Az Izrael elleni iráni drón- és rakétatámadások és a két nemzet közötti növekvő feszültség komoly félelmet kelthet a pénzügyi piacokon, ami egyes elemzők szerint átmeneti esést eredményezhet többek között az aranynál és az ezüstnél is, a menekülőeszköznek számító nemesfémeknél kicsit hosszabb távon nézve ez egy ritka lehetőséget kínál a befektetők számára - számolt be a Marketwatch. .
Több jel is arra mutat, hogy az arany árfolyamában jelentős emelkedés veheti hamarosan kezdetét, de miközben a befektetők többsége a dollár árfolyamát és a FED kamatpolitikáját figyeli, addig a nemesfémkereskedéssel foglalkozó Conclude Zrt. szakértői szerint számos olyan geopolitikai és rendszerkockázati veszély is fenyeget, amely miatt az elkövetkezendő években nem annyira az árfolyamnyereségen, mint inkább a vagyonmegőrzésen lesz a hangsúly.
Az arany ára hétfőn hathavi csúcsra emelkedett, és elérte az unciánkénti 2014,55 dollárt, amit az amerikai jegybank kamatemelési ciklusának befejezésével kapcsolatos növekvő befektetői bizalom és a dollár értékének csökkenése okozott.
Amíg korábban egyértelműen London volt az aranykereskedelem központja, addig mára jól látszik, ahogy Moszkva, India és Sanghaj egyre nagyobb szerepre törekszik és saját aranystandardokat dolgoznak ki – a London Bullion Market Association által kiadott Good Delivery standarddal összhangban – amelynek köszönhetően a BRICS-országok – és számos el nem kötelezett ország – nemesfémkereskedelme ezekre a tőzsdékre vándorolhat át, miközben egyre inkább megrendül a bizalom a különböző nemzeti devizákban, ami az arany jelentős felértékelődésével járhat. A Portfolio Business podcast új adásában a nemesfém kereskedelemmel foglalkozó Conclude Zrt. szakértői beszélnek az arany várható árfolyamáról, az átalakuló pénzügyi rendszerben várható szerepéről, és hogy miért nem auditálták a FED aranykészletét 70 éve.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében Bod Péter Ákos egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke volt a vendégünk, akit Orbán Viktor miniszterelnök tusványosi előadásának gazdasági aspektusáról kérdeztünk. A kormányfő egyebek mellett azt mondta: 2030-ig megdupláznák a magyar GDP-t, ami Bod Péter Ákos szerint önmagában nem stratégiai terv, hanem vágy, esetleg törekvés. Az adás második részében az arany árát mozgató főbb tényezőkről volt szó, amiről Kaszab Balázst, a Portfolio Részvény rovatának elemzőjét kérdeztük.
Van még tér az aranyár emelkedésére, a bankszektor problémái és a Fed kamatdöntése árnyékában új történelmi csúcsra mehet a nemesfém árfolyama és ott is maradhat – írja a CNBC elemzői vélemények alapján.
Jim Cramer, a CNBC sztárműsorvezetője szerint rali jöhet az arany piacán, ezért most érdemes beszállni, ez az optimális időpont.
Az idei év egyik kétségtelenül nagy slágerterméke az arany, amelynek árfolyama eddig idén több, mint 23 százalékot emelkedett és ebbe már benne van az augusztusi 2000 dollár feletti csúcsokat követő korrekció is. A nemesfém kilátásai pedig hosszú távon továbbra is kiválóak, amit támogat az alacsony kamatkörnyezet és az inflációs aggodalmak is. Az aranykeresletnek azonban számos összetevője van és ezeket is érdemes figyelembe venni. A globális kereslet ugyanis jelentős mértékben csökkent, miközben a kínálat nem esett hasonló mértékben, ami intő jel is lehet rövidebb távon. Az arany tőzsdei kereslete azonban mindeközben közel háromszorosára nőtt, amit a befeketetők kielégíthetetlen étvágya hajt.
Bár az utóbbi hetekben volt egy kis korrekció az egyébként történelmi csúcsokat döntögető aranyárban, ahogy az ezüst is félelmetes ralin van túl, Juhász Gergely, a Conclude Zrt. és a Goldtresor alapítója szerint hosszú távra még nem késő vásárolni, sőt, azt sem tartja kizártnak, hogy a dollár meggyengülésével és a jövőben várható inflációs nyomás hatására újra komoly szerepet kaphat az arany a pénzügyi rendszer megreformálásában. A fizikai arany szűkössége miatt azonban ez a jelenlegi árfolyam megtöbbszöröződésével lenne csak elképzelhető – a szakértő tíz éves távlaton akár 8 ezer dolláros árfolyamot sem tart lehetetlennek.
A rendkívül megnőtt fizikai aranykereslet és a koronavírus megfékezése céljából hozott intézkedések abszurd helyzetet idéztek elő: több, mint egy hónapja jelentősen magasabb áron forog a fizikai aranyrúd, mint a tőzsdei arany ETF-ek, az ezüst pedig gyakorlatilag eltűnt a piacról. Juhász Gergelyt, a Conclude Zrt. és a Goldtresor alapítóját kérdeztük, mit tehet, aki aranyat szeretne most vásárolni, várható-e, hogy a fizikai arany értéke stabilan elszakad a tőzsdei árfolyamtól, és milyen arany árra számít néhány hónapos távon.
Sok jel mutat arra, hogy 2020-ban is jól járhatnak az aranyba fektetők az idei évhez hasonlóan. Megnéztük, hogy milyen forgatókönyvek esetén lehet jó választás jövőre a sárga nemesfém, összegyűjtöttük az elemzők álláspontját is, azonban úgy véljük, még nincs itt az ideje beszállni az aranyba, azonban hamarosan eljöhet a megfelelő pillanat.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Az alsó negyedben van Magyarország.
Nem hagynák szó nélkül a csapásokat.
Az üzletembert egy bécsi börtönbe szállították.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?