Magyarországon évente négyszáz nő hal meg méhnyakrák következtében, pedig egyiküket sem kellene elveszíteni, mert már a 12 éves lányoknak adott védőoltással hatékony védelmet lehet biztosítani a daganatos megbetegedés ellen. De a méhnyakszűrés továbbra is fontos, mert ezzel a vizsgálattal a kezdeti stádiumban felfedezhető ez az elváltozás, amikor még jó eséllyel gyógyítható.
Önkéntes, térítésmentes védőoltás
A méhnyakrák kórokozója a HPV, ez a humán papillomavírusok rövid elnevezése. A több mint száz HPV vírusváltozat közül a megbetegedések mintegy 70 százalékáért két különösen veszélyes típus, a 16-os és a 18-as tehető felelőssé. A felajánlott önkéntes védőoltás, amelyet az állam a most a hetedik osztályos, 12 éves kislányoknak - szülői beleegyezéssel - térítésmentesen biztosít, ezek ellen véd. A hat hónap különbséggel beadott 2 oltás elegendő az életre szóló védelemhez. Az első oltást 2014-ben megkapták azok, akiknek szülei hozzájárultak, a teljes védelemhez szükséges második oltás ezekben a hetekben esedékes.Eredményes kampány Az önkéntes, térítésmentes védőoltás bevezetésének első évében 80 százalék feletti átoltottságot ért el hazánk, ami nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő eredmény - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Országos Tisztifőorvosi Hivatala. Magyarországon több mint 46 ezren jogosultak az állam által biztosított térítésmentes HPV elleni védőoltásra, amelyhez a szülők beleegyezése szükséges. A visszajelzések alapján a jogosultak 77,5 százaléka kérte az oltást, további 5,6 százaléka pedig már korábban megkapta azt. Az Országos Epidemiológiai Központhoz (OEK) beérkezett és feldolgozott adatok szerint az igénylők 99,6 százaléka megkapta a védőoltás első adagját. Ez összesítve 82,3 százalékos teljesítési arányt jelent.
"Népegészségügyi szempontból fontos, hogy még a nemi élet megkezdése előtt megkapják ezt a vakcinát a hetedik osztályos, 12 éves lányok. A védőoltás azoknál a lányoknál a leghatékonyabb, akik még nem fertőződtek meg HPV-vel" - magyarázza prof. dr. Mészner Zsófia védőoltási szaktanácsadó. "Más életkorban is érdemes kérni ezt az oltást, de fontos figyelembe venni, hogy az oltás és a méhnyak-szűrés együtt biztosítja legjobban az egészségmegőrzést."Míg szűréssel a rákmegelőző állapotot, illetve a daganatos elváltozás korai stádiumát lehet felismerni, a vakcina képes megelőzni azt, hogy egyáltalán létrejöhessen a későbbiekben esetleg rosszindulatúvá váló folyamat.
A megelőzés korszerű módja
Kétféle HPV elleni oltóanyag van forgalomban, mindkettő biztonságos, nem tartalmaz sem élő vírust, sem genetikai anyagot, amely a sejtekbe beépülve megváltoztathatná annak működését. Az oltás hatására az immunrendszer képes felkészülni arra, hogy amikor a valódi vírus szervezetbe kerül, gyorsan termeljen ellenanyagot ellene, így elkerülhető a fertőzés."A széles körben alkalmazott, támogatott vakcina a két leggyakoribb HPV vírustörzs, a 16-os és a 18-as ellen véd, továbbá működik az úgynevezett keresztvédettség is, így összességében ez az oltás a kórokozók 92 százaléka ellen nyújt védelmet" - állítja a védőoltási szaktanácsadó.
A másik egy négykomponensű vakcina, amely a 16-os és a 18-as vírustörzsek mellett a 6-ost és a 11-est is tartalmazza, így például a genitális szemölcs ellen is véd. A genitális szemölcs nem feltétlenül rosszindulatú, de nagyon kellemetlen. Ez a védőoltás fiúknak, férfiaknak is javasolható.
"A betegséget egyik oltóanyagtól sem lehet elkapni, és reméljük, hogy az oltási sor tartós védelmet nyújt. Eddig mintegy 10 évre visszatekintve van adatunk, mivel a vakcina bevezetése óta vizsgálják a beoltottak szervezetében az ellenanyag szintet. Eszerint az oltás az eddig eltelt idő alatt megfelelő védettséget biztosított" - teszi hozzá.
Az oltási kampány keretében a vakcinát a felkarba adja be az iskolaorvos. De a védőoltás alkalmazható felnőttkorban is, ilyenkor a nőgyógyász írja fel, és recept ellenében, patikában lehet megvásárolni vakcinát.
"Az idősebb korosztálynak, a megfelelő szintű ellenanyag képződése érdekében három oltásból álló sémát javasolunk" - mondja Mészner Zsófia professzor asszony.
A HPV ugyanis sokáig jelen lehet a szervezetben, de az esetek nagy részében az immunrendszer legyőzi a vírust, amely így eltűnik a szervezetből. Újrafertőződés azonban bármikor bekövetkezhet, ez ellen nyújthat védelmet az oltás. Legcélszerűbb a szexuális élet kezdete előtt megszerezni a védettséget, de későbbi életkorban sem felesleges, mert az oltás hátránnyal vagy kockázattal nem jár.
Meghívó méhnyakszűrésre Már 1500 védőnő végezhet méhnyakszűrést Magyarországon annak a programnak köszönhetően, amelyet az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala indított 2013 júliusában. A sikeres vizsgát tett védőnők közreműködhetnek a most induló szűrési kampányban. Júniusban százezer nő számára küld méhnyakszűrésre szóló meghívólevet az ÁNTSZ. Hazánkban a méhnyakrák miatti halálozás ugyan lassú csökkenést mutat, de a kockázat még így is magas: az Európai Uniós országok halálozási átlagának mintegy háromszorosa. Ennek legfőbb oka, hogy a kockázati csoportba tartozó 25-65 éves nők körében alacsony a részvételi arány méhnyakszűrésen. A probléma megoldásának egyik lehetséges módja a személyes meggyőzés: megszólítani azokat, akik soha vagy nagyon ritkán mennek el rákszűrésre, illetve nőgyógyászati vizsgálatra, ezért sikeres lehet a vizsgálat "helybe-vitele". Ezt célt szolgálja a védőnői méhnyakszűrési program országos kiterjesztése.