Megjelent a kötelező állampapírtartásról szóló tervezet, van benne más csavar is
Befektetés

Megjelent a kötelező állampapírtartásról szóló tervezet, van benne más csavar is

Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány azt a jogszabálytervezetet, amely szigorúbb állampapírtartást írna elő egyes befektetési alapoknak, ami már a második, befektetési alapokra vonatkozó módosítás két éven belül, holott az állampapírtartást ösztönző lépések a számok alapján eddig annyira nem jöttek be. Sőt, a tervek szerint visszamenőlegesen módosítaná a kormány, hogy melyik alap minősül forintos és devizás alapnak.
2025. május 6-án újra körüljárjuk, hogyan hat a LegalTech és a DigitalCompliance a versenyképességre és melyek a digitális térben való vállalati jelenlétet meghatározó legfontosabb jogi-szabályozási területek.

Március végén közölte az NGM, hogy a hazai állampapír vásárlásának további ösztönzése érdekében a kormány arról döntött, hogy 2025. október 1-től

  • az eddig is létező, 5%-nyi éven túli állampapír tartását meghaladóan a befektetési alapoknak eszközeik további legalább 3%-át rövid lejáratú állampapírban kell tartaniuk, továbbá
  • a befektetési alapok tartási kötelezettsége 2026. április 1-től 6+4%-ra nő, a kötvényalapok esetében jelentősebben, 10+5%-os mértékre emelkedik ez a kötelezettség.

A most megjelent rendeletmódosítás értelmében a fenti változások az alábbi kategóriákat érinti majd:

  • Kötvényalapok
  • Részvényalapok
  • Vegyes alapok
  • Tőkevédett alapok
  • Árupiaci alapok
  • Alapok alapjai
  • Ingatlanalapok

A jogszabálytervezet mindezeken felül kitér arra, hogy a befektetők biztonsága érdekében is kiemelten fontos, hogy az alapok megjelenítsék jelölésükben, hogy az adott alap forint, vagy devizás befektetést tartalmaz-e túlnyomórészt, azaz a nettó eszközérték legalább 80%-át kitevő értékben.

Ezt a megjelölést és besorolási feltételt a kiszámíthatóság és a transzparencia jegyében az alapnak 5 évig biztosítania kell.

A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy az alapkezelőknek a 2024. júliusi állapotot kellene figyelembe venniük, amikor meghatározzák, hogy az alap forint befektetési alap vagy deviza befektetési alap, visszamenőlegesen nyúlnának tehát bele az alapok devizás besorolásába a tervezettel.

A rendelet az alábbiak szerint definiálja a két kategóriát:

befektetési alap eszközeinek devizaösszetétele tekintetében forint befektetési alap, ha a nettó eszközértéke legalább 80%-a forintban jelenik meg és deviza befektetési alap, ha a nettó eszközértékében nem éri el a 80%-os arányt a forintban fennálló eszközérték.

Az érintett szereplők április 9-ig véleményezhetik majd a tervezetet, piaci forrásaink szerint leginkább a devizás és forintos alap megjelölések okozhatnak majd jelentősebb fejvakarást. Elképzelhető ugyanis olyan helyzet, hogy 2024 júliusában az egyébként legnagyobb, döntően magyar eszközöket tartó kötvényalapok esetében sem volt meg a minimum 80%-os előírás, ami így ezeket az alapokat 5 évre devizás alapnak sorolná be, ez pedig nyilvánvalóan ellentétes lenne a kormányzat szándékával.

Előzmények

Emlékeztetőül, tavaly a befektetési alapokra vonatkozó szabályozás úgy módosult, hogy a befektetési alapok az általuk tartott elsődleges eszközök alapján kerülnek kategorizálásra.

Az új rendszer ennek megfelelően minden alaptípus esetén meghatározta, hogy a befektetési alap milyen eszközökkel rendelkezhet és azok mekkora részét tehetik ki a befektetési alap eszközértékének.

Mindeddig az alábbiak szerint nézett ki az egyes kategóriák eszköztartási kötelezettsége:

befalap-5-655407-685607-742477

Az 5+3%-os tartási kötelezettség lényegében már a tavalyi módosítások óta érvényes a legtöbb kategória esetében, a konkrét változás itt az, hogy egyértelműsítik: a korábbi, állampapírokra vonatkozó 5%-os elvárás mostantól egyedül a hosszú lejáratú papírokra vonatkozik, és ezeken felül kell további 3%-nyi rövid lejáratú állampapírt tartani.

A tavaly júliusban életbe lépő, állampapír-tartást ösztönző lépések a számok alapján annyira nem jöttek be, a befektetési alapok magyar államadósságban betöltött szerepe még csökkent is azóta (2024 júliusában mért 5,91%-os arány januárra 5,18%-ra csökkent).

Címlapkép forrása: Shutterstock

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Találd meg a neked való befektetési alapot!
Kiszámoló

Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel

Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet