Bank

Egyvalamit szeretnek csak a devizahitelesek

Újabb állomásához érkezett a devizahitelesek "mentőakció-sorozata": szeptember 15-én lezárult a késedelmes jelzáloghitelek forintosításának és részleges elengedésének időszaka. A bankok azonban szűkszavúak e program eredményeit illetően, ami nem lehet véletlen: kevesen éltek a vissza nem térő lehetőséggel.

A szintén a késedelmes adósokat célzó Nemzeti Eszközkezelő Társaság jótéteményeit egyelőre szintén kisszámú hiteles veszi csak igénybe, holott a bérleti jogot biztosító intézmény az idei évre 8000 lakás megvásárlását tervezte. Ennél magasabb, 11 ezer viszont azon lakások száma, amelyet a bankok a kvótájuk alapján kényszerértékesítésre jelöltek ki az elmúlt egy évben, igaz, értékesítésük meglehetően vontatottan halad.

A jól fizető ügyfeleknek szóló árfolyamgátat ugyanakkor egyre több ügyfél jelzi belépési szándékát. Továbbra is ez tekinthető a legsikeresebb programnak, ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank szakértői sem számolnak már a korábban feltételezett 90% feletti részvételi aránnyal.
Forintosítás és 25%-os tartozás-elengedés

A fel nem mondott, de 90 napon túli késedelemben lévő deviza jelzáloghitelek adósai május 15-éig jelezhették, hogy élni kívánnak ezzel a lehetőséggel. Ahogy azonban korábban is beszámoltunk róla, a forintosítás a 25%-os tartozáselengedés ellenére is a törlesztőrészlet emelkedését jelentheti a devizahitelénél magasabb forinthitel-kamat miatt. A terhet némileg a "forintosító" hitelesek számára is rendelkezésre álló kamattámogatás mérsékelheti. A fel nem mondott hiteleket augusztus 31-éig forintosíthatták a bankok, ugyanakkor a bankadóval kapcsolatos jogszabályváltozás lehetővé tette, hogy szeptember 15-éig ezt megtegyék felmondott hitelek esetében is, hogy aztán az elengedett összeg 30%-ával csökkenthessék 2012-es különadójuk összegét. A Portfolio.hu-nak adott banki válaszok azonban azt valószínűsítik, hogy ezen a címen kevés pénz marad a bankok kasszájában.

A forintosítás és 25%-os tartozás-elengedés jellemzői és feltételei - 2012. augusztus 31-éig a még fel nem mondott deviza jelzáloghiteleket és pénzügyi lízingtartozásokat az MNB május 15. és június 15. között irányadó középárfolyamainak átlagán forintalapúvá kell átváltatni, ha - a forintosításra még nem került sor - a fedezetül szolgáló ingatlan(ok) értéke a kölcsönszerződés kötésekor nem haladta meg a 20 millió forintot - 2011. szeptember 30-án az adós legalább 78 ezer forint összegű elmaradást halmozott fel 90 napon túl - nincs az ingatlanra végrehajtási jog bejegyezve - a hiteladós május 15-ig nyilatkozott arról, hogy késedelembe esésének oka a fizetőképességében beállott jelentős, igazolható romlás volt. - a hitelező a forintra váltás napján a bruttó követleés 25%-át elengedi az adósnak - mindezért a bank díjat, költséget nem számíthat fel az adósnak. - a fentiekre a felmondott (valószínűleg többségben lévő) hitelszerződések esetében is ösztönzi a jogszabály a bankokat azzal, hogy a leírási veszteségek 30%-át leírhatják bankadójukból, amennyiben szeptember 15-éig esetükben is végrehajtják a forintosítást és a 25%-os tartozás-elengedést.

