Mi a trendforduló?
Trendfordulónak nevezzük, amikor a korábbi trendet megtörve az árfolyam, tartósan ellentétes irányú mozgást vesz fel. Ilyenkor a korábbi trend várható időtartalma körülbelül megegyezik a kialakuló trend várható időtartalmával. A trend fordulóját több minta egymás utáni megjelenése jelentheti.
Emelkedő trend fordulóját jelzik az alábbiak:
- Az árfolyam letöri a korábbi mélypontokhoz húzható emelkedő trendvonalat. Ilyenkor már érdemes megfontolnunk a vételi pozícióink zárását.
- Megjelenik egy csökkenő csúcs, majd egy csökkenő alj is. Ez azonban a kockázatkerülő kereskedő számára még nem jelent belépési pontot.
- Az árfolyam felülről letöri a 200 napos mozgóátlagot.
- Az árfolyam lefelé áthaladja a 2. csökkenő mélypontot is.
![Trendfordulók azonosítása](http://www.portfolio.hu/img/upload/res/th/trendfordulas_jelzesek.png)
Csökkenő trend fordulóját jelenítik meg az alábbiak:
- Az árfolyam kitör a korábbi csúcsok által kijelölt eső trendvonalból. Ekkor már érdemes megfontolnunk eladási pozícióink zárását.
- Megjelenik egy emelkedő alj, majd egy emelkedő csúcs is. Ez azonban a kockázatkerülő kereskedő számára még nem jelent belépési pontot vételi pozícióra.
- Az árfolyam kitör a 200 napos mozgóátlag által képezett ellenállásvonalból
- Az árfolyam kitör a 2. emelkedő csúcs által kijelölt ellenállásszintből. Az így kialakult trendben már a kockázatkerülő kereskedő is nyithat vételi pozíciót.
A trend irányáról alkotott képünk megerősítésében segítenek minket a mozgóátlagok. Az átlagok számítási periódusát mi adhatjuk meg a grafikonrajzoló programunkban. A mozgóátlagok közül megkülönböztethetünk sima, exponenciális, valamint súlyozott mozgóátlagot, melyek között a súlyozás típusában van különbség. Leggyakrabban az exponenciális (EMA), vagy sima súlyozású (SMA) mozgóátlagokat figyelik. A trend fordulójának a megállapításában a 100 és a 200 napos periódusú mozgóátlagoknak van jelentősebb szerepe.
Trendfordulást jