Korábbi válogatásunkban tárgyaltuk, hogy mely tárlatokat érdemes megtekinteni a nyár folyamán európai viszonylatban. Ezt kiegészítve, jelenlegi cikkünkben mutatjuk azokat hazai szinten meghatározó, a közelmúltban nyílt kiállításokat, amelyek egyformán színesíthetik az itthoni utazásaink élményeit. Listánkon a budapestiek mellett, vidéki intézményekbe szervezett tárlatok egyaránt szerepelnek.
Régen találkozhatott már Pető István munkáival a hazai közönség, a mezőkövesdi születésű művész ugyanis már közel négy évtizede Franciaországban él és alkot. Éppen ezért a MissionArt Galériában március 21-től látogatható, Kettős mozzanat című tárlat nyugodtan nevezhető hiánypótlónak, a kortárs képzőművészet szerelmesei számára pedig valódi csemege.
A PICK most induló, új kezdeményezésének keretében fiatal grafikus tehetségek terveztek táska designt a szalámi témában, májusban pedig a MOME jelenlegi és egykori hallgatóinak alkotásai által érkezik meg a művészet a hétköznapokba.
Március 21-től a MissionArt Galériában lesznek láthatóak az 1984 óta Párizsban élő Pető István festő, grafikus képei. Érdemes mélyebben megismerni ezeket a titokzatos és lírai munkákat, amelyek mintha egy, a lelkünkben létező eltűnt kert vizuális lenyomatai lennének.
Október 5-én történt az ominózus eset, hogy a graffitiművészként ismert, pontos kilétét fel nem fedő művész, Banksy Lány léggömbbel című alkotása, miután rekordáron, 1,1 millió dollárért elkelt a Sotheby's New York-i aukcióján, egész egyszerűen ledarálta magát az árverésen részt vevő nézőközönség szeme láttára. Az akció természetesen nem maradt visszhang nélkül, a világsajtó ízekre szedte az esetet. Ha Banksy eddigi, igencsak társadalomkritikus munkásságára gondolunk, nem kell sokat agyalnunk az aukción történtek jelentésén. A dolog gyakorlati oldala, a megvalósítás körülményei, feltételei már jóval érdekesebb kérdéseket vetnek fel, melyek közül talán a legfontosabb az, hogy lehetséges-e mindezt úgy véghez vinni, hogy az aukciósház még csak nem is sejtette előre. A találgatásoknak se vége se hossza, azonban az Artsy újságírója egy megbízható forrásra hivatkozva újabb szempontokat vetett fel, amelyeket érdemes megfontolnunk.
Bár még csak február közepe van, de már nem kell sokat várni arra, hogy elinduljon a tavaszi aukciós pezsgés. A műtárgy.com eheti ajánlója a hazai aukciós szezon első fecskéi, a megfizethető magyar grafikák közül válogatott hat olyan alkotást, melyek minden művészetkedvelőnek nagy örömet okozhatnak.
A tavasz első jelei nem csak a természetben, hanem a műtárgypiacon is megélénkítik az életet, mivel a karácsonyi szezon után ilyenkor rendeznek újabb nagyszabású aukciókat - írja legfrissebb cikkében a műtárgy.com. A tavaszi hónapokban nem csak a nemzetközi, hanem a magyar aukciós piac is új lendületet vesz, izgalmasabbnál izgalmasabb aukciókkal várva a kezdő és rutinos műgyűjtőket, illetve azokat is, akik befektetésként gondolnak a műtárgyakra.
Bár a 20. században sok új művészeti forma is utat tört magának, ám emellett a grafikai műfajok is fontosak maradtak - írja a műtárgy.com.
A grafika, a képzőművészeti technikák közül a gyűjtők számára sokszor a legelérhetőbb árban - írja a műtárgy.com legfrissebb műtárgyajánlójában. A grafikák ritkábban bukkannak fel a nagyszabású múzeumi tárlatokon, azonban több szempontból is kedvesek lehetnek a gyűjtők számára. A grafikák jellemzően papír hordozóra készülnek, így olcsóbban elérhetőek, mint az olajjal vászonra festett alkotások, melyeket a műtárgypiac gyakran felüláraz.
A gyűjtők, múzeumlátogatók közötti presztízst és a befektetői érdeklődést tekintve a grafikák a legjobb esetben is csak mostohatestvérnek számítanak a festmények mellett. Pedig jelentős arányt képviselnek a műtárgypiacon; az aukciós műkereskedelemben elkelt tételeknek például nemzetközi viszonylatban úgy a darabszámot, mint az értéket tekintve megközelítőleg egyharmadát adják. Itthon ez az arány még jóval kisebb.
Az elmúlt napokban több tanulmány is napvilágot látott a művészeti és régiségpiac 2012-es évre vonatkozó összesített számaival és elemzéseivel. A The European Fine Art Foundation (TEFAF) legfrissebb jelentése a globális műtárgypiaci forgalom tavalyi volumenét 43 milliárd euróra becsüli, ami 7%-os visszaesést jelent az előző évhez képest.
Eddig 26 főt kapcsoltak le.
Előásták Robert F. Kennedy Jr. múltbéli nyilatkozatait.
Egyre nagyobb a kockázat, hogy a várakozások fölé mehet a hiány.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?