Jelentős adóügyi változtatásokat tervez a kormány, a parlamentnek bemutatott tervezet az új építésű lakások áfájára is kitér, melynek értelmében a kedvezményes, 5%-os lakásáfa 2026 végéig meghosszabbodik.
A kormány jelentős adóügyi változtatásokra készül, amelyek célja a családok támogatása, az adórendszer egyszerűsítése és a gazdaság átláthatóságának növelése – jelentette be a Pénzügyminisztérium kedd éjszakai közleményében. A kormány által a parlamentnek bemutatott tervezet a jövő évi adótörvény-módosítások révén bővíti a családbarát adórendszert, kivezet néhány extraprofit adót, és az adminisztráció csökkentéseket is ígér. A tárca bővítette az október közepén társadalmi egyeztetésre küldött adócsomagtervezetet, de jelentős meglepetés nincs a PM javaslatában.
Lengyelország gazdasági növekedése az elmúlt évtizedekben kiemelkedő volt, azonban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői szerint további reformokra van szükség a fejlődés fenntartásához. Az ország költségvetési hitelessége erős, de a középtávú növekedésést több tényező is veszélyezteti, többek között az elöregedő népesség és a klímaváltozás elleni küzdelem költségei.
Szinte alig esik szó róla, de egyre nagyobb a baj a világ adórendszereivel, ami egyre erősebb nyomást helyez az egyes országok költségvetéseire. Az államoknak egyre több és több pénzre lesz szükségük az elöregedő népesség ellátására, valamint a klímaváltozás hatásainak tompítására. Egyelőre hiányoznak a válaszok rá, mit és hogyan kellene megváltoztatni, de az Európai Bizottság 2023-as közkiadásokról szóló jelentése, valamint az abban felvázolt gazdasági helyzet- és jövőkép alapján már most égető szükség lehet egy reformra.
Az európai törzsutasokra kivetett adó jelentősen csökkenthetné a repülés környezeti hatásait, miközben évente több tízmilliárd eurós bevételt generálna - derül ki egy új jelentésből. A javasolt intézkedés a legtöbb utas számára nem jelentene többletköltséget, viszont hatékonyan korlátozná a leggazdagabbak "túlzott" repülését - jelentette a The Guardian.
Franciaország vagyonadót vetne ki a leggazdagabb állampolgáraira, Laurent Saint-Martin költségvetési miniszter szerint az intézkedés a háztartások kevesebb mint 1%-át érinti majd – írja a Reuters.
Az Egyesült Királyság "non-dom" adórendszerének tervezett módosítása jelentős hatással lehet az ország gazdaságára és ingatlanpiacára. Egy új tanulmány szerint a tehetős befektetők többsége fontolgatja az ország elhagyását, ha a munkáspárti kormány megszünteti a jelenlegi adókedvezményt - tudósított a Cnbc.
Az olasz kormány nemrégiben megduplázta a gazdag külföldi állampolgárok külföldi jövedelmére kivetett átalányadót, évi 200 000 euróra emelve azt. Ennek ellenére a brit és francia adófizetők továbbra is vonzónak találják Olaszországot - írta meg a Financial Times.
A Magyarország és Svájc közötti gazdasági kapcsolatokat tovább erősítheti a kettős adóztatás elkerülését szolgáló egyezmény, amelyet várhatóan júniusban fogad el a svájci parlament – emelte ki a Karin Keller-Sutter svájci pénzügyminiszterrel folytatott budapesti tárgyalásai után Varga Mihály magyar pénzügyminiszter.
Gustavo Petro kolumbiai elnök indítványozta a 35 százalékos társasági adókulcs csökkentését, ami jelenleg a világon az egyik legmagasabb – írja a Bloomberg. A latin-amerikai ország vezetője cserébe a legmagasabb kerestűek jövedelamdójából szedne be több pénzt.
Több mint egy tucat előterjesztést fogadhat el kedden az Országgyűlés, amely elkezdi a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló törvényjavaslat általános vitáját is.
A Portfolion nemrégiben jelent meg a KRTK kutatóinak az egykulcsos adó negatív hatásait hangsúlyozó cikke. Ezzel vitatkozva, cikkemben először röviden elsorolom a legfontosabb érveket az egykulcsos adó mellett. Ezt követően bemutatom, hogy miért rendkívül félrevezető a kutatók által alkalmazott módszer, amely az adók újraelosztási hatásait csak az adott egyén adóbevallásában szereplő jövedelmei alapján vizsgálja. Egyúttal néhány egyszerű mikroszimulációs példával is illusztrálom, hogy sok esetben drasztikusan eltérő eredményekre jutunk, ha ezeket a hatásokat ehelyett az érintettek valós szociális helyzetét jobban közelítő mutató, a háztartás ekvivalens jövedelme alapján vizsgáljuk.
Az EU most közzétett 2023-as stratégiai előrejelzési jelentése a fenntarthatóság és a digitalizáció kettős átmenetével kapcsolatos különböző kihívásokra az adórendszerek teljes átalakítását javasolja. Mindez a magyarországi szabályozást is alapjaiban írhatja át. Ráadásul nem pusztán környezetvédelmi adókat vetnének ki, hanem a bérekre rakodó terhekhez is hozzányúlnának, de a cégek esetében is jelentős változásokat javasolnak. A tervek egy része a fogyasztói kiadások növekedéséhez vezethet, de ezeket kompenzálhatják az újonnan bevezetendő kedvezmények.
Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben 2022-ben az adóék mértéke, bár még így is a legmagasabbak között van az OECD-tagállamok között - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet kedden megjelent Taxing Wages 2023 című kiadványából.
Milyen a jó állam? Sok vagy kevés állami beavatkozásra van szükség? Milyen az ideális adórendszer és hol tart ehhez képest Magyarország? – ezekre a kérdésekre keresi a választ az Egyensúly Intézet legújabb szakpolitikai javaslata. Az anyag bemutatása kapcsán kerekasztalbeszélgetést szerveztek szerdán, ahol radikális javaslatok is elhangzottak a magyar adórendszerrel és a gazdaság fehérítésével kapcsolatban.
Egyre erősebbek azok a hangok, amelyek a 27%-os áfa csökkentését kívánják elérni. Nem vonva kétségbe a szándék nemességét – a szegények nyomorának parancsoló enyhítését, a középosztály erősítését – téves, hibás lépésnek tartanám az áfa mérséklését. Ha van olyan adópolitikai döntése a kormánynak, ami összességében helyes, akkor ez éppen az áfa emelése volt, illetve még inkább az általános csökkentés merev elutasítása.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
Jellemzően 30-60 km/h-s lökésekre számíthatunk.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Fájdalmas fejlemény lehet ez Kijevnek.
Jelentős kedvezmények jönnek.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?