Az amerikai 10 éves államkötvények hozama közelít a 2023 végi csúcsokhoz, miközben a globális kötvénypiacokat inflációs félelmek uralják. A hozamok emelkedését Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikájának várható hatásai és a vártnál ragadósabb infláció miatti aggodalmak is táplálják.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a VIG Alapkezelő írását olvashatják:
A tegnapi amerikai kamatdöntő ülés után egymásnak borulva sírtak a részvény- és kötvénybefektetők is. Viszont jó hír, hogy számos olyan finom, rejtett üzenet is elhangzott a Jerome Powell sajtótájékoztatóján, amire építkezve kiváló jövőbeli kereskedési ötletek adódhatnak. Ezeket mutatjuk most be.
Csúcsokat döntött a magyar tőzsde novemberben, a forint viszont masszív gyengülésbe kezdett. December elején is megkérdeztük a hazai alapkezelőket havi rendszeres felmérésünkben, hogy mit várnak a magyar részvénypiacon, és hogy merre mozdulhat a forint a következő hónapokban.
2025-ben óriási mennyiségű államadósságot kell az USA-ban újrafinanszírozni, ami elsősorban a Biden-kormány öröksége. Fennáll a veszélye, hogy ez keresztbehúzza Trump elnök számításait, ami akár átírhatja a pénzpiacok viselkedését jövőre és még odacsaphat a részvénybefektetéseinknek is.
Donaáld Trump megválasztása után egyértelműnek tűnt az irány a dollárban. Az újraéledő vámháború és az elnök gazdaságélénkítő intézkedései miatt csak erősödhet a dollár. A héten viszont ezzel a narratívával élesen ellentmondó mozgásokat látunk, miközben nagyon fontos szintekhez érkezett el a zöldhasú a grafikonon is. Ha pedig a dollárban komoly mozgásokat látunk, az sok más pénzügyi befektetés sorsát is meghatározhatja.
Jelentős amerikai állampapírpiaci hozamemelkedést váltott ki tegnap este óta szinte minden fontos futamidőn az, hogy Donald Trump diadalmaskodott az elnökválasztáson, amelynek nyomán a német kötvényhozamok inkább estek; és ez segített abban is, hogy a magyar kötvényhozamok mérsékelt emelkedéssel megússzák a mai napot.
Donald Trump megnyerte a választásokat és ennek a befektetéseinkre is komoly hatása lehet, még itt Magyarországon is. Emiatt érdemes megnézni, hogy Trump elnöksége mit hozhat a részvényeknek, kötvényeknek, az árupiaci termékeknek és a dollárnak is. Ha valamelyikben elindulna egy új trend, azt érdemes lehet meglovagolni.
Az ázsiai piacokon hétfőn gyengült a dollár, miközben a befektetők a világgazdaságban várható jelentős változásokra készülnek. Az Egyesült Államokban közeledő elnökválasztás és a várható kamatcsökkentés komoly hatással lehet a kötvényhozamokra és a devizaárfolyamokra.
A vártnál jobb euróövezeti GDP-adatok hatására hosszú hetek után ismét erősödésnek indult az euró, de nagy kérdés, hogy eljött-e az euró ideje, amikor ilyen erős az amerikai gazdaság és magas az amerikai költségvetési hiány. Ennek ellenére semmilyen apró jelet nem érdemes figyelmen kívül hagyni, ezért érdemes végiggondolni egy új trend kialakulásának esélyét. Különösen amiatt is, mert egy dollárral szemben erősödő euró a forintnak is támaszt jelenthet.
Látványos hozamemelkedést lehetett megfigyelni októberben nemzetközi és hazai szinten is, amelyet elsősorban az amerikai piaci folyamatok hajtottak, igaz, itthon a forint gyengélkedése erre még rátett egy lapáttal. A hozamemelkedés nem hagyta hidegen a magyar kötvényalapok teljesítményét sem, de sajnos nem a jó értelemben: egyes hosszú kötvényalapok egy hónap leforgása alatt elvesztették idei teljesítményük közel felét. Temetni azért nem kell a kötvényalapokat, mutatjuk, hol lehet még 10% körüli hozamot keresni.
A termelői infláció és maginfláció is meghaladta a várakozásokat. Ez pedig az erős reálgazdasági adatokkal karöltve a vártnál óvatosabb kamatpálya irányába mutathat.
Néhány magyar alapnak úgy tűnik, már most sikerült túlszárnyalnia a tavalyi magas hozamokat: a legjobb teljesítmények az év első kilenc hónapjában 20% felett vannak, ami a legtöbb esetben messze veri a magyar állampapírok által az év elején kínált éves kamatokat is. Nagyot mentek eddig idén az abszolút hozamú-, árupiaci- és részvényalapok, míg a tavalyi nagy kedvencnek számító kötvényalapok hozama vélhetően elmarad majd a 2023-as teljesítményektől. A jövőt tekintve érdemes lesz még a vegyes alapokra is figyelni, amelyek között szintén bőven találunk 10% felett teljesítő alapokat.
Michel Barnier francia miniszterelnök kijelentette, hogy új kormánya növelheti a nagyvállalatok és a leggazdagabbak adóját, mivel igyekszik helyrehozni az elszabadult költségvetési hiányt és megtartani a kötvénypiacok bizalmát –írja a Yahoo Finance.
A felszínen továbbra is erősnek tűnik az amerikai fogyasztó, azonban egyre több jel utal arra, hogy ez nem marad sokáig így. Ez pedig az amerikai gazdaság növekedési kilátásai mellett azt is nagymértékben megtudja határozni, hogy milyen befektetések teljesíthetnek jól, vagy éppen rosszul. Ebben a cikkben alaposabban megnézzük, mennyire egészséges Amerika motorja, a fogyasztás és, hogy ez mit jelent a befektetéseinknek.
Az elmúlt napokban a japán jen erősödése ellenére emelkedni tudott a technológia-vezérelt Nasdaq 100 index, ezért rögtön adódik a kérdés, hogy véget érhetett a tőzsdéket bedöntő carry trade leépítése, vagy csak egy rövid távú anomáliát látunk a piacokon?
Száj- és körömfájás betegség ütötte fel a fejét Németországban.
Részletesen elmagyarázta az államtitkár a Portfolio-nak a kormány új lépésének hátterét és céljait.
Kell az erőforrás másra.
Átfogó javaslatot tett a magánegészségügyi befektető.
Senki nem fúr, pedig kiadták a jelszót.
Lénárt Viktorral, a Zero Emission Leadership Group alapító-vezetőjével beszélgettünk.
Az EU-t is sürgeti az idő, ha szeretné megregulázni a kínai e-commerce óriásokat.