Egy befektetési stratégia megalkotásakor sokan számolnak leegyszerűsítő módon fix hozammal, holott a kockázatmentes eszközök világán kívül a hozamok meglehetősen változékonyak. Aki hosszabb időn keresztül rendszeresen fektet be, és nem veszi figyelembe a hozamok viselkedésének sajátosságait, könnyedén megfeledkezhet egy nagy horderejű kockázatról, ami végzetes hatással lehet a befektetése eredményességére. Az alábbiakban konkrét múltbeli példákon és számításokon keresztül bemutatjuk, milyen kockázatot hordoz magában a hozamok sorrendjének véletlenszerű alakulása, illetve miért fordulhat elő két azonos tőzsdei teljesítményű időszakban, hogy a befektetők totálisan különböző hozamokra tegyenek szert.
Idén februárban hosszú idő után először ismét kifelé áramlott az európai pénz az amerikai részvényekből - írja a Financial Times. Az Európában jegyzett, amerikai részvényekbe fektető ETF-ek 510 millió dolláros tőkekivonást szenvedtek el múlt hónapban.
Érdekes témában közölt egy friss írást az Európai Alap- és Vagyonkezelői Szövetség (EFAMA), ebben azt fejtegeti, hogy bár a világban egyre elterjedtebbé válik a különféle befektetési alapok összevonása és konszolidációja, végső soron költség szempontból nem biztos, hogy jobban járnak így a befektetők.
Megvan a győztese annak az ádáz csatának, amely a befektetési alapok piacán dúlt 2024-ben: az abszolút hozamú alapok lettek a tavalyi év kedvencei a befektetők körében, ezekbe áramlott ugyanis a legtöbb friss megtakarítás. Összességében tavaly is kiugró évet zártak a befektetési alapok, a szektor kezelt vagyona közel 30%-kal 18 000 milliárd forint közelébe ugrott egy év leforgása alatt. Mindeközben a hozamok is kilőttek, mutatjuk, mi lett a kategóriák közötti verseny végeredménye.
A vállalati részvény-visszavásárlások és a Donald Trump elnöki visszatérését övező befektetői várakozások élénkíthetik az amerikai részvénypiacot a közeljövőben - vélik a Goldman Sachs elemzői, akik szerint rekord összegű készpénzt önthetnek a piacra a vállalatok részvény-visszavásárlás formájában.
Jól tartották magukat tavaly a részvénypiacok, ez pedig meglátszott a hazai befektetési alapok teljesítményén is. A legjobb éves hozamok 30% felett kezdődtek, nagyot mentek az abszolút hozamú-, árupiaci- és részvényalapok, míg az eddig nagy kedvencnek számító kötvényalapok hozama elmaradt a 2023-as teljesítményektől. A jövőt tekintve érdemes lesz még a vegyes alapokra is figyelni, amelyek között szintén bőven találunk 15% felett teljesítő alapokat. Alábbi cikkünkben összeszedtük a legjobb hozamokat felmutató sorozatokat 2024-ből.
2024-ben gyakorlatilag végig kitartott a jó hangulat a hazai és globális részvénypiacon, ennek köszönhetően remek éven vannak túl a hazai forintos, lakossági részvényalapok. Alig volt alap, amelyik negatív hozamot mutatott fel, még a „legrosszabb” teljesítmények között is 10% körüli hozamokkal találkozhatunk. A legjobban teljesítő alapok közé 30% feletti hozammal lehetett bekerülni, de volt olyan alap, amellyel több mint 40%-ot lehetett nyerni. Nincs egyértelmű recept a sikerre: sok pénzt lehetett kaszálni egy amerikai, török, román vagy magyar részvényalappal is 2024-ben.
