Donald Trump néhány éve még átverésnek tartotta a kriptoeszközöket, most pedig elindult a saját coinja, a TRUMP, aminek a piaci értéke bő egy nap alatt akkorára nőtt, mint az OTP értéke.
2024 egyik nagy sztorija volt az OTP, több mint harmadával emelkedett az árfolyam, és a ralinak még mindig nincs vége, még két hét sem telt el az évből, és már annyit emelkedett a bankrészvény árfolyama, mint amennyit magyar állampapírral egy év alatt lehet keresni. A nagy rali után viszont túlvetté vált az OTP, gyakorlatilag nem tudunk olyan időtávot mutatni, ahol ne lenne extrém magas az RSI indikátor értéke. Persze, egy ilyen erős emelkedő trendben nehéz megjósolni a rali végét, de a mostani szinteken rövid távon óvatosak lennénk a vételekkel.
Csökkenő infláció, szolid gazdasági növekedés, jegybanki kamatcsökkentések, alapvetően jó befektetői környezet. Ez a külföldi elemzőházak és a hazai profi befektetők alapforgatókönyve 2025-re. De mi van, ha nem ez történik? Ha jön valami olyan esemény, ami borít mindent? Hazai alapkezelőket, elemzőket kértünk arra, hogy mondjanak olyan kis esélyű, de potenciálisan nagy hatású eseményeket (black swan event, fekete hattyú esemény), amik nagyon messze állnak az alapforgatókönyvüktől, de azért teljesen nem is zárhatók ki. Akkor hát jöjjenek a fekete hattyúk!
Fantasztikus hetes részvények, amerikai részvénypiac, AI-kapcsolt részvények, argentin tőzsde, arany, bitcoin, ezek voltak 2024 sztárjai. De mik lehetnek idén? Azt már megmutattuk, hogy a hazai profi befektetők milyen eszközökben látnak fantáziát 2025-ben, most jöjjenek a nagy elemzőházak befektetési ötletei az új évre!
Kanadát az USA 51. államának tenné meg, a Panama-csatornát visszavenné, megvásárolná Grönlandot, Donald Trump még hivatalba sem lépett máris nagyokat mond, unatkozni biztosan nem fogunk 2025-ben, az új amerikai elnök lépései pedig hatással lesznek a befektetésekre is, legyen szó büntetővámokról, adócsökkentésről, deregulációról vagy béketeremtésről. De nem csak Trumptól lesz izgalmas az év, a jegybankok jellemzően kamatot csökkentenek, Németországban új politikai és azzal gazdasági irány is jöhet, ami egész Európára hathat, a kínai vezetés pedig nagy fiskális lazítással stimulálja a gazdaságot. Bár tudjuk, hogy a befektetések világa nem osztható fel évekre, mégis kíváncsiak voltunk, hogy a hazai profi befektetők milyen eszközökben látnak fantáziát 2025-ben. Remek olvasmány következik év elejére.
Évek óta mondjuk, hogy olcsók a magyar részvények, aztán 2022-ben jött az ukrajnai háború, igazi nagy leárazás, készletkisöprés jött, sokan szabadultak a magyar kitettségüktől, és utólag visszanézve akkor hihetetlenül olcsón lehetett magyar papírokat venni. Aztán jött 2024, és a magyar részvénypiac a világ egyik legjobbja lett, ahogy közeledtünk 2025-höz és Trump beiktatásához, egyre inkább az ukrajnai békét árazták a befektetők, új csúcsra ment az OTP és a Richter is. A durva az, hogy még mindig olcsók a magyar részvények.
Nagy bajban van a Nissan, a japán autógyártó eladásai az elmúlt években nagyot estek, két legfontosabb piacán, Kínában és Észak-Amerikában kiszorítja őket a konkurencia, a gyártás nem hatékony, összeesett a profit, idén brutálisan gyorsan, néhány hónap alatt drámaian megváltozott a cég működési környezete, egyelőre nem úgy néz ki, hogy saját erőből meg tudnák fordítani a rossz trendeket. Ezért is jöhet jól egy partner, lapértesülések alapján a Nissan a Hondával, később pedig akár a Mitsubishivel is összeállhat, sőt, a Foxconn is részesedést szerezhet a bajba jutott japán autógyártóban.
Tőzsdére megy a Gránit Bank, a lakossági jegyzés december 11-ig, vagyis máig tart. Megnéztük, mekkora cég lehet a tőzsdén a digitális bank, nevezhetjük-e blue chipnek a részvényeit.
Egy kollégánk több mint 10 éve poénból vett egy fél bitcoint, az ma közel 20 millió forintot érne. De csak érne, mert csődbe ment a tőzsde, ahol vette, és nem fért hozzá a coinjához. Akkoriban még igencsak kockázatos volt bitcoinba fektetni, mostanra viszont alaposan megváltozott a szabályozás, az intézményi befektetők közül a legnagyobbak is használják a bitcoint, Donald Trump pedig stratégiai tartalékot halmozna fel belőle. Most először 100 ezer dollár fölé emelkedett a bitcoin árfolyama, piaci értéke meghaladja a 2000 milliárd dollárt. Egyszerűen már nem lehet nem komolyan venni.
2020-ban az év autóipari személyiségének választották meg, tavaly beválasztották a világ 100 legbefolyásosabb embere közé, nyereségessé tette a Peugeot-t és az Opelt, összeolvasztotta a PSA-t és a Fiat Chryslert, sikert sikerre halmozott, neve bekerült az autóipar legnagyobbjai közé. Októberben még 2026-os nyugdíjazását tervezte, most pedig hirtelen eltávolították (hivatalosan lemondott). Carlos Tavares, a Stellantis vezérigazgatója nagyon magasról bukott nagyot, több más autóipari nagyágyúhoz hasonlóan (Martin Winterkorn/Volkswagen, Carlos Ghosn/Renault-Nissan) ő sem így tervezte karrierje végét. Sokan magyarázzák a bukását az olcsó kínai konkurencia megjelenésével, ennél viszont összetettebb a történet.
Az ukrajnai háború alaposan átárazta az OTP-t, és bár az elmúlt hónapokban nagyot emelkedett az árfolyam, az árazás még mindig jócskán elmarad attól, amit 2022 előtt láttunk. Megnéztük, hogy a legfrissebb, rekordmagas célárakkal hogyan lenne árazva az OTP, és azt is, hogy milyen árfolyam jönne ki, ha a korábbi árazási szintekre jönne vissza a bankrészvény.
Erős mozgások indultak el vagy erősödtek fel a november 5-i amerikai elnökválasztás után a tőzsdéken, Donald Trump megválasztása minden eszközosztályra markáns hatással volt, elszálltak a kriptoeszközök, gyengültek a nemesfémek, a nyertesek között pedig az élen áll a magyar tőzsde. Mutatjuk, mi történt a tőkepiacokon az elmúlt két hétben.
Van egy amerikai elnök, aki hamarosan hivatalba lép, és aki támogató a kriptoeszközökkel, lesz egy új hivatal, aminek DOGE lesz a neve, pont az, ami egy ismert mémcoiné, és van egy vállalkozó, Elon Musk, aki a DOGE hivatal élére kerül, és aki a múltban már számtalan alkalommal beszélt/írt a dogecoinról, és mozgatta meg az árfolyamát. Nem nehéz összerakni, hogy mi következik ebből az egészből. To the moon. De mi az a dogecoin? És mekkorára nőtt?
Néhány éve még nagy tervekkel vágtak bele a gyártók az autóik elektromosításába, csak a vevők nem vették fel a ritmust, nem úgy fogynak az elektromos autók, mint ahogy azt az autógyártók tervezték, emiatt sorra vágják vissza a terveiket. A Porschénál is ez a helyzet, ők is rájöttek, hogy a vevő a király, a vevő pedig a luxus szegmensben még mindig benzinmotort akar. Egy ilyen világba érkezett meg a Porsche egyik legkelendőbb modelljének, a Macannak a tisztán elektromos változata, ebből ugyanis nem lesz benzines. Vagy majd meglátjuk. Montenegróba, a legendás kotori szerpentinre mentünk meghajtani az új Macant.
Története során most először 20 ezer forint fölé emelkedett az OTP árfolyama, idén már közel 30 százalékkal került feljebb. Ha a részvényárazást nézzük, bőven van még tér felfelé. Donald Trump megválasztása óta 8 százalékot ugrott az árfolyam, amiben nyilván sok hatás benne van, ezek közül az egyik az, hogy a régiós, és a magyar részvényeken is ott az ukrajnai háborús nyomás, az OTP részvényeinek árazását látványosan lejjebb tette az orosz invázió. Nagy kérdés, hogy Trump ukrajnai békeígérete meddig repítheti a magyar bankrészvény árfolyamát. Mutatunk néhány kapaszkodót a magyar Trump trade-hez.
Pozitívan tekint a jövő évre a magyar gazdasági kilátásokkal kapcsolatban az OTP, a bank szerint jövőre a gazdasági növekedés helyreáll, sokkal pozitívabb növekedési pályára áll a gazdaság, mint amit idén láttunk. A lakossági hitelkereslet erős, itt nem lát problémát az OTP, a mostani kamatszinten is egészséges növekedés van. A vállalati hitelpiacon azonban más a helyzet, de jövőre itt élénkülésre számít az OTP. A gyorsjelentés közzétételét követően Bencsik László, az OTP vezérigazgató-helyettese beszélt a bank eredményeiről és a kilátásokról.
Annyi profitot ért el a harmadik negyedévben az OTP, mint néhány évvel ezelőtt egy egész évben, idén könnyen meglehet az ezermilliárd forintot meghaladó eredmény. Minden leánybank profitábilis, ezek adják a bankcsoport eredményének közel kétharmadát, az orosz és az ukrán bank masszívan nyereséges, és nagy tempóban javul az üzbég bank eredményessége is. Az első kilenc hónap nagyon erős volt a bankcsoportnál, a menedzsment tartja az egész éves célokat.
Ma éjfélkor teszi közzé a harmadik negyedéves számait az OTP, az elemzői várakozások alapján minden idők legmagasabb harmadik negyedéves profitját érhette el a bankcsoport.
Ázsia a világ népességének 60%-át teszi ki, idén Ázsia a globális GDP-növekedés 60%-át adja, és az előrejelzések szerint 2030-ra Ázsia a globális GDP 60%-át fogja adni, eközben az ázsiai részvények alulreprezentáltak a befektetők portfólióiban, pedig potenciál van bennük bőven. Főként ezek, a kínai, indiai, dél-koreai, tajvani befektetési lehetőségek álltak a Fidelity tőkepiaci eseményének fókuszában, ahol az iparvállalatokról és a kriptoeszközökről is beszéltek a Fidelity szakemberei. Az esemény házigazdája Al-Hilal István, a Fidelity Közép- és Kelet-Európa értékesítési vezetője volt.