A globális olajpiac jelentős átalakuláson megy keresztül, amit a kínai kereslet lassulása és az OPEC+ termelési stratégiája együttesen befolyásol. A nyersolajszállítás árai drasztikusan csökkentek, ami komoly kihívások elé állítja a tanker-üzemeltetőket - közölte a Bloomberg.
Jóváhagyták a tagállami nagykövetek a magyar soros elnökség keretében a 15. oroszellenes uniós szankciós csomagot, amely további 52 darab, az orosz árnyékflottához tartozó olaj- és gázszállító hajónak tiltja meg a kikötést uniós területen, és számos személyt és intézményt is szankciós listára tettek. Egy nyelvi kompromisszum miatt végül nem tiltják meg uniós cégeknek az orosz piacon való működést, csak azt tanácsolják, hogy fejezzék be az ottani működést. Mindez néhány órával azután történt, hogy Orbán Viktor kormányfő telefonon tárgyalt az ukrajnai háborúról és energetikai témákról Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A 15. szankciós csomagot hivatalosan a jövő hétfői uniós külügyminiszteri ülésen hagyják jóvá.
Az Egyesült Államok a közelmúltban kiterjesztette az iráni olajat szállító tankhajók elleni szankciókat, ami jelentős fennakadásokat okozott az Irán és Kína közötti olajkereskedelemben. A szigorítások nyomán az iráni olaj áramlása csökkent, miközben az árak emelkedtek, különösen a kínai független finomítók számára, amelyek az iráni export 90%-át veszik fel.
24 órán belül két tenger alatti internetkábel is elszakadt a Balti-tengeren, ami azonnal felvetette a gyanút, hogy szabotázsakció történhetett. Bár elsőre többen Oroszországra gyanakodtak, végül kiderült, hogy egy kínai teherhajó járt az érintett területeken az incidensek idején. Az eset rávilágít az európai kritikus infrastruktúra sebezhetőségére, amely infrastruktúrát a Nyugat ellenfelei anélkül tudnak támadni, hogy ezzel háború kitörését kockáztatnák.
A brit kormány bejelentette, hogy további 30 orosz tartályhajó ellen vezet be szankciót, amelyek nyersolajat és olajpárlatokat szállítanak, megkerülve a nyugati korlátozásokat. Ez a lépés része annak a szélesebb körű erőfeszítésnek, amelynek célja az orosz árnyékflotta tevékenységének megakadályozása, amely a nyugati szankciók megkerülésével próbálja fenntartani az orosz olajexportot - írja a Reuters.
Görögország fokozza haditengerészeti gyakorlatait partjai mentén, hogy megakadályozza az orosz kőolaj titkos átrakodását felségvizein. Ennek hatására a tankhajók új területeket keresnek az illegális tevékenység folytatására. Ez ismételten felveti a szankciók végrehajtásának és ellenőrzésének hatékonyságával kapcsolatos kérdéseket, valamint növeli a környezeti és geopolitikai kockázatok miatti aggodalmakat.
Svédország egy Oroszországból Egyiptomba közlekedő hajó mozgását vizsgálja, mivel erős a gyanú, hogy köze lehet az elmúlt napokban történt Balti-tengeri kábelsérülésekhez – írja a Financial Times.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium által közzétett új rendelettervezet számos fontos változást hoz a közlekedés különböző területein, beleértve a közúti, vasúti, vízi és légi közlekedést is. Egyszerűsítik a járművek forgalomba helyezési és műszaki vizsgálati eljárásait. A szabályozás kiterjed a LED fényforrások engedélyezésére, a hajós képesítések korszerűsítésére és a légiközlekedési biztonsági ellenőrzések pontosítására is. Emellett a Lázár János vezett tárca új forgalomszabályozási és vasúti engedélyezési rendelkezésekről is döntene.
A jemeni húszi lázadók egyre fejlettebb fegyverekkel rendelkeznek, és fokozzák támadásaikat a Vörös-tengeren és az Ádeni-öbölben közlekedő hajók ellen. Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma aggódva figyeli a helyzet alakulását - számolt be az Axios.
Észak-Korea péntek óta zavarja a Globális Helymeghatározó Rendszer (GPS) jeleit, a művelet több hajót és több tucat polgári repülőgépet érintett Dél-Koreában - közölte szombaton a dél-koreai hadsereg.
A jemeni húszi lázadók bejelentették, hogy folytatják az Izraelhez köthető hajók elleni tengeri blokádjukat, és fokozzák támadásaikat a Hamász és a Hezbollah támogatása érdekében.
A finn parti őrség jelentős zavarokat észlelt a műholdas navigációs jelekben a Balti-tengeren, és tankhajók helymeghatározási adatainak meghamisítását figyelte meg az Oroszországba tett látogatások leplezése érdekében. A finn belügyminiszter Oroszországot teszi felelőssé a zavarokért, amelyek komoly navigációs problémákat okoznak a térségben – írja a Reuters.
Orosz műholdak adatait használja a jemeni húszi mozgalom a Vörös-tengeren áthaladó hajózási forgalom támadásához – tudta meg a Wall Street Journal. Moszkva korábban többször is fenyegetőzött azzal, hogy segíteni fogják a jemeni radikálisokat az Európa szempontjából fontos hajózási útvonal blokkolásában, ha a nyugati országok tovább küldik a fegyvereket Ukrajnának.
Egyszerre 22 darab, árnyékflotta módjára működő orosz tankerhajóra vetett ki szankciókat a brit kormány, amelyek az ukrajnai háború miatt érvénybe léptetett nemzetközi szankciókat kikerülve szállítanak nyersolajat és cseppfolyósított földgázt – jelentette be csütörtökön a brit kormány. Ez a legnagyobb ilyen jellegű brit szankciócsomag az orosz "árnyékflotta" ellen a háború kitörése óta, igaz még mindig több száz olyan hajó van, amelyeket a rangos brit cég a "sötét flottához" sorol.
A Kijevi Közgazdasági Iskola (KSE) legfrissebb kutatása szerint Oroszország jelentősen, csaknem 70 százalékkal növelte árnyékolajtanker-flottájának kapacitását az elmúlt egy évben, annak ellenére, hogy a nyugati országok keményen felléptek a biztosítók és hajózási társaságok ellen - közölte a Financial Times.
Az Egyesült Államok keleti partján és az öböl menti kikötőkben harmadik napja tart a dokkmunkások sztrájkja, ami jelentős fennakadásokat okoz a tengeri áruszállításban. Az 1977 óta a legnagyobb ilyen jellegű munkabeszüntetésben 45 000 kikötői dolgozó vesz részt Maine-től Texasig.
Az amerikai adósságplafon-vita mozgatja a piacokat.
Költözhet a világ leggazdagabb embere?
már lehet jelentkezni a szeptemberben induló képzésekre.
Megjelent a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének hatodik epizódja.
Meddig nőhet még?
Kik kísérték el a politikust?
Az IO Partners szakértőivel beszélgettünk.