A robotok és az önvezető autók technológiáját használják az idei Kékszalagon
Üzlet

A robotok és az önvezető autók technológiáját használják az idei Kékszalagon

Portfolio
Izgalmas technológiai megoldásokkal rajtol az idei Kékszalag vitorlásverseny. A 2024-es regattán minden hajó ún. GNSS (Global Navigation Satellite System) rendszerrel lesz felszerelve, hogy valós időben követhető legyen a pozíciójuk. Az idei versenyt négy vízi-, három drón- és három parti kamera közvetíti, az élő közvetítést pedig a Magyar Telekom ún. Campus Network technológiája teszi lehetővé. Ezek a fejlesztések azonban számos más területen, például az iparban és a gyártástechnológiában is használhatók.

A cikk megjelenését a Magyar Telekom támogatta.

Július 18-án indul a Kékszalag vitorlásverseny: a Magyar Telekom idén is digitális technológiákkal segíti a regatta lebonyolítását, a hajósokat, valamint az újragondolt televíziós közvetítés és streaming segítségével a nézőket is.

A Kékszalag vitorlásverseny második éve jó példa arra, hogy a digitalizáció ott is előnyöket és lehetőségeket teremt, ahol elsőre talán nem gondolnánk. Ma a Telekom hálózatát hasznosítva, telekommunikációs és IT megoldásainkkal igazi élménnyé tesszük a nézők, szurkolók számára is a balatoni vitorlásport rangos eseményét. A digitális megoldások itt kézzelfogható élményt, de ugyanezek a szolgáltatások az ipar vagy kereskedelmi vállalatok számára egyszerűsített folyamatokat, biztonságos üzletmenetet vagy akár gyorsabb, precízebb ügyfélkiszolgálást eredményeznek.” – mondta el a Portfolio-nak Gonda Gábor, a Magyar Telekom vállalati szolgáltatások vezérigazgató-helyettese.

A fesztiválokon is gyorsítja a fizetést

Az ipari, vállalati és intézményi privát mobilhálózatok iránti igény jelentősen megnőtt az 5G terjedésével. A szolgáltatók privát mobilhálózatokat kínálnak, amely gyors, rugalmas és az ügyfelek igényeire szabható. A Telekom Campus Network elnevezésű privát hálózata számára mintegy 10%-os kapacitást dedikál a szolgáltató az adott területen lévő publikus hálózaton.

A technológia úttörő piaci felhasználói a turizmus, rendezvényszervezés területén működő cégek. Fontos felhasználói területet jelentenek ma már a fesztiválhelyszíneken működő POS terminálok. Elsősorban a rendezvényeken használják kiemelt eredményekkel a Telekom 4G/5G Campus Network szolgáltatását

A privát hálózat dedikált és biztonságos adatkapcsolatot teremt a terminálok és az elszámolást végző központok között.

Ebből is következik, hogy az idei évben a Sziget és a Balaton Sound mellett minden nagyobb fesztiválon jelen vannak a szolgáltatással. A látogatók azt tapasztalhatják, hogy a fizetésnél nem kell hosszasan várniuk arra, hogy a terminál csatlakozzon a szerverhez. Szintén kiemelten fontos terület a streaming szolgáltatási platform, amelyhez a Campus Network tudja biztosítani a mobil celluláris hálózaton megvalósított erőforrásigényt.

Egyedi hálózaton kommunikálnak a robotok a gyárakban

Hasonlóan érdekes a technológia ipari felhasználása: ez a gyakorlatban úgy működik, hogy egy adott telephelyen építik ki a privát mobilhálózati infrastruktúrát, és azt a szolgáltatási szerződésben meghatározott egyedi paraméterek – például lefedettség, kapacitás, adatsebesség, késleltetés, rendelkezésre állás, megbízhatóság – mentén biztosítják. Olyan alkalmazások válnak ezáltal elérhetővé a privát hálózat területén belül, mint pl. okos robotok, AR/VR alkalmazások, önvezető járművek (AGV), távvezérlés.

