Gerlaki Bence

Gerlaki Bence

NGM

Cikkeinek a száma: 4
Milyen könnyítésekre számíthatnak a magyar cégek a kormánytól? Megjött az NGM válasza!

Milyen könnyítésekre számíthatnak a magyar cégek a kormánytól? Megjött az NGM válasza!

A kis- és középvállalkozások (KKV-k) gazdasági szerepe megkérdőjelezhetetlen: ezek a vállalkozások nemcsak a foglalkoztatás jelentős részét biztosítják, hanem kulcsszerepet játszanak a helyi gazdaságok fejlődésében és a társadalmi stabilitás fenntartásában is. Ezért a gazdasági ügyekért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium kiemelt célja a magyar kkv-k – beleértve természetesen az egyéni vállalkozók – támogatása, a tehercsökkentésen, a jogkövetésük elősegítésén keresztül, versenyképességük javítása céljából. Ehhez a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz tartozó két háttérintézmény, a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV), valamint az újonnan felálló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) támogató működése is hozzá fog járulni. Ezen intézkedések sorába illeszkedik az alanyi áfamentesség értékhatárának 12 millió forintról 18 millió forintra történő növelése, ami hozzávetőlegesen 30 ezer cégnek jelenthet számottevő kedvezményt. Az éves szinten mintegy 15-20 milliárd forintos segítséget legnagyobb arányban a kiskereskedelemben dolgozók élvezhetik, de számottevő az építőiparban dolgozók, valamint különböző szellemi tevékenységet (jogi, számviteli és egyéb tanácsadást) végző mikrocégek is az érintetti körben. Az adózási oldalon további egyszerűsítéseket, kedvezmények és új digitális megoldások bevezetését vizsgálja a Kormány, hogy több erőforrást fordíthassanak fejlődésükre és piaci pozíciójuk erősítésére a cégek. Emellett a vállalkozások életében meghatározó a fogyasztóvédelmi kötelezettségek betartása is, amelyek közül számos hatályos szabályt felülvizsgál a Kormányzat, hogy a jogkövető gazdasági szereplők minél kisebb (adminisztrációs és egyéb) teherrel szembesüljenek a működésük folyamán.

NGM: 800-1000 milliárd forintot is megmozgathat az új Lakáspiaci Tőkeprogram

NGM: 800-1000 milliárd forintot is megmozgathat az új Lakáspiaci Tőkeprogram

Az utóbbi évek egymásba érő válságai az ingatlanpiacon visszaesést eredményeztek, ugyanakkor 2024-ben már látszanak a javulás jelei: a lakástranzakciók száma dinamikusan emelkedik, havi szinten 100-120 milliárd forint értékben kötnek a családok lakáshitel szerződéseket. A biztató számok ugyanakkor közel sem elégségesek, hiszen az új építésű lakások átadása az idei évben várhatóan nem fogja elérni még a 16 ezer darabot sem és az új hitelkihelyezéseken belül az új építésű lakóingatlanok finanszírozásának részaránya alig haladja meg a 15 százalékot. Ez egyértelműen arra utal, hogy a kínálat egyelőre nem tudott alkalmazkodni a megnövekedett kereslethez, ami az árak további emelkedéséhez és így a lakhatási problémák súlyosbodásához vezethetne. Az otthonteremtése érdekében a kormány egyszerre támogatja a családokat és a kínálat bővítését. Az elégséges lakáskínálat érdekében a kormány 200 milliárd forintos tőkeprogram elindításról döntött, ami az elkövetkező években konzervatív becslések szerint is 800-1000 milliárd forintnyi fejlesztést indíthat be a lakáspiacon. Ez, összhangban a családok érdekével, érdemben növeli a hazai, jó minőségű lakóingatlan-állományt.

NGM-elemzés: A gazdaságpolitikát a megfelelő válságkezelés és a gazdaság újraindítása fényében kell értékelni

NGM-elemzés: A gazdaságpolitikát a megfelelő válságkezelés és a gazdaság újraindítása fényében kell értékelni

Az „armageddon-közgazdászok” ráhúzták a vizes lepedőt a magyar gazdaságpolitikára, mondván, hogy az kudarcot vallott, mivel a GDP-növekedés 2024-ben sem tudja visszanyerni korábbi dinamikáját. Az ilyen kritikák a válság természetének nem megfelelő megértésére utalnak. A 2024-re jelenleg várható 2 százalék körüli GDP-növekedést azonban nem szabad lebecsülni. Nemzetközi összevetésben ez egyáltalán nem rossz, sokkal inkább kiemelkedő teljesítménynek számít. A gazdaságpolitika hatékonyságának értékelésekor fontos megvizsgálni, hogyan képes az adott ország gazdasága alkalmazkodni a külső és belső kihívásokhoz. Legnagyobb külkereskedelmi partnerünk, Németország GDP-volumene már 4 negyedéve csökkenést mutat éves alapon, és az elemzők többsége 2024 egészében is csak 0 százalékos, vagy kicsivel azt meghaladó növekedésre számít, az USA-ban pedig a júliusi munkaerőpiaci adatok alapján aktiválódott a korábbi recessziókat mind előrejelző Sahm-szabály, ami jelentős globális tőzsdei turbulenciákat okozott, ez pedig tovább növelte a háborúk és kereskedelmi konfliktusok miatt már eleve magas külső bizonytalanságot. A jelenlegi gazdasági környezetben tehát a 2 százalék körüli növekedés olyan teljesítmény, amely azt jelzi, hogy a magyar gazdaságpolitika a kedvezőtlen belső és külső körülmények ellenére továbbra is képes stabil és fenntartható növekedést biztosítani.

Minisztériumi felvetés: a referenciakamatok újragondolása segíthetné a hitelezés helyreállását

Minisztériumi felvetés: a referenciakamatok újragondolása segíthetné a hitelezés helyreállását

A hitelkereslet helyreállásában a kamatszintnek kulcsszerepe van, így a referenciakamatok újragondolása is szükségszerűvé válhat - vetették fel a Nemzetgazdasági Minisztérium szakértői, akiknek az írását most teljes terjedelmében közöljük. A minisztérium vitaindítónak szánja a cikket, örömmel fogadjuk a szakmai reakciókat a portfolio@portfolio.hu címen, és megfelelő szakmai színvonal esetén megjelentetjük.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Oroszország esélyt kaphat, hogy egy puskalövés nélkül elfoglalja egész Ukrajnát
Kiszámoló

Bookingos csalás

Az internet tele van online csalókkal, miért pont a booking.com lenne a kivétel ez alól. Számtalan módon akarnak pénzt...

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.