A fosszilis energiahordozók folyamatos merülésével és a geopolitikai helyzet okozta energiaellátási bizonytalansággal a megújuló energiaforrásokra váltás egyre sürgetőbb. A hazai és nemzetközi ESG szabályozások miatt pedig nem túlzás azt állítani, hogy a közeljövőben az üzleti működés során elkerülhetetlenné fog válni a fenntarthatósági szempontok figyelembevétele.
Az Európában működő nagyvállalatokra már most komoly előírások vonatkoznak, évente jelentést kell készíteniük és számos vállalást kell tenniük, és bár a KKV-k még törvényileg nem kerültek sorra, a szakértők szerint erre sem kell már sokat várni.
AZOK A KIS - ÉS KÖZÉPVÁLLALKOZÁSOK, AMELYEK NAGYVÁLLALATOK BESZÁLLÍTÓJAKÉNT MŰKÖDNEK, MÁR MOST IS EGYRE TÖBBET TALÁLKOZHATNAK A MEGRENDELŐIKTŐL ÉRKEZŐ KÜLÖNBÖZŐ ADATSZOLGÁLTATÁSI KÉRELMEKKEL, MIVEL AZOK ESG KRITÉRIUMAIKBAN A BESZÁLLÍTÓI LÁNCUK ZÖLDÍTÉSÉT IS VÁLLALJÁK.
Az ügyfelek is egyre inkább értékelik és preferálják az olyan vállalkozásokat, amelyek fenntartható szemlélettel rendelkeznek és aktívan részt vesznek a környezetvédelemben. Ez a pozitív cégimázs versenyelőnyt jelenthet a vállalat számára.
A fenntarthatósági törekvések egyik sarkalatos pontja az energiahatékonyság növelése és a minél nagyobb arányú zöldenergia-felhasználás.
Ennek igazolására elsősorban az Európában egységesen használt és általánosan elfogadott származási garancia szolgál. Ez egy olyan forgalmazható elektronikus okirat, amely igazolja a felhasználó felé, hogy a villamos energia meghatározott mennyisége (akár 100%-a) megújuló energiaforrásból vagy nagy hatékonyságú kapcsolt energiatermelésből származik.
Így működnek a származási garanciák
Az egységes európai rendszer lehetővé teszi, hogy a megújuló energiát előállító erőmű származási garanciát igényelhet az adott ország illetékes hatóságától. A rendszerben egy GO egység 1 MWh megújuló forrásból származó villamosenergia-termeléssel egyenértékű. Ezek az egységek egész Európában forgalmazhatók, és megvásárlásukkal a felhasználó cégek igazolni tudják, hogy adott mennyiségű, akár teljes energiaszükségletüket fenntartható forrásból fedezték.
A leggyakoribb megújuló energiaforrások közé tartoznak az olyan természeti források, mint a szél, víz, napsütés vagy a biomassza – ezek, szemben a fosszilis energiahordozókkal kiszámíthatatlanabbul, de korlátlan mennyiségben állnak rendelkezésre és előállításuk is kevesebb káros mellékterméket bocsát ki.
A nagy hatékonyságú kapcsolt energiatermelés pedig azért fenntarthatóbb, mert míg a hőerőművekkel történő villamosenergia-termelés melléktermékeként nagy mennyiségű hulladékhő keletkezik, a kapcsolt technológia keretében történő hő- és villamos energia előállítás hatásfoka elérheti akár a 80-90%-ot is.
KKV-k számára kínál zöld áramot az E.ON
Az E.ON Zöld Partner terméke hazai kis-és középvállalkozások számára kínál – a fenti származási garancia igazolással – 100%-ban megújuló energiaforrásból származó villamos energiát a fenntarthatóság jegyében.
A termék különösen jó lehetőség lehet azon vállalkozások számára, akik elébe mennének a fenntarthatósági előírások szigorodásának vagy olyan nagyvállalati ügyfelekkel dolgoznak együtt, akik számára már most fontos az ESG szempontok érvényesítése.
Amellett, hogy hozzájárul a közösségi zöldüléshez, a Zöld Partner további előnye, hogy nincs átállási időszak, csupán egy új szerződés megkötésére van szükség.
A cikk megjelenését az E.ON támogatta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio