP 7 éves futamidejű változatának hozamát is. A BMÁP egyik nagy előnye azonban a gyakoribb kamatfizetésben rejlik, a kamatos kamat kihasználásával pedig akár 16%-nál magasabb hozamot is bezsebelhetünk.
Az ukrajnai bankok tavalyi együttes adózott nyeresége 24,7 milliárd hrivnya (mintegy 247 milliárd forint) volt, 68 százalékkal alacsonyabb az előző évinél - áll az ukrán jegybank közleményében.
Amíg a magyarországi nagybankok többsége még mindig nagyon alacsony kamatot fizet a betétekre, az Egyesült Államokban a hatalmas összegű betétkivonások miatt egyre többet hajlandóak fizetni azért, hogy minél többen helyezzék el náluk a pénzüket – írja a The Wall Street Journal. Felpörgött a bankközi források igénybe vétele is.
Nem elegendő Magyarországon a villamosenergia-ellátás az ipar gyors fejlődése miatt, elférne még az országban egy harmadik atomerőmű – véli Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki Egyetem tanszékvezetője, aki a VG.hu-nak osztotta meg gondolatait.
A piaci kapitalizáció alapján Európa legnagyobb bankjának számító HSBC legnagyobb részvényese, a Ping An kínai biztosító óriás arra szólította fel a bankot, hogy agresszívebben csökkentsék a költségeket a munkahelyek leépítésével, és miután a bank igazgatótanácsának nincs tapasztalata Ázsiában, érdemes lenne leválasztani az ázsiai üzletágat – számol be a hírről a Financial Times.
Néhány évvel ezelőtt még úgy tűnt, hogy az űrbányászat lesz minden idők legnagyobb dobása. Elemzők, tech-guruk, sőt még a neves asztrofizikus, Neil deGrasse Tyson is azt jósolta, hogy a következő ezer milliárd dolláros üzlet az űrben történő aszteroidabányászat lesz, azóta viszont eltelt jópár év, és még nem láthattunk jelentős áttörést a technológiánál, a korábbi üdvöskéket pedig már fel is vásárolták más nagyvállalatok. De ki foglalkozik most ezzel a témával és miért, hogyan terveznek túllépni az elődök árnyékán és mit várhatunk tőlük a jövőben? Egyáltalán, biztos jó ötlet belevágni az aszteroidabányászatba?
A frontra sem jutnának ki az európai katonák.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az amerikai elnök a CPAC konferencián beszélt.
A fentanil-válságról és az ukrajnai háborúról tartottak megbeszélést.
Erős megosztottságot eredményezett a lépés a tagállamok között.
Sok kérdést vet fel Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.