Hatalmas csalódás több millió magyarnak: hivatalosan is elmaradt a nyugdíjreform

Hatalmas csalódás több millió magyarnak: hivatalosan is elmaradt a nyugdíjreform

Lejárt a magyar nyugdíjreform végrehajtására kijelölt határidő – nyugdíjreformnak viszont se híre, se hamva. Ezzel hivatalosan is kijelenthető, hogy a 2022-ben vállalt mérföldkő nem teljesült, a magyar nyugdíjrendszer pedig minden problémája ellenére változatlan formában működik tovább a jövőben is. Bemutatjuk, hogyan került napirendre a magyar nyugdíjreform kérdése, és a vállalás elsikkadása mit eredményez a mai aktív korúak és a nyugdíjasok számára.

Nagyot romlott az amerikai feldolgozóipar helyzete

Nagyot romlott az amerikai feldolgozóipar helyzete

Nagyot romlott az ISM feldolgozóipari beszerzésimenedzserindexe miközben. Ezen belül az árnyomás nagyot nőtt, a foglalkoztatottsági viszonyok és az új megrendelések viszont sokat romlottak. Ráadásul a JOLTS felmérése szerint is a munkaerőpiaci feltételek valamelyest romlottak. A fentiek alapján megerősíthető az, hogy a gazdaságpolitikai bizonytalanság és Trump elnök kereskedelempolitikája rányomja a bélyegét az amerikai gazdaságra.

A német infláció 2 százalék felett stagnálhat

A német infláció 2 százalék felett stagnálhat

A vállalkozások árvárakozásairól készített felmérés alapján kalkulált indikátor enyhén csökkent, ami alapján valamivel 2 százalék felett stagnáló inflációra lehet számítani Németországban a következő hónapokban a müncheni ifo gazdaságkutató intézet hétfőn publikált jelentése alapján.

Nagy napra ébredtek az állampapírosok: itt az év legnagyobb PMÁP-kifizetése

Nagy napra ébredtek az állampapírosok: itt az év legnagyobb PMÁP-kifizetése

Ma jár le egy Prémium Magyar Állampapír-sorozat, így a bőséges kamaton túl a tőkét is kifizeti a befektetők számlájára. A mai kifizetés az egész év legnagyobb PMÁP-kifizetésének tekinthető, nincs még egy olyan nap az évben, amikor 300 milliárd forint felett lenne ez a kifizetések összege.

Nyugdíjasok harca az inflációval: idén is ők húzhatják a rövidebbet

Nyugdíjasok harca az inflációval: idén is ők húzhatják a rövidebbet

Egyre rosszabb képet fest a 2025-re várható infláció: az árstabilitásért felelős Magyar Nemzeti Bank a friss prognózisában már 4,5-5,1% közötti éves átlagos drágulással kalkulál. Ezzel szemben a nyugdíjasok csak 3,2%-os nyugdíjemelést kaptak az évre, ami azt jelenti, hogy átmenetileg ismét csökkenő pályára állhat a nyugdíjak reálértéke. Ezzel egy régóta ismert probléma üti fel a fejét: idővel a kormány ugyan kompenzálja a nyugdíjasokat az évközi veszteségért, de addig is a magyar állam használja a nekik járó pénzt, azaz a nyugdíjasok (köztük a kisnyugdíjasok is) megint hitelezni fogják az államot, még ha a múlt hónapban folyósított 13. havi nyugdíj gyógyítja is a sebeiket. A nyugdíjak értékvesztését könnyedén ki lehetne küszöbölni erre irányuló szándék esetén, de ehhez másmilyen nyugdíjemelési metódus lenne szükséges.

Újra elszabadul az infláció – minden borul a lakossági állampapírok piacán?

Újra elszabadul az infláció – minden borul a lakossági állampapírok piacán?

Rosszul indult az év a magyarok pénztárcájára nézve, januárban és februárban is meglepően fájdalmas inflációs adatok érkeztek. Erre reagálva az árstabilitásért felelős Magyar Nemzeti Bank jóval feljebb tolta az idei évre szóló inflációs várakozását, és hasonló reakció várható a piaci elemzőktől is, akik már a februári adat ismerete előtt 5%-ra várták az idei drágulás ütemét. Az már borítékolható, hogy a kormány 3,2%-os terve nem fog teljesülni, ez pedig – furcsa módon – remek hír egy bizonyos befektetői csoportnak, a Prémium Magyar Állampapírral rendelkezőknek. Vajon érdemes kiszállni a PMÁP-ból a rekordösszegű kamatok bezsebelését követően? Vagy ismét ránk törhet az inflációs rém, olyannyira, hogy megérje ellene inflációkövető kötvényekkel védekezni? Esetleg valamelyik másik állampapír lesz a győztes alternatíva? Mutatjuk a legjobb hozammal kecsegtető stratégiákat.

Itt a kamatdöntés indoklása

Itt a kamatdöntés indoklása

A jegybank a frissített előrejelzés szerint rosszabb növekedést és magasabb inflációs pályát lát és azt is elismeri, hogy az inflációs cél fenntartható elérése valamivel későbbre tolódott. A következő hónapokban az árrések korlátozása javíthatja a jegybank szerint az inflációs folyamatokat. A jegybank fő üzenete nem változott, továbbra is szigorú monetáris politikai irányultságra van szükség az inflációs cél eléréséhez. Az alábbiakban a teljes közleményt közöljük, a kiemelések tőlünk származnak.

Megérkezett Varga Mihály első kamatdöntése!

Megérkezett Varga Mihály első kamatdöntése!

Változatlanul, 6,5%-on hagyta az alapkamatot a mai kamatdöntő ülésén a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa. Ezzel hatodik egymást követő alkalommal tartja változatlan szinten az irányadó rátát a jegybank, utoljára tavaly szeptemberben vágott. A várakozásoknak megfelelő döntésnél jóval izgalmasabb, ami hamarosan következik: Varga Mihály MNB-elnök tartja a sajtótájékoztatót, illetve megismerhetjük az új jegybanki vezetés alatt elkészült első inflációs és növekedési előrejelzést is.

Kijöttek a friss állampapíradatok: így reagáltak eddig a magyarok a prémium állampapír kamatfizetéseire

Kijöttek a friss állampapíradatok: így reagáltak eddig a magyarok a prémium állampapír kamatfizetéseire

190 milliárd forinttal több lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak március közepén, mint december végén, pedig azóta több PMÁP-sorozat is alacsonyabb kamatozásra váltott. Ez a névértékes növekmény az eddigi 670 milliárd forintnyi kamatfizetés 28%-át jelenti, ami nem jelenti azt, hogy a kifizetett kamatok 72%-a elhagyta az állampapírpiacot: úgy tűnik, ennek egy része az intézményi papírokban landolt. Az év első két és fél hónapjában kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen 916 milliárd forinttal csökkent, ennek két nagy nyertese továbbra is a FixMÁP és a BMÁP.

A régióban Magyarország lehet az egyik fő nyertese a német politika megváltozásának

A régióban Magyarország lehet az egyik fő nyertese a német politika megváltozásának

A közép-és kelet-európai térségen belül Magyarország lehet az egyik legnagyobb nyertese a német költségvetési politika lazításának – hangzott el a Concorde befektetői konferenciájának (CEE Investor Day) keretén belül megrendezett sajtóeseményen, ahol magyar, lengyel és román gazdasági elemzők, szakértők tekintették át a régió gazdasági kilátásait.

Több évtized után is fenyeget az infláció gonosz ikertestvére Japánban

Több évtized után is fenyeget az infláció gonosz ikertestvére Japánban

Kato Kacunobu japán pénzügyminiszter szerint a gazdaság jelenlegi állapota ellenére az ország még nem hagyta maga mögött a deflációt. Noha a fogyasztói árak immár 35 hónapja a Bank of Japan (BoJ) 2%-os célja felett vannak, és februárban 3%-os volt az élelmiszerektől tisztított infláció, a drágulást főként a gyenge jen és az importált nyersanyagköltségek hajtják – nem pedig a belső kereslet vagy tartós bérdinamika – írja a Financial Times.

Gyengült a forint csütörtökön

Gyengült a forint csütörtökön

A török politikai felfordulás miatti feltörekvő piaci ijedtség méretes cikkcakkot hozott a forint árfolyamában is tegnap, de aztán gyorsan szinte teljesen vissza tudott erősödni. Csütörtökön újabb forintgyengülés indult a részvénypiaci esés mellett, de továbbra is 400 alatt jár még az euróárfolyam.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.