AXA: a banknál a szeptember 15-ei határidőig mindössze 31 ügylet esetében került sor a tartozás 25%-os elengedésére és forintosítására. Ez az összeg több tízmillió forint volt, a jogosultak 30%-áról beszélünk. Csak a fel nem mondott hitelekre alkalmazták a banknál a jogszabályt. CIB Bank: a 90 napon túl késedelmes deviza jelzáloghitelek forintosítására első körben 1000 ügyfél volt jogosult. Közülük 420-an jelezték részvételi szándékukat a május 15-ei határidőig. Minden olyan ügyfél esetében, aki a határidő lejárta előtt igényelte devizahitele forintosítását illetve a tartozás elengedést, sor került a hitel átváltására, valamint tartozás egynegyed részének elengedésére augusztus 30-ig. A nyilatkozatot határidőben nem tett, illetve a felmondott ügyfelek esetében az átváltás határideje szeptember 15. Ezen időpontig összesen 1550 db befogadott igénylésből 1445 db szerződést kötött a bank együttesen a két ügyfélkörből. A jogosultak hozzávetőlegesen 50%-a élt a lehetőséggel. A bank által befogadott igénylésekből 30% a nem felmondott devizahitelek aránya. OTP Bank: a jogszabály által megállapított 2012. május 15-i határidőig a jogosultak közel 30%-anyújtotta be nyilatkozatát a devizakölcsönének forint hitelre történő átváltására. A banknál szintén felhívták a figyelmet: a svájci frank kamatok még mindig annyival alacsonyabbak a forint kamatoknál, hogy több ügyfél esetén a deviza kölcsön forintra váltása, és a követelés 25%-nak elengedése piaci feltételű hitel mellett a korábbival megegyező értékű törlesztőrészletet eredményezhetett. Emiatt az átváltás igazán akkor érte meg az ügyfeleknek - feltételezve jogosultságukat -, ha azt kamattámogatott hitellel tudták megtenni. Ez volt a cél, amiért az OTP Bank már augusztus 6-án bevezette az új típusú kamattámogatott kölcsönt, hogy azt az érintettek a törvényi határidő - augusztus 31. - előtt igénybe tudják azt venni. Volksbank: összesen 99 db ügylet került átváltásra. Az elengedett összeg 204 millió forint, a kérelmezők 70%-áról van szó. A programot csak a fel nem mondott hitelekre alkalmazták.

Nemzeti Eszközkezelő Társaság igénybe vétele

Bár a tulajdonjog helyett bérleti jogot ígérő Nemzeti Eszközkezelő Társaság igénybe vételének szigorú követelményei vannak, a kormány és a Bankszövetség korábbi megállapodása alapján a jelenlegi igénybevételi szint többszörösét kellene elérnie az intézménynek. Az egyik legszigorúbbnak tűnő követelmény szerint azonban csak azok vehetik igénybe, akik az ingatlan forgalmi értékéhez képest 25-80%-os összegű hitelt vettek fel (államilag támogatott hiteleknél elérhette a 100%-ot). Mint azonban korábbi cikkünkben bemutattuk, a deviza lakáshitelek 55%-a esetében nagyobb a hiteltartozás összege, mint a lakás értéke.A NET 2012-re 8000 ezer lakás megvásárlását tervezte, az eddigi igénylések száma ehhez képest két nagyságrenddel kisebb. A bankok által az elmúlt egy évben értékesítésre kijelölt ingatlanok száma ugyanakkor megközelítette a 11 ezret. Erről részletesebben:

A Nemzeti Eszközkezelő Társaság igénybevételének feltételei - az ingatlan forgalmi értéke Budapesten és a megyei jogú városokban a szerződés megkötésekor nem haladta meg a 15 millió forintot; egyéb településeken a 10 millió forintot - a banktól kapott kölcsön összege a hitelszerződés megkötésekor az ingatlan forgalmi értékének a 25 és 80 százaléka közé esett, államilag támogatott hiteleknél elérhette a 100 százalékot - a törvény hatályba lépésekor (2012. január 1-jén) a hiteladós a lakáshitel-tartozását legalább 180 napja nem törleszti - a hitelszerződést 2009. december 30. előtt kötötték, a lakóingatlan az ingatlan-nyilvántartásban lakóházként, lakásként vagy tanyaként szerepel - a jelzáloghitel mögött fedezetként csak a megvásárlásra felajánlott ingatlan szerepel - a hiteladós/ zálogkötelezett vagy a vele egy háztartásban élő házastársa/ élettársa jegyző által megállapított ápolási díjban részesül; vagy legalább egy, családi pótlékra jogosító gyermek nevelése mellett rendszeres szociális segélyben vagy foglalkoztatást helyettesítő támogatásban vagy lakásfenntartási támogatásban részesül. - a hiteladós/ zálogkötelezett állandó lakcíme 2011. szeptember 28-án és azt követően folyamatosan a hitel fedezetéül szolgáló, megvételre felajánlott lakóingatlan; - a hiteladósnak/ zálogkötelezettnek a felajánlott ingatlanon kívül nincs más ingatlanon használati joga.

AXA: a bankhoz elenyésző számban érkeztek kérelmek a NET-el kapcsolatban, az igények felmérése jelenleg folyamatban van. A napokban a bank tájékoztató jellegű kampányt indít, ettől várják a nagyobb érdeklődést. A szükséges feltételek ellenőrzését követően a jogosultak aránya várhatóan a negyede lesz a 90 napon túli késedelemben lévők számának - vélik. Budapest Bank: a bank rendelkezésére álló adatok szerint a 90 napon túli késedelemben lévő adósok körülbelül 17%-a felel meg a NET törvényi kritériumainak. Ez a szám csökkenhet annak függvényében, hogy a szükséges igazolásokat hány ügyfél tudja beszerezni, hányan felelnek meg a bank által nem vizsgálható feltételeknek (pl. szociális rászorultság.) CIB: a bank ügyfelei közül eddig összesen 24-en jelezték, hogy igénybe vennék a NET által nyújtott segítséget. OTP: az OTP Faktoring Zrt. által a jogszabály módosítás hatályba lépését (június 20.) követően lefolytatott ügyféltárgyalások, felkeresések, ügyfél kiértesítések eredményeként közel 1250 ügyben jelezték az ügyfelek szándékukat a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. eljárásnak kezdeményezése iránt, azonban ez nem jelenti azt, hogy a dokumentumok benyújtása is ténylegesen meg fog történni. Jelenleg 150 ügyfél nyújtotta már be az eljárás megindításához szükséges dokumentumokat, nyilatkozatokat. Az OTP-nél felhívták a figyelmet: a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. eljárás kezdeményezésének egyik jogszabályi alapfeltétele, hogy a hiteladósnak a pénzügyi intézménnyel szemben jelzáloghitel-szerződésből eredő lejárt és nem teljesített fizetési kötelezettségéből a mindenkori kötelező legkisebb munkabér havi összegének kétszeresét, és a törvény hatálybalépésének napján (2012. január 2.) száznyolcvan napot elérő vagy meghaladó késedelmes tartozása áll fenn. Tehát a 180 napos késedelmet el nem érő ügyfelek nem felelnek meg a jogszabályi feltételnek. Pontos választ arra nem tudtak adni, hogy a 180 napos késedelemben lévő adósok mekkora része lesz jogosult a NET segítségének igénybevételére, mindenesetre jelenlegi devizás állományuk kb. 7%-ában azonosították be a NET-re jogosult ügyfeleket. Véleményük szerint ez az újonnan késedelembe eső ügyletek esetében is használható arányszám lehet. Volksbank: Eddig 13 írásos kérelem érkezett a bankhoz, azt azonban nem tudták megmondani, a késedelmes devizahiteleseik hány százaléka felelhet meg a NET követelményeinek.

Árfolyamgát

A fentiek fényében továbbra is az árfolyamgát tekinthető a legsikeresebb devizahiteles programnak, ami valószínűleg annak is köszönhető, hogy ez a program a pénzügyileg egyébként is tudatosabbnak számító, jelentős késedelembe még nem esett devizahiteles rétegeknek nyújt tényleges segítséget. Bár a legnagyobb felfutást a bankok csak év végére várják, úgy tűnik, a részvételi arány nem fogja elérni az MNB szakértői által korábban becsült legalább 90%-os szintet. A Morgan Stanley elemzői egyik eheti anyagukban arról számoltak be, hogy a jegybanki szakértőkkel folytatott beszélgetésük alapján jóval alacsonyabb (50%-hoz közelítő) részvételi arány tűnik ma reálisnak.

Az árfolyamrögzítésben való részvétel feltételei - az adósnak lakáscélú vagy szabad felhasználású devizaalapú (frank, euró, jen) jelzáloghitele van, amelyet forintban törleszt - a kölcsön folyósításkor alkalmazott árfolyamon számított forintösszege nem haladta meg a 20 millió forintot - a kölcsön fedezete Magyarország területén lévő lakóingatlanon alapított zálogjog - az adós fizetési késedelme nem haladta meg a 90 napot, nem áll fizetéskönnyítő program hatálya alatt (kivéve futamidő-hosszabbítás), és az ingatlan nem áll végrehajtás alatt - pénzügyi lízingszerződés esetében a szerződést a felek 2011. december 15-e előtt kötötték

A PSZÁF várhatóan szeptember végén teszi közzé az árfolyamgát augusztus végi részvételi arányaira vonatkozó statisztikáit. A július végére vonatkozó adatok alapján az első négy hónap során összesen 43 186 darab gyűjtőszámlahitel-szerződést kötöttek a deviza jelzáloghitellel rendelkezők . A Portfolio.hu becslései szerint ez az árfolyamrögzítésre jogosultak 7,0%-át jelenti. A Bankszövetség korábbi közlése szerint ugyanakkor az igénylők száma augusztus közepére elérte a 71 ezret. Az eddig belépő devizahitelek az átlagnál jellemzően nagyobb, átlagosan 8,7 millió forint összegűek.Részletesebben az egyes bankok közelmúltbeli árfolyamgát-adatairól:Az árfolyamgátban való részvételen gondolkodó devizahitelesek döntését a Pénzcentrum.hu alábbi kalkulátora segíti.

Kiszámoló

Próbálj meg lazítani

A legtöbb ember fiatalkorában elkezdi a nagybetűs életet, tele mindenféle kívánsággal és vággyal, hogy minél több mindent megvehessen. Gyorsan rájön, hogy ha hitelből vásárol, nem kell vá

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podca

KonyhaKontrolling

Csináljunk jó adórendszert!

Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számomra nagyon érdekes a téma, de elgondolkoztatott arról is, hogy milyen a jó adórendsze

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
baleset-biztonság-bűncselekmény-forgalom-közlekedés-rendőrség-riasztás-vészhelyzet