Súlyos ábra érkezett, ez most az igazi veszély a magyar gazdaságban

Súlyos ábra érkezett, ez most az igazi veszély a magyar gazdaságban

Az idei első félév végére a devizakötvény-kibocsátások hatására a központi államadósság devizaaránya 29% fölé emelkedett és egyre közelebb kerül a kritikusnak mondható 30%-os szinthez. Az MNB szerint az idei adósságcsökkenést kockázatok övezik, közben a következő hetekben indulnak be a Magyarországot érintő hitelminősítői felülvizsgálatok. Ebből a szempontból ezért a devizaadósság idősoros alakulása most nagyon releváns grafikon.

Elsőrendű

Elsőrendű "A" kategóriába emelte Horvátországot a Fitch

Az elsőrendű "A" kategóriába sorolta át Horvátország hosszú lejáratú devizakötelezettségeinek osztályzatát a Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő mindenekelőtt azzal indokolta a lépést, hogy az euróövezeti csatlakozás óta az egy főre jutó horvát hazai össztermék (GDP) gyors ütemben közelít az Európai Unió átlagához.

Moody’s: jót tenne az MBH Jelzálogbanknak, ha csökkenne a Magyar Posta részesedése

Moody’s: jót tenne az MBH Jelzálogbanknak, ha csökkenne a Magyar Posta részesedése

Új kibocsátói minősítéseket adott a Moody’s Investor Service az MBH Jelzálogbanknak, megjegyezve, hogy az MBH Jelzálogbank minősítései egy fokozattal a többségi tulajdonos MBH Bank minősítései alatt vannak, mert nem kellően magas (52%) a bank részesedése a jelzálog-refinanszírozással foglalkozó hitelintézetben. Bár nem említi a hitelminősítő, a jelzálogbank 39,7%-os tulajdonosa jelenleg a Magyar Posta.

Figyelmeztet a szakértő: súlyos veszélyben van Franciaország

Figyelmeztet a szakértő: súlyos veszélyben van Franciaország

Franciaország államháztartása és növekvő hiánya egyre nagyobb aggodalomra ad okot, ami "veszélyesen kiszolgáltatottá" teszi az országot egy újabb makrogazdasági sokk esetén - figyelmeztetett hétfőn a nemzeti számvevőszék, a Cour des Comptes.

Bod Péter Ákos: Az 1, 2, 3 százalék logikája

Bod Péter Ákos: Az 1, 2, 3 százalék logikája

A nyár forró, ettől azonban nincs politikai uborkaszezon a világban. Nálunk sem. A június 9-i kettős választás mérsékelt érdeklődést keltő, szinte lefutott hazai eseménynek nézett ki akár csak negyedévvel azt megelőzően. Aztán nagyon másként alakultak a politikai viszonyok. Ami a gazdaságot illeti: a rossz és romló költségvetési helyzet láttán tudható volt, hogy ezúttal nem lesz mód választások előtt hangulatjavító költekezésre. Különösen úgy, hogy igen drága államosítási tervek, valamint a nagyközönség előtt ismeretlen mértékű nagyvállalati támogatások, továbbá az adósságszolgálati terhek miatt az állam költségvetési kiadásai roppantmód megugrottak. Így, amint mértékadó elemzések, valamint az Európai Bizottság tavaszi előrejelzései mutatták, a túlzott mértékű hiány mielőbbi korrekciója lett volna szükséges. Ilyenre persze nem volt kapható a kormány június előtt, eltekintve egy kiadásmérséklő csomagtól. Már az is eredmény, hogy legfeljebb az üzemanyag-kereskedőket presszionálta a kiskereskedelmi árak átmeneti mérséklésére.

Csapdában a kormány – El kell döntse, melyik ujjába harap

Csapdában a kormány – El kell döntse, melyik ujjába harap

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy milyen kihívások elé néz a magyar költségvetés a magas hiány, a közelgő 2026-os választások és a hitelminősítők figyelme árnyékában. Vendégünk volt Csiki Gergely, a Portfolio lapigazgatója és makroelemzője. A második részben az Apple botrányával foglalkoztunk, mivel a cég több magyar felhasználójának számlájáról leemelt kisebb-nagyobb összegeket. Vajon egy ilyen eset képes megrengetni az elektronikus fizetésekbe vetett bizalmat? Erről Turzó Ádámot, a Portfolio pénzügyi elemzőjét kérdeztük.

Ítéletet mondtak Kínáról

Ítéletet mondtak Kínáról

A Standard & Poor's Global Ratings nemzetközi hitelminősítő megerősítette Kína hosszú és rövid távú, deviza és nemzeti valutában fennálló kötelezettségekre vonatkozó "A plusz", illetve "A-1" szintű besorolását, stabil kilátással.

Eljött a lélektani határ a benzinkutakon

Eljött a lélektani határ a benzinkutakon

Nem igazán tudtak hozzászokni az autósok az 5-össel kezdődő árhoz a hazai benzinkutak totemoszlopain, mindössze pár hétig tartott ez az átmeneti időszak. Mától kezdve ismét a lélektani határ fölé került az üzemanyag ára, ráadásul a dízel a benzinnél is nagyobb mértékben drágult az elmúlt hetekben. Elemzésünkben utánajárunk, hogy mi áll a látványos drágulás és az érdekes dinamika hátterében, illetve ami talán a legfontosabb: vajon jelenleg tényleg drágának mondható a magyar benzin?

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.