A privát mobilhálózat segítségével az ügyfél a szolgáltatási területen belül sokkal rugalmasabban alakíthatja ki gyártását, termelését, amit bármikor sokkal könnyebben át tud alakítani, az aktuális termelési igényekhez igazítva.

Gonda Gábor kiemelte, hogy a rendelkezésre állást és a biztonságot nagy mértékben növeli, hogy a privát mobilhálózatot kizárólagosan az ügyfél által meghatározott eszközök vehetik igénybe, más, a hálózatba nem regisztrált eszközök nem tudják használni. Az így kialakított privát mobilhálózat képes lehet a Gbps nagyságrendű sávszélességre, nagyfokú biztonság mellett.

„Elsősorban ipari gyártás terén látunk itthon és nemzetközi szinten is kiemelt érdeklődést a privát hálózatok tekintetében, valamint a kiterjedt telephellyel rendelkező vállalatok, de egy-egy tudományos központ számára is előnyt jelent a dedikált mobilhálózat létesítése” -tette hozzá a vezérigazgató-helyettes.

gonda gábor
Gonda Gábor Fotó: Portfolio

A Kékszalag balatoni környezete – mivel egy gyár vagy egy fesztivál területénél jóval nagyobb földrajzi területet jelent – speciális technológiai megoldásokat igényel a Campus Network-ön belül. A Telekom a Kékszalag Campus 5G megoldásban az 5G-Campus-t csak a Balaton felületére kapcsolja be, tehát egy viszonylag nagyobb, de mégis zárt területről van szó. Limitáltan kiterjeszthető a technológia nagyobb távolságokra, akár tengerekre is, de a parttól való távolság, a jelterjedés szabadtéri csillapítása, az adó- és vevőtorony magassága, a föld/víz görbülete és a különböző 5G szabványban lévő rádiós ütemezések határt szabhatnak a megoldásnak.

A hajók nyomkövetése a közvetítés is látványosan fejlődik
Az idei verseny másik izgalmas technológiáját a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja és a Magyar Telekom közösen fejlesztette: az idei versenyen minden hajó GNSS technológiával lesz felszerelve, hogy valós időben követhető legyen a pozíciójuk. Ez a rendszer új élményeket kínál nemcsak a versenyzőknek, hanem a szurkolóknak is, hiszen online követhetik a versenyt.

A technológia a versenyző hajók legénységének a többi hajó követése jelentős többlet információt biztosíthat, amelyre stratégiát építhetnek, és amelyből következtethetnek azon terület szélviszonyaira is, ahová tartanak.

A cikk megjelenését a Magyar Telekom támogatta.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kasza Elliott-tal

Alibaba - kereskedés

Tavaly októberben volt egy kitörése a BABA-nak, akkor azt hittem, véget ér a végtelen várakozás, és eladhatom a 2021-es vételeimet. Akkor nem jött össze, de talán majd most. A 2024 Q4 jel

Holdblog

Senki ne vegyen Beat alapot!

Cser Tamással a (nem)olcsó európai részvényekről, Sándorfi Balázzsal a (nem)olcsó magyar ingatlanpiacról beszélgetünk és aztán kitárgyaljuk, hogy senki ne vegyen a nemolcsó Beat alapból. J

KonyhaKontrolling

Mibe fektessek most?

Coachingok során rendszeres kérdés, hogy mit tegyünk a mai kilátások mellett. Erre mindig egy válaszom van: honnan tudod, hogy milyenek a kilátások? A bejegyzés hallgatható verzióját itt talá

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Portfolio-MAGE Automotive Industry 2025
2025. március 26.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Ez is érdekelhet
GettyImages-2149539501-digitális-etika-fejlesztés-igazságügy-innováció-jog-kutatás-mesterséges-intelligencia-szabályozás-technológia