Nagy esést láthatunk a BP részvényeinél, miután a vállalat bejelentette, hogy a második negyedévben várhatóan akár 2 milliárd dollár értékvesztést is el kell majd könyvelnie. A cég figyelmeztetett arra is, hogy az alacsonyabb finomítói árrések negatívan befolyásolják majd az eredményeit - tudósított a Cnbc.
Miután Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Bakuban bejelentette, hogy Magyarország és Azerbajdzsán megállapodott a Shah Deniz földgázmezőben való magyar részesedés vásárlásról, az is kiderült, hogy magyar oldalról a vevő az MVM. A magyar állami energetikai cég az azeri gázmező termelési megosztási megállapodásában 5%-os részesedést vásárolt, a gázértékesítést végző vállalatban pedig 4%-os részesedést. A megállapodás aláírása után az MVM tulajdonosi joggyakorlójaként Lantos Csaba energiaügyi miniszter is megszólalt, amelyben többek között azt hangsúlyozta, hogy ez a magyar energetikai vállalat történetének legnagyobb befektetése, amelyhez a cég nem kap állami költségvetési támogatást, azt teljes egészében saját forrásokból finanszírozza.
Rekordalacsony volt 2024 áprilisában az Európai Unióban a fosszilis tüzelőanyagokból származó villamosenergia-termelés, amely a teljes mixnek mindössze 23%-át tette ki. Ezt a csökkenést a szél- és napenergia részesedésének növekedése okozta, amely a valaha volt legnagyobb, 54%-os megújulóenergia-arányt eredményezte. A fosszilis energiatermelés csökkenése az energiaszektor kibocsátásának 22%-os csökkenéséhez vezetett az előző évhez képest – derül ki az Ember Climate összesítéséből.
"A pénz az pénz", az MVM nem hajlandó többet fizetni azért, hogy LNG-re váltson, és éppen ezért használ még mindig orosz gázt, amelynek a súlya Magyarországon még 60-80%-os, Ausztriában pedig 80-90%-os – többek között ezt mondta egy múlt heti bécsi olaj- és gázipari konferencián Mátrai Károly. Az MVM vezérigazgatója azt is jelezte: reménykedik a cégcsoport abban, hogy az orosz-ukrán gáztranzit valamilyen formában megmarad 2025. január 1. után is, és így "a Török Áramlat jó alternatívája" lehet, mert a két szállítási útvonal lehetősége csökkenti az abból eredő a kockázatot, hogy valamelyik útvonalon történik valami.
Jelentősen bezuhant ma a földgáz európai referenciaára, a holland gáztőzsdén már közel 6 százalékos esést láthatunk. A gázár kilátásokról is szó lesz a Portfolio április 11-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján. További részletek itt érhetők el.
Világszerte egyre nagyobb, a következő években pedig tovább erősödhet a cseppfolyósított földgáz (LNG) iránti kereslet, ha a korábban vártnál valamivel szerényebb mértékben is. A kínálati oldalon tapasztalható szűkösség miatt ugyanakkor a piac meglehetősen törékeny, és növekszik az Egyesült Államokból származó ellátással kapcsolatos kockázatoknak való kitettsége a Shell jelentése szerint.
A globális és az európai földgázfelhasználás is emelkedhet 2024-ben a tavalyihoz képest, az árak pedig tovább ereszkedhetnek a Nemzetközi Energiaügynökség várakozásai szerint. A világ gáztermelése is tovább növekedhet, benne az újabb rekordot döntő Amerikai kitermeléssel, és két év csökkenés után Oroszországban is ismét felfelé indulhat a szegmens teljesítménye, bár még mindig nem fogja megközelíteni a háború előtti szintet.
A globális gáztermelés idén 2,8 százalékkal, 4162 milliárd köbméterre nőhet – áll a Gázexportáló Országok Fórumának (GECF) hétfői közleményében.
A tervezett ütemezésnek megfelelően tegnap üzembe helyezték a negyedik kutat a Nyékpuszta szénhidrogén-lelőhelyen - jelentette pénteken az Energiaügyi Minisztérium.
Rekordszintű, 390 millió tonna kőolaj-egyenértékű (boe) volt Kína olaj- és gáztermelése tavaly az ország energiaügyi hivatalának jelentése szerint.
Három fontos energetikai megállapodást kötött ma Romániában Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Sebastian Burduja román energetikai miniszterrel – közölte a magyar tárcavezető a Facebook-oldalán.
A saját kitermelés fokozása nyomán arra a példátlan lépésre készül az idei fűtési szezonban Ukrajna, hogy kizárólag saját kitermelésű gázzal fog fűteni – közölte a Naftohaz ukrán állami gázvállalat hétfőn.
Korai lenne bármit mondani „a jelenlegi helyzetben” a felrobbantott Északi Áramlat gázvezetékek jövőjével kapcsolatban – ezt a sejtelmes kijelentést tette szerdán Alekszander Novak. Az orosz miniszterelnök-helyettes szavai arra utalnak, hogy az orosz vezetés nem tett még le az európai gázexportról ezen a fontos útvonalon keresztül, és így arról sem, hogy a négyből három felrobbantott vezetéket valahogy megjavítsa a háború lezárása után.
A Saudi Aramco szaúdi olajtársaság azt tervezi, hogy 2030-ra 50-60 százalékkal növeli a gáztermelését - idézte Amin Nasszert, az Aramco vezérigazgatóját a szaúdi tulajdonú al-Arabija tévécsatorna szerdán.
Az oroszországi gáztermelés 10%-kal csökkent éves szinten 2023 első negyedévében, a Gazprom termelése közel 18%-kal esett vissza - írja a Kommerszant. A független termelők, a Rosneft és a Novatak termelése azonban a meglévő projektek kapacitásbővítésének köszönhetően növekszik, de kérdéses, hogy az Európai Unió piaca nélkül mi lehet az orosz gázkitermelés jövője.
A választási hajrában újabb ígérettel állt elő Recep Tayyip Erdogan török elnök: ezúttal ingyen gázt ígért a háztartásoknak.
Szivárognak a részletek.
Kitart a trend, fontos technikai szintet tesztel az árfolyam.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Megszólalt az ENSZ menekültügyi főbiztosa.
Nem viselte túl jól a választási vereséget.
Tényleg csak az a kérdés, hogy amerikai vagy orosz gyarmattá válnak?
Nyomasztó kérdésre nincs válasz Ukrajnában.
Az elmúlt időszakban sokat erősödött a magyar deviza.