A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a VIG Alapkezelő írását olvashatják:
A kamatok mérsékelten még emelkedhetnek, erre pedig szükség is lesz ahhoz, hogy az inflációt le lehessen törni, az amerikai gazdaság pedig recesszióba kerül, ami miatt jöhet piaci korrekció, ami viszont rövid távú lesz, mondta el a Portfolio-nak Matt Jones, a Fidelity egyik legnagyobb tapasztalattal rendelkező portfóliómenedzsere, akivel a Fidelity befektetői konferenciáján beszélgettünk monetáris politikáról, tőkepiaci kockázatokról, mesterséges intelligenciáról, és arról is, hogy miért nem volt még magyar részvény az alapjában.
Július 25-én újra zártkörű online klubot szervezünk a Portfolio Signature előfizetői program tagjai részére. A rendezvényen a nemzetközi és a magyar tőketpiac legfontosabb kérdéseit járjuk körbe a téma vezető hazai szakértőivel. Az eseményen a részvétel a Portfolio Signature előfizetői program tagjai számára ingyenes, de regisztrációhoz kötött, amit ide kattintva lehet megtenni.
Bár jelenleg úgy néz ki, hogy sikerül elkerülni az amerikai államcsődöt, azonban így is rengeteg globális bizonytalansági tényező árnyékolja be a rövid és hosszabb távú kilátásokat a tőzsdéken, lehet itt gondolni az OPEC-olajhatalmak közelgő termelési döntésére, az amerikai regionális bankok körüli komoly problémákra, a lassuló, de továbbra is makacsan magasan alakuló inflációra vagy akár az elhúzódó orosz-ukrán háborúra. Ebben a környezetben hiába láthatunk egyre robosztusabb, tech-fókuszú ralit a piacokon, több befektetési guru is kongatja már a vészharangot, hogy bizony ennek nem lesz jó vége - most Jim Rogers, a Soros György féle Quantum Fund 80 éves társalapítója osztotta meg a véleményét a tőkepiaci kilátásokat illetően, a guru jóslataiban nincs sok köszönet.
Az elmúlt hónapok inflációs adatai nagyjából megfeleltek a Wall Street által becsült értékeknek, így a piaci várakozások szerint a Federal Reserve legutóbbi 25 bázispontos kamatemelése volt az utolsó ebben a ciklusban. A monetáris szigor végének megerősítése a következő, június 13-14-i jegybanki kamatdöntő gyűlésen (FOMC) várható. Egyelőre azonban még nemcsak az a kérdés, hogy tényleg leáll-e a Fed, hanem az is, hogy a lehetséges kamatcsökkentési várakozások következtében új bikapiac vagy további esés várható a részvénypiacon?
Az 1970-es évek elején egy érdemi inflációcsökkenés mellett 77 százalékos részvénypiaci rali zajlott le kicsivel több mint két és fél év alatt az S&P 500 indexben. Ez volt a Nifty Fifty éra, a törhetetlen ötvenek száguldása. Döbbenetes, hogy az aktuális részvénypiaci helyzet mennyi mindenben hasonlít az ötven évvel ezelőtti szituációhoz.
A Morgan Stanley-nél dolgozó, széles körben az egyik legpesszimistább Wall Street-i elemzőnek tekintett Michael Wilson azt javasolta a befektetőknek írt levelében az SVB-csőd után, hogy minden, a szabályozó hatóságok támogató intézkedései nyomán kínálkozó pillanatnyi fellendülést használjanak ki a részvényeladásra.
A Fisher Investments alapítója és elnöke, Ken Fisher szerint a tőzsdék egy "dübörgő bikapiac" küszöbén állnak, hasonlóan az 1967-es évhez, ami lenyűgöző ralit hozott a részvényeknél. Fisher a Varney & Co-nak nyilatkozva elmondta, hogy az infláció szerinte a legambiciózusabb előrejelzéseknél is kedvezőbben fog alakulni, csak a piacok még nem tudnak róla.
A Morgan Stanley vezető stratégája, Michael Wilson szerint az amerikai részvények a pesszimista várakozásánál is sokkal nagyobb esésnek néznek elébe, miután a recesszió veszélye a globális pénzügyi válság óta a legnagyobb éves visszaesést okozhatja - írja a Bloomberg.
Peter Boockvar, a Bleakley Financial Group befektetési igazgatója szerint túlságosan optimisták most a piaci szereplők, a tőzsdék jövőre még lejjebb fognak zuhanni, és még nem láttuk a medvepiac alját, amely még mindig csak a középső szakaszában van, írja a MarketWatch.
Jim Cramer, a CNBC befektetői klubjának vezetője továbbra is úgy látja, hogy kimondottan feszült a hangulat a tőzsdéken, és az elmúlt napok emelkedése sem bizonyult elég meggyőzőnek a befektetők számára. A bizonytalanságot további növeli az USA és Kína között növekvő feszültség, melynek hatására jelentősen megütötték a félvezető részvényeket.
Az S&P 500 indexben az utolsó kulcsszint, ami még a „bikák kezében van”, a 200 hetes mozgóátlag. Ha együtt vizsgáljuk a Nasdaq-100 indexszel a vezető amerikai részvényindexet, akkor az elmúlt négy évtizedben mindössze kétszer előforduló eset ismétlődhet meg harmadszor a részvénypiacon. A szituáció, amikor a medve teljesen átveszi az uralmat és ami semmi jót nem jelentett a múltbeli minták alapján.
Az S&P 500 index a szeptember 30-i pénteken 22 hónapos mélypontra esett, benézve a 200 hetes mozgóátlaga alá. Az évtizedek óta nem látott geopolitikai feszültségek, a még mindig erős inflációs nyomás és a vele együtt szigorodó monetáris kondíciók mellett egyre nagyobb a globális recesszió és az azt kisérő vállalati eredményromlások veszélye. Az Apple és a Nike múlt heti vállalati hírei is erre utalnak. Így lépünk be a rettegett októberi hónapba, ahol egy negatív híráramlás esetén kísérthet 1929, 1987 és 2008 brutális októberi összeomlásának az árnyéka.
Nouriel Roubini közgazdász, aki a 2008-as pénzügyi válságot is megjósolta, "hosszú és csúnya" recesszióra számít az Egyesült Államokban és világszerte - írja a Bloomberg.
Miközben a recessziós félelmek, az energiaválság és a magas infláció árnyékolja be a befektetési piacokat, a friss portfólió-ajánlókban a magyar vagyonkezelők találtak egy igen magas hozamot biztosító befektetési lehetőséget itthon. A modellportfólióban sosem látott szintre emelkedett a kötvénybefektetések aránya, a részvényeké pedig rekord alacsony szint közelébe csökkent.
A nagy esti rali után itt a hullámvasút.
Európában közben kitart az emelkedés.
Már saját pártjára próbál nyomást gyakorolni a nagy terve miatt.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.
Harmadszor meglepetés idén a havi inflációs szint, most pozitív irányba.