Bajban a magyar ipar, nem látni a fényt az alagút végén
Gazdaság

Bajban a magyar ipar, nem látni a fényt az alagút végén

Az elmúlt napokban a két egymást követő év negatív ipari termelési adata alaposan felborzolta a kedélyeket. Számunkra, akik több mint három évtizede készítjük a hazai feldolgozóipari konjunktúratesztet, az eredmény nem volt meglepő. 2021 utolsó negyedéve óta, azaz három éve figyeljük és jelentjük, ahogy a magyar gazdaság hazai vállalati megítélése negatívba fordult. A vállalati bizalmi index trendje 2024-ben tért át a negatív tartományba, a foglalkoztatási prognózis 2023 januárjában. A Kopint-Tárki 2025. januári feldolgozóipari konjunktúratesztje arról tanúskodik, hogy minden objektív és szubjektív hangulatindikátor legfeljebb a stagnálást jelentő 50 pontos határon ingadozik, és nincs olyan mutató, amelynek egyértelműen pozitív lenne a trendje.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Tágan vett térségünkben természetes jelenség a "panaszkodás kultúrája", és ez alól a hazai cégek sem voltak soha kivételek, szubjektív értékítéletük mindig is rosszabb volt, mint ahogy azt a saját objektív gazdasági adataik mutatták (rendelésállomány, készletek, foglalkoztatás stb.).

A pandémia után, különösen a 2023-as inflációs időszakot követően azonban az látszott az adatokon, hogy ez most más jellegű negatív hangulati hullámnak számít.

  • A rendelésállományok apadni kezdtek, a termelési prognózis is gyengült,
  • az egyébként feszes munkaerőpiac is lazulni kezdett. Már nem volt olyan nagy gond a szakképzett munkaerő hiánya, hogy emiatt a vállalatoknak megbízásokat kellett volna visszamondani, illetve harmadik országból származó munkaerővel pótolni azt, ami itthon hiányzik.

Voltak már ilyen és ehhez hasonló hullámok a feldolgozóiparban, ez természetes piacgazdasági jelenség. Ilyenkor általában a cégek elkezdenek készletre termelni, mivel, ha most éppen nincs is kereslet, lehet rá számítani, hogy később majd lesz, és ilyenkor a készletbe fektetett tőke rövidebb idejű nélkülözése sem probléma. Nagyjából fél éve kezdett azonban kirajzolódni egy olyan kép a negyedéves konjunktúratesztünkből, hogy

lassan leálltak a készletre való termelések, mivel se rövid, se középtávon nem volt meg a kereslet. A vállalatok több mint fele pedig nem tervez beruházást.

kopint_tarki_graf1
Forrás: Kopint-Tárki

A hazai felvásárlói piac lényegében befagyott tavaly év végén, és a zord időjárás továbbra sem látszik enyhülni. Külföldön még mutatkozik valamennyi kereslet a magyar feldolgozóipari termékek iránt, de felmérésünkből az rajzolódik ki, hogy ezt igazán csak a nagyvállalatok tudják kihasználni, és ők is egyre kevésbé.

A hazai mikro- és kisvállalati értékelésekből a nihil állapota látszik.

A középvállalatok vannak a legjobb helyzetben, köszönhetően relatív tőkeerősségüknek és rugalmasságuknak, de kérdés, hogy meddig.

A magyar gazdaságpolitika pedig ezen a befagyott jégen küzd, hogy a belföldi piacot valahogy fel tudja melegíteni.

A megoldási ötletek legfeljebb csak nevükben újak, de továbbra is a likviditás bővítésével igyekeznek kezelni a helyzetet.

Kérdés, hogy valóban erre van-e szüksége a feldolgozóipari vállalatoknak? Valóban csak a jelenlegi kamatszint akadályozza a termelés bővítését? Valóban csak egy kedvező forgóeszközhitel-konstrukcióra lenne szükség? Sajnos nem ez a helyzet.

A januári konjunktúratesztben

  • a finanszírozási nehézségekre a vállalatok mindössze 5%-a panaszkodott,
  • kereslethiányt azonban a vállalatok több mint fele érzékelt (és ez éppen elég ahhoz, hogy csökkenjen a termelés volumene).

Ezért valószínűleg tévedés abban bízni, hogy ebben az erősen kereslethiányos állapotban a likviditás erőteljes fiskális ösztönzése majd növeli termelést, sokkal inkább az inflációt növelheti, ami még nagyobb bizonytalanságot okoz.

kopint_tarki_graf2
Forrás: Kopint-Tárki

Szerénytelenség lenne azt állítani, hogy a megoldás az asztalon hever, mert nem így van, azonban a vállalatok bizalmát vissza kell állítani, mivel a beruházások elmaradása nemcsak az adott évben jelent problémát, hanem középtávon is, mert így a technológiai színvonal, a versenyképesség könnyen erodálódik.

A jelenlegi gazdaságpolitikai stratégiát láthatóan nem értékeli az ágazat, a bizalmi index nem reagált érdemben a bejelentett programokra. Túlzás lenne persze azt állítani, hogy ez csupán egy magyar specifikum lenne, számos tagállamában hasonló a helyzet. Az EU most kezdi átvizsgálni versenyképességi stratégiáját, amelyben feltehetőleg a high-tech iparágak fejlesztése lesz a fókuszban, kérdéses azonban, hogy ehhez mekkora magyar hozzájárulás biztosítható. Az idő telik, és még azelőtt szükség lenne a bizalom visszaállítására, hogy egy csődhullám elkezdődne.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

USA-kivételesség? Hogy mi?

Az USA részvénypiaca a valaha volt legjobb, legalábbis ezt szoktuk gondolni. Pedig ha az ember jó hozamokat keres, máshol érdemes kutakodni. Az Egyesült Államok értékei,... The post USA-kivétele

Kiszámoló

Bookingos csalás

Az internet tele van online csalókkal, miért pont a booking.com lenne a kivétel ez alól. Számtalan módon akarnak pénzt kicsalni tőled a booking oldalán is, a nemlétező apartmantól kezdve odáig

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Oroszország esélyt kaphat, hogy egy puskalövés nélkül elfoglalja egész Ukrajnát
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Ez is érdekelhet
mezogazdasag kozos agrarpolitika traktor 1