A jelenleg is működő Paksi Atomerőmű még sokáig kiszolgálhatja a magyar energiaigényeket függetlenül attól, hogy Paks 2 elindul és hogy milyen ütemben nő a zöldenergia-termelés. Vajon milyen műszaki és gazdasági feltételek kellenek Paks 1 üzemidejének hosszabbításához és hogyan illeszkedik ez Magyarország klímapolitikai céljaihoz? Mindezekről beszélgettünk Rátkai Sándorral, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. Öregedéskezelési Osztályának vezetőjével.
Bár ebben az évben a Napenergia Plusz Program a nyáron megemelt több mint 100 milliárdos kerettel és 32 ezer előregisztrációval felpörgette az érdeklődést, az elmúlt évek szabályozási kihívásai – a szaldó elszámolás kivezetése – és a pályázati pénzek lehívásának csúszása nyomot hagyott a piacon: Magyarországon az elmúlt évben jelentős visszaesés volt tapasztalható a napelemkapacitások növelésének ütemében. A hazai napelemes piacon már régóta jelenlévő, ma már komplex energetikai szolgáltatásokat is nyújtó Solar City ezért felmérte a környező piacokat és több olyan piacralépési pontot is talált, amellyel diverzifikálni tudja magyarországi működését. A cég tulajdonosa, Székely András szerint a kedvezőtlenebb 2023-as év után, idén a második félévtől, illetve 2025-től folyamatosan megjelenő EU-s forrásoknak köszönhetően várhatóan új lendületet kap a hazai napelemes piac. Ugyanakkor hiányolja a hazai szektor K+F tevékenységét, holott ebben szerinte jelentős tartalékok vannak.
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása. Energiahatékonysági intézkedéseket a cégek elsöprő többsége tett és továbbiakat is tervez, míg a munkavállalói fenntartható közlekedés elősegítése az egyik leggyorsabban növekvő prioritássá vált.
A villamosenergia-elosztók digitális átállását ösztönző, 26,5 milliárd forintos pályázat indul februárban a zöldenergia hatékonyabb hasznosítása érdekében. A program célja, hogy korszerű megoldásokkal segítse a napenergia rugalmasabb hálózatba illesztését és a fogyasztási igényekhez való igazítását. A támogatási kérelmeket 2025. február 14. és március 31. között lehet benyújtani - hívta fel a figyelmet közleményében az Energiaügyi Minisztérium.
A kormány a Napenergia Plusz Programban ingatlanonként legfeljebb 5 millió forintos támogatást ad a modern napelemes rendszerek telepítésére, a pályázat év eleji megnyitásától egy év áll az érdeklődők rendelkezésére arra, hogy elérjenek a támogatási kérelmek benyújtásáig. Az előregisztrált pályázók 2025. január 15-ig, tehát még egy hónapon át tehetik ezt meg, máskülönben nem kaphatnak állami hozzájárulást, figyelmeztetett az Energiaügyi Minisztérium.
A nagyobb napelemes rendszerek összes beépített teljesítménye novemberben meghaladta a 4000 megawattot Magyarországon - írja az Energiaügyi Minisztérium MAVIR adatai alapján.
Egyre nagyobb hangsúlyt kap a kis - és középvállalatok fenntarthatósági tudatosságának növelése, az idén hatályba lépett ESG törvény pedig már kötelezi is a magyar vállalkozásokat a fenntarthatósági célú átvilágításokra, felelősségvállalásra. Az ESG törekvések eszköze lehet a megújuló forrásból származó energiára való átállás is. Ebben segít az E.ON Zöld Partner szerződéses konstrukciója - tájékoztatta az energiaszolgáltató a Portfolio-t.
Azok, akik már beadták az előregisztrációs igényüket a Napenergia Plusz Programra, de elakadtak a pályázati folyamat különböző állomásain, sietniük kell, mert január 15-én lejár a jogvesztő határidő, ameddig benyújthatják a tényleges támogatási kérelmüket – figyelmeztetett pénteki közleményében az Energiaügyi Minisztérium. A határidő kitűzése azért fontos, mert így világos képet kap a támogató arról, hogy mennyi a valós támogatási kérelem, ha nem kötik le a teljes keretet a pályázók, akkor azt más célra is fel lehet használni.
Magyarországon - az EU többi országához hasonlóan -egy vállalat sem veheti félvállról a fenntarthatósági célkitűzések megvalósítását, és határozott lépéseket kell tenniük a CO2 lábnyomuk csökkentése érdekében. Nem minden cég tud azonban a saját telephelyén elegendő zöldáramot termelni, azt mindenképpen a piacról kell megvásárolnia, amit vagy hosszútávú zöldáram-vásárlási szerződéssel (PPA) vagy származási garanciák (GO) vásárlásával tud megtenni. A PPA-k a legtöbb esetben fix áron, konkrét, dedikált termelőktől juttatják el a megújuló forrásból származó energiát a vásárlókhoz, így minden az energia pontos eredetét és volatilis árképzést övező bizonytalanság megszűnik a vállalatok számára. A Portfolio Adriano Agostit, a GoldenPeaks Capital alapító elnökét kérdezte a konstrukció előnyeiről és az ország eddigi egyik legjelentősebb, évente 15 GWh zöldenergiát szolgáltató PPA szerződésének részleteiről, amit a Magyarországon több gyárat is működtető PACCOR tulajdonosával, a Faerch Grouppal kötöttek.
A jövő évben valódi lépéseket kell tenni a versenyképesség javítása érdekében, amihez a magyar uniós elnökség fontos eredményének számító új versenyképességi megállapodás, a Budapesti Nyilatkozat elfogadása járulhat hozzá - jelentette ki csütörtökön Brüsszelben Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
A PannErgy a Miskolci Geotermikus Projekt harmadik geotermikus termelő kútja lemélyítésének kútkialakítási szakaszát a hivatalos kútteszteléssel lezárta, és annak kútszivattyú működtetése nélküli teszteredményét 2024. november 8-án közzétette. A társaság a fenti szabadkifolyású tesztelést és a nagyteljesítményű mélységi kútszivattyú telepítést követően végrehajtotta a kút tesztelését kútszivattyú működtetése melletti üzemben is.
Magyarország eddigi legnagyobb energiatárolója épül Szolnokon - mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szombaton a minisztérium Facebook-oldalára feltöltött videójában.
Várhatóan január végén nyílik meg az áramhálózati elosztótársaságoknak szóló EU pályázat, amely a digitális átállásukat segíti, és például a zárolt áramkörzetek feloldására, valamint a szaporodó háztartási méretű kiserőművek hálózati integrációjára is forrást juttat 26,5 milliárd forint összegben.
Friss számokat közölt a lakossági Napenergia Plusz Program állásáról csütörtökön reggel a Facebook-oldalán az Energiaügyi Minisztérium, így kiderült, hogy mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez.
Az európai energiapiaci innovátorok éves seregszemléje, az idén Barcelonában megrendezett The Business Booster (TBB) keretében a helyi Forma–1-es versenypályán mutatkozott be a szlovéniai autóipari start-up, az Elaphe, amely egy már több mint egy évszázada kifejlesztett, de azóta nagyrészt elfeledett technológiával teremtené meg az elektromos autók új generációját, az úgynevezett kerékagymotorral hajtott autókat. A kerékbe épített motorok számos előnnyel járnak, ugyanakkor van még néhány technológiailag megoldandó feladat, hogy az ilyen járművek szélesebb körben is elterjedhessenek.
Egy négy elemből álló jogszabály csomagról kezdett ma társadalmi egyeztetésbe az Energiaügyi Minisztérium, amely az energetikai szektor széles körét érinti sokfajta változáson keresztül. A tervezett módosítások jelentős része a zöldenergia hasznosítás további térnyerését, az időjárásfüggő megújulók lendületes terjedése okozta kihívások kezelését szolgálja. A változások például megkönnyíthetik a társasházak számára a napelemes rendszerek telepítését, felgyorsíthatják az áramhálózat rugalmasságát növelő fejlesztéseket, és hozzájárulhatnak a háztartási méretű kiserőművek termelésének mérhetővé tételéhez.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.