Tavaly 300 milliárd dollár veszteséget okozott a klímaváltozás, ebből 15 milliárd jutott az európai régióra. A klímaváltozás azonban nemcsak a hőmérséklet emelkedését jelenti, hanem például az élelmiszerek előállításának folyamatát is. Jól látható, hogy az utóbb években az élelmiszerárak is jelentősen megemelkedtek.
Mi vagyunk az első nemzedék, aki valóban szenvedni fog az éghajlatváltozás következményeitől, de mi vagyunk azok is, akik változtathatunk ezen.
A Párizsi Egyezmény 2015-ben került aláírásra, ahol az aláírók célul tűzték ki, hogy erőfeszítéseket tesznek a hőmérséklet emelkedésének 1,5 fok alatt tartásában, mely kijelölt cél megvalósíthatóságára még van néhány évünk.
2022-ben az unió energiaforrásainak 40 százaléka megújuló energiából származik, a 2050-es célok eléréséhez fenntartható technológiákra van szükség, például szél és napenergiára. Az unió szeretné a jogszabályi környezetet is ehhez igazítani, ilyen a green deal, vagy a 2050-ig kijelölt karbonsemlegességet elősegítő célok.
A technológiai megoldások rendelkezésre állnak, de további beruházásokra van szükség ezen a területen, és itt lépnek be a képbe a bankok.
Fontos megérteni, hogy a dekarbonizáció útja minden ország és ipari szektor számára különböző lesz. A különböző kihívások, különböző megoldásokat fognak igényelni.
A bankok számait nézve látható, hogy növekedtek a beruházások ezen a területen. 2012-ben 212 milliárd, most 1700 milliárd dollárról beszélhetünk, de még mindig nem értük el azt, amivel a zöld átállás megvalósítható. Ehhez legalább 4000 milliárd dollárra van szükség évente. A célok megvalósításában a pénzügyi szektornak nagy szerepe van.
Nincs ugyanakkor olyan intézmény, ami önmagában meg tudná oldani ezt a problémát, a cégek, a politika nyitottságára van szükség ahhoz, hogy a tőke jó irányba áramolhasson. Mindez nemcsak a zöld hiteleket jelenti, hanem azt is, hogy minden megoldás, amit a bankok nyújtani tudnak megfelelő mennyiségben álljon rendelkezésre. Ebben globálisan vannak még hiányosságok, a zöld kötvények több mint fele egyelőre az európai piachoz köthető.
A zöld átmenet nem megvalósítható, ha nem foglalkozunk a közepes méretű cégekkel is. A Citinél számos fenntarthatósági megoldást kínálunk a számukra, ahogy a bankszektor más szereplőjénél is elérhetőek különböző pénzügyi szolgáltatások. Az egyik cél, hogy növeljük és hozzáférhetővé azokat az eszközöket, mint például a zöld kötvény és más fenntarthatósági kötvények, amelyek segítik a vállalatokat a fenntarthatósági céljaik elérésében. Vannak emellett környezetvédelmet segítő hitelek is, amelyekben további nagy lehetőségek vannak – tette hozzá Rashmi Ghai.
Címlapkép forrása: Akos Stiller