A Credit Suisse csődkockázati felára (CDS) zuhan, miközben az európai bankoké emelkedik a svájci bank megmentése után – írja a Reuters.
Érzékenyen érinti a Credit Suisse árfolyamát is Silicon Valley Bank összeomlása, olyannyira, hogy a bank CDS-felára rekordmagasra ugrott – írja a Reuters.
Az ország energiaellátása és költségvetése körüli befektetői aggodalmak hatására tegnap nyolcéves csúcsra ugrott a magyar állam következő 5 évi csődje elleni piaci biztosítás ára. Fontos, hogy ez még mindig nagyon alacsony, mindössze 15%-os kumulált csődvalószínűséget jelent a következő 5 évben gondolkodva.
Az utóbbi napokban, ha nem is meredeken, de emelkedésnek indult a magyar csődkockázati felár (CDS) – derül ki a Refinitiv adataiból. Főleg akkor néz ki csúnyán a kép, ha a régiós országokhoz hasonlítjuk.
Van pénzünk, ki is fizettük már a ma esedékes 117 millió dollárnyi kamatot, de az a nagy kérdés, hogy ez a pénz átmegy-e az elszámolási rendszereken, így valójában az Egyesült Államokon múlik az egész – jelezte szerdán délelőtt Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter az RT arab nyelvű csatornáján. A téma azért kulcsfontosságú, mert a csődesemény bekövetkezésének határán táncol az orosz állam, igaz három forgatókönyv látszik most és nem biztos, hogy ilyen éles a határvonal a kérdésben. Frissítés! Egy névtelenséget kérő befektető azt jelezte a Reutersnek, hogy még nem igazolták vissza számára az oroszok felől, hogy tényleg kifizetik a ma esedékes kamatot, így egyelőre nem tudni, hogy az orosz pénzügyminiszter jelzése mellett tényleg átmegy-e a pénz a befektetőknek.
Az amerikai kamatkörnyezet emelkedése nem csak a feltörekvő piacokra nézve jelent veszélyt. A Goldman Sachs szakértői elemzésükben arra hívják fel a figyelmet, hogy 2008 óta idén először emelkedhet az az amerikai vállalatok által kötvényeik után fizetett átlagos kamat mértéke, ami egy újabb bizonyíték arra, hogy az olcsó pénz korszakának vége. Egyelőre nem kell tömeges csődeseménytől tartani, az amerikai vállalati szektor elmúlt években látott eladósodása, illetve egyéb tényezők miatt azonban komoly kockázatok húzódnak meg a felszín alatt, amelyekből később még baj lehet.
A szigorodó nemzetközi kamatkörnyezet, a geopolitikai kockázatok, illetve az országspecifikus gazdaságpolitikai inkompetencia hatására az elmúlt hónapokban több országban is jelentősen nőtt az államcsőd veszélye. Ilyen feszült globális környezetben felértékelődnek a befektetők szemében az olyan országok, amelyek stabil menedéket jelentenek befektetéseik számára. Az alábbiakban összeszedtük azt az öt országot, amely jelenleg (augusztus 31-i állás alapján) a legalacsonyabb csődkockázati árral (CDS) rendelkezik, vagyis a pénzpiaci szereplők szerint esetükben van a legalacsonyabb valószínűsége egy 5 éven belül bekövetkező államcsődnek.
A szigorodó nemzetközi kamatkörnyezet, a geopolitikai kockázatok, illetve az országspecifikus gazdaságpolitikai inkompetencia hatására az elmúlt hónapokban több országban is jelentősen nőtt az államcsőd veszélye. Az alábbiakban összeszedtük azt az öt országot, amely jelenleg (augusztus 17-ei állás alapján) a legmagasabb csődkockázati felárral (CDS) rendelkezik, vagyis a nemzetközi pénzpiaci szereplők szerint esetükben van a legnagyobb valószínűsége egy 5 éven belül bekövetkező államcsődnek.
Az olasz állam csődkockázati árazása azt tükrözi, hogy a piac ötfokozatú leminősítést kalkulál, ami ha tényleg bekövetkezne, rendkívül kártékony lenne többek között a kereskedelmi bankok számára is - hívja fel a figyelmet a Reuters.
Izgalmas egyedi sztorik tartják lázban a tengerentúli befektetőket. Egyrészt Donald Trump célkeresztbe vette az Amazont és naponta megy neki Jeff Bezos cégének, egyelőre Twitter-üzenetekben. Másrészt a Tesla ijesztett rá saját befektetőire.
Már hosszú évek óta nem kell attól tartani, hogy Magyarországot az év végi toplistákon beválogatják a leginkább kockázatos országok közé, az idei évet pedig úgy tűnik, komoly sikerrel zárhatjuk ebben a tekintetben. Az országok kockázatosságát mérő CDS-felár ugyanis olyan alacsony szintre süllyedt 2017 végén, amire a világgazdasági válság óta nem volt példa.
Vészesen közeledik az Egyesült Államokban az adósságplafon megemelésének határideje, a befektetők pedig arra az esetre is egyre jobban készülnek, hogy a törvényhozók nem tudnak majd megállapodni. Ezt mindennél jobban kifejezi most egyetlen ábra.
Fontos határidő közeleg az Egyesült Államokban és a kötvénypiaci befektetők már el is kezdtek rá készülni.
Idén január elsején mindössze 7,53 milliárd dollárt tettek ki Ukrajna nemzetközi tartalékai, ami egy hónap alatt közel 2,5 milliárd dolláros esésnek felel meg - közölte a megdöbbentően alacsony számot ma az ukrán jegybank. A friss adat 63%-os zuhanást jelent az egy évvel ezelőtti állapothoz képest és jól mutatja azt, hogy keleti szomszédunk rendkívül rá van szorulva a nagyon gyorsan folyósítandó további IMF-es nemzetközi hitelcsomagra, különben rövid távon nagyon reális az államcsőd a devizaalapú adósságelemekre. Egyelőre nem tisztázott módon azonban ezt lehet, hogy elkerüli Ukrajna, mivel állítólag megállapodott az ország legnagyobb magánhitelezőjével. Közben úgy tűnik, hogy az oroszok is "verni kezdik az asztalt."
Meredek emelkedéssel ebben az évtizedben még nem mért szintre, 2000 bázispont fölé drágult szerdán Londonban az ukrán államcsőd ellen kínált fedezeti ügyletek díjszabása, amiatt, hogy az ukrán államadósság finanszírozási helyzetének folyamatos romlásáról szólnak a hírek. Erre kora délutáni összefoglaló cikkünkben külön is felhívtuk a figyelmet, illetve kiemelendő, hogy az ukrán kötvénypiacon jelentős hozamemelkedés mutatkozik a csődkockázati aggodalmak hatására.
Szoros szövetségesektől hívnák haza a katonákat.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Már megvan, mi lesz helyette.
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.