A lengyel pénzügyminisztérium hétfőn bejelentette, hogy négy nemzetközi pénzintézetet bízott meg euróban denominált kötvények kibocsátásának lebonyolításával. A tranzakció időpontja a piaci körülményektől függ.
Az arany mint válságálló befektetési eszköz évezredek óta megragadja sok ember fantáziáját. Az elmúlt húsz évben az arany átlagos hozama meghaladta a legtöbb hagyományos befektetési eszközosztály hozamát, bár valamelyest alulmaradt az amerikai részvénypiachoz képest. Ami különös, hogy az elmúlt pár évben az aranyár emelkedése egy nagyon agresszív jegybanki szigorítási ciklus alatt, igen magas reálkamatok ellenére is folytatódott, amikor történelmileg az arany nem szokott jól teljesíteni.
Fontos adatok jönnek a héten, a legfontosabb esemény viszont az egyik nagy jegybank kamatdöntése lesz. Legfrissebb makronaptárunkban mutatjuk, mire figyelnek a befektetők a héten.
Kiemelten izgalmas hét lesz, több olyan piacmozgató adat is érkezik, amelyre a befektetők feszülten várnak. Emellett lesznek rendhagyó események, választások, amelyek szintén befolyásolhatják a kereskedés. Mutatjuk, melyik napokon kell nagyon odafigyelnie a befektetőknek.
Jürgen Klopp nem tudott elrepülni nyaralni Egyiptomba, erről posztolt a napokban a Liverpool korábbi edzője. Nem, nem azért, mert nem indult el időben a gépe, mint azoknak a magyaroknak, akik Stuttgartba mentek volna megnézni a magyar-skótot, hanem azért, mert áramkimaradások vannak az afrikai országban. Első ránézésre kis színes, nyári hírnek tűnik Klopp sztorija, amit viszont a helyiek nem túl vidáman élnek meg, és van benne minden, izraeli háború, évek óta tartó gazdasági problémák, alacsony devizatartalék, energiaválság.
Fél évvel ezelőtt iktatták be Javier Milei elnököt, aki rögtön nagy reformtervekkel vágott neki elnöki ciklusának. A kezdeti sikerek ellenére még rengeteg feladat van hátra és nem biztos, hogy sikerült kilökni az országot a majdnem 100 éve tartó lefelé spirálból.
A héten is érkeznek fontos makroadatok: mutatjuk, mire figyelnek a befektetők, melyik napokra milyen esemény jut. Ezen a héten szerdán lesz a Portfolio következő befektetői klubja, amelynek témája a forint lesz.
Egyértelműen a makroadatok mozgatják a piacokat mostanság, a múlt heti emelkedést is a makrokép változása okozta, akárcsak az áprilisi hangulatromlást. Utóbbit nem szabad elfelejteni, akkor ugyanis épp az az adatközlés vetett véget a piaci emelkedésnek, amelynek legfrissebb számait ezen a héten közlik. Nagy a feszültség és izgalom a befektetők körében, a héten új narratíva is kialakulhat. Heti makronaptárunkban mutatjuk, mire kell figyelni ezen a héten.
A japán hatóságok ismét nyomás alatt állnak, hogy lépjenek fel a jen tartós gyengülése ellen, amelyet a kereskedők spekulációi és a lassú kamatemelési várakozások táplálnak, miközben az ország gazdasága egyre inkább importfüggővé válik.
Márciusban, az amerikai dollár erősödése ellenére is nőttek Kína devizatartalékai, amelyek a világ legnagyobbjai közé tartoznak, elérve a 3,246 milliárd dollárt. Az ország aranytartalékának értéke is jelentősen emelkedett.
Zimbabwe az ország aranytartalékai által támogatott új valuta bevezetésére készül, ami Emmerson Mnangagwa elnök kormányának legújabb erőfeszítése a régóta fennálló monetáris zűrzavar kezelésére.
Roppant izgalmas hét elé nézünk, záporozni fognak a piacmozgató hatással bíró események mind belföldön, mind külföldön. Idehaza érkezik a GDP második becslése, a februári infláció, valamint kiskereskedelmi és ipari statisztikákat is közölnek. A piacokat viszont jobban érdeklik a külföldi hírek, és bizony ebből is lesz bőven. Az amerikai gazdaság túlfűtöttsége miatt aggódó befektetők nagyon várják már a munkaerőpiaci adatokat, de az Európai Központi Bank kamatdöntése is hozhat mozgásokat.
Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szimmetrikus válaszlépésre figyelmeztetett az Egyesült Államokat és az Európai Uniót, ha a háborús szankciók miatt befagyasztott 300 milliárd dollárnyi orosz állami vagyont Ukrajnának adják.
Egyiptomot régóta nagyon súlyos gazdasági válság sújtja, amelyből egyelőre nem látszik a kiút. Ennek ellenére inkább előre menekülnének, és egy 35 milliárd dolláros megállapodást kötöttek az Egyesült Arab Emírségekkel egy modern városfejlesztési projekt részeként – tudósított a Middle East Eye.
Két főbb ok miatt példátlan összegben, csaknem 5,2 milliárd euróval új történelmi csúcsra, 46,57 milliárd euróra ugrottak decemberről január végére Magyarország nemzetközi tartalékai – közölte hétfőn reggel a Magyar Nemzeti Bank.
Az Európai Unió tagországai egyhangú döntéssel jóváhagyták azt a tervet, hogy az orosz központi banki eszközeinek befagyasztásából származó több milliárd eurós nyereséget Ukrajna újjáépítésére különítsék el – számolt be a Financial Times.
Legalábbis nem töretlenül.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Donald Trumpon is múlhat a magyar bank árazása.
Milyen hatása lehet ha Donald Trump betartja ígéreteit?
Mit tehet a kormány?