2025-ben is bizonytalan lehet a gazdasági környezet a világban, amit rövid távon leginkább Donald Trump vámpolitikája okoz. Magyarországon az év második felében indulhat be a növekedés, amit a három nagy gyár (BYD, BMW, CATL) hamarosan induló termelése és a belső fogyasztás élénkülése táplálhat elsősorban – hangzott el az Equilor Befektetési Zrt. mai sajtóeseményén. A szakértők szerint az elmúlt hónapokban tapasztalt forintgyengülés többletinflációt okoz, ami így valamivel a tavalyi felett, 4 százalékon alakulhat, miközben a forint árfolyama a mostanihoz képest még gyengülhet, és az év végén 420 forint körül alakulhat az euró árfolyama.
Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Ausztria hosszú futamidejű külső államadósság-kötelezettségeinek kilátását a Fitch Ratings.
Szinte karcolás nélkül megúszta a 2024-es évet Magyarország, már ami a három legnagyobb nemzetközi hitelminősítő idén végrehajtott, magyar adósbesorolást érintő felülvizsgálatát illeti. 2025-ben ugyanúgy összesen 6 alkalommal teszik mérlegre hazánk államadósságát, mint idén. Mutatjuk a pontos dátumokat, és hogy milyen kilátásokkal fut neki Magyarország a döntéseknek.
A Moody's hitelminősítő váratlanul leminősítette Franciaországot, ami újabb kihívás elé állítja az ország frissen kinevezett miniszterelnökét, Francois Bayrout. A mostani hitelminősítői döntés ráadásul tovább fokozza a nyomást a megosztott törvényhozás támogatásának megszerzésére a feszült államháztartás rendbetétele érdekében.
2024. december 12-én a Fitch Ratings megerősítette MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt.-re „BBB” hosszú lejáratú kibocsátói hitelminősítést. Az ehhez a hitelminősítéshez kapcsolódó kilátás negatívról stabilra változott.
A hétfői és keddi határozott erősödéssel szerda hajnalra kéthetes csúcsra ért a forint az euróval szemben 410-nél, aztán délelőtt volt egy kis gyengülés, majd éles fordulattal újra erősödött, és kora délután 410 alá jutott. Mindez amellett történt, hogy a dollár újra erősebb szintekre kapaszkodott az euróval szemben, és összességében azt jelenti, hogy megtört a forint szeptember közepe óta látható gyengülő trendje.
Az eddigi negatívról stabilra javította a Magyarország adósbesorolásához tartozó kilátást a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő a péntek este megjelent közleményében. Magyarország hosszú távú devizaadósságának besorolása pedig változatlanul a BBB kategóriában maradt. A kedvező hírre azonnal közleményben reagált a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Pénzügyminisztérium.
Magyar bankok minősítéseit és kilátását módosította csütörtökön a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő Londonban bejelentett intézkedései a Raiffeisen Bank Zrt.-t, K&H Bankot, az Erste Bank Hungary Zrt.-t és az MFB-t érintik.
Szerda este a francia Nemzetgyűlésben megbukott Michel Barnier még csak három hónapja hivatalban lévő kormánya. Egyelőre nem látszik, hogyan oldódhat meg a francia politikai válság, a törvényhozásban ugyanis senkinek nincs többsége, így még a költségvetést sem tudják megszavazni. A politikai káosz akár még Emmanuel Macron elnök bukásához is elvezethet. Közben a pénzpiacok egyre jobban aggódnak a francia helyzet miatt, amelynek az egész Európai Unióra kihatása lehet.
A francia kormány bukása után a Moody's hitelminősítő aggodalmát fejezte ki az ország pénzügyei miatt - jelentette a Figaro.
Nyáron lezárulhat a 4iG transzformációs programja, ezt követően jelentkeznek majd a szinergiahatások, de a számokon már most elkezdtek látszódni a hatások – mondta el a harmadik negyedéves gyorsjelentést értékelve Fekete Péter, a cégcsoport vezérigazgatója. A cégvezető hozzátette, hogy a 2024-es teljes évben már 200 milliárd forint felett lehet az EBITDA. Elmondta azt is, hogy szeretnének beszélgetni a három nagy hitelminősítővel, mert cél, hogy kilépjenek a nemzetközi kötvénypiacra is.
Benne volt a levegőben, de alapvetően kellemetlen meglepetésnek számít, hogy péntek esti döntésében a Moody’s Investors Service Magyarország adósbesorolásához tartozó eddigi stabil kilátást negatívra rontotta. Maga a besorolás nem változott, az továbbra is Baa2 kategóriában található. A döntés hátterében az akadozó EU-források állnak, valamint az, hogy a hitelminősítő várakozása szerint az idén év végéig Magyarország elbukhatja a neki járó források egy részét. Megállapítják azt is, hogy nem kedvez továbbá a magyar gazdaság megítélésének Németország szenvedése. Mindezek pedig együttesen gyengítik az ország költségvetési erejét.
Az S&P Global Ratings Europe Limited (S&P) áttekintette a Mol és az S&P által minősített Mol kötvények besorolásait, beleértve a 2020-ban és 2021-ben, a Növekedési Kötvényprogram keretein belül kibocsátottakat is - közölte a Mol.
A román költségvetési hiány csökkentése komoly kihívást jelent az ország számára. Az Európai Unió legmagasabb deficitjével küzdő Románia előtt álló feladat nehézségeiről és a lehetséges megoldásokról nyilatkozott a Költségvetési Tanács vezetője egy budapesti konferencián.
Az elsőrendű "A" kategóriába emelte Horvátország adósosztályzatát a Moody's Ratings, mindenekelőtt az államadósság jelentős csökkenésével és a horvát közfinanszírozási helyzet ebből eredő markáns erősödésével indokolva a döntést.
A nemzetközi hitelminősítő Londonban ismertetett helyzetértékelésében kiemeli: a republikánusok által aratott választási győzelmek azt valószínűsítik, hogy a szövetségi adósságlimit emeléséről szóló, januárban esedékes kongresszusi vitát sikerül jelentősebb ellenállás nélkül rendezni.
Az orosz-ukrán háború fejleményeiről ebben a cikkben tudósítunk.
Igyekeznek tárgyalási alapot teremteni.
Nő a nyomás az uniós zöldpolitikán.
Világgazdasági és kereskedelmi értelemben egyaránt.
A két ország gazdasági együttműködéséről egyeztettek.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.