Ahogy tavaly, úgy idén is több pénz folyt be a befektetési alapokba, mint az állampapírokba. A befektetési alapokon belül azonban ádáz csatát látni: szinte hónapról hónapra változik, hogy az abszolút hozamú alapokba vagy a vegyes alapokba áramlik éppen a legtöbb friss megtakarítás, novemberben az utóbbi kategória győzött. Mindeközben a hozamok is kilőttek, a részvényalapok vagyonarányos hozama már közelíti a 20%-ot.
Múlt hónapban is az abszolút hozamú alapokat keresték leginkább a befektetők, ennek köszönhetően ebbe a kategóriába áramlott a legtöbb friss pénz idén eddig. Ugyanakkor úgy tűnik, feltámad a magyarok régi kedvence is: kisebb gyengélkedést követően egyre több pénz áramlik a kötvényalapokba is, amelyeknek vagyona így új szintre ugrott. De friss pénzek ide vagy oda, a részvényalapok kategóriája teljesít idén eddig a legjobban.
Egy új tanulmány szerint a vagyonkezelők nyereségessége az elmúlt két évben csökkent, és 2028-ig valószínűleg tovább fog csökkenni, mivel a befektetők egyre inkább az alacsonyabb díjakkal rendelkező termékeket, például a tőzsdén kereskedett alapokat (ETF) választják – írja a Reuters.
Múlt hónapban is az abszolút hozamú alapokat keresték leginkább a befektetők, ennek köszönhetően ebbe a kategóriába áramlott a legtöbb friss pénz idén eddig. A keresletnek és a jó hozamoknak köszönhetően szintet lépett az abszolút hozamú alapokban kezelt vagyon. Mindeközben a jó keresleti- és hozamadatoknak köszönhetően nőni tudott a szektor kezelt vagyona is, megközelítve a 16 900 milliárd forintot.
2024 első félévében is kitartott a jó hangulat a hazai és globális részvénypiacon, ennek köszönhetően remek féléven vannak túl a hazai forintos, lakossági részvényalapok. Alig volt alap, amelyik negatív hozamot mutatott fel, még a „legrosszabb” teljesítmények között is 10% körüli hozamokkal találkozhatunk. A legjobban teljesítő alapok közé 18% feletti hozammal lehetett bekerülni, de volt olyan alap, amellyel közel 50%-ot lehetett nyerni. Nincs egyértelmű recept a sikerre: sok pénzt lehetett kaszálni egy török, román, amerikai vagy magyar részvényalappal is idén.
Az utóbbi időben egymás után jelennek meg azok a tőzsdén kereskedett alapok, vagyis ETF-ek, amelyek mesterséges intelligencia segítségével választják ki, milyen instrumentumba fektessenek. A német Baader Bank a maga nemében úttörő részvényalapot indított most el.
Az elmúlt hónapokban újabb kormányzati tervek, majd konkrét rendelet látott napvilágot arra vonatkozóan, hogyan lehetne (ismét) megreformálni a befektetési alapok piacát. Az indoklás szerint mindez az átláthatóságot és a befektetők érdekét képviseli, de sok tisztázatlan kérdés maradt, amelyre csak részben kaptak válaszokat az alapkezelők. Megkérdeztük az NGM-et és az MNB-t, mire számíthat a befektetési szakma.
Több százmilliárd eurónyi tőkét vontak ki a befektetők 2022 eleje óta az európai aktívan kezelt befektetési alapokból, miközben a passzívan kezelt alapokba áramlik be a tőke – írja a Financial Times. Azért a hagyományos alapok között se áll minden kategóriának rosszul a szénája, a kötvényalapokba például áramlik be a pénz, miközben itthon már második hónapja látunk tőkekiáramlást.
Az április 10-eivel együtt már a második egymást követő héten szabadultak a részvényalapoktól a befektetők az inflációs aggodalmak és az amerikai jegybank júniusi kamatcsökkentésére vonatkozó várakozások csökkenése miatt – írja a Reuters.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Újabb hét, újabb furcsaság a DOGE háza táján.
Washingtonhoz is volt pár keresetlen szava Carneynek.
Újabb tárgyalás, újabb kudarc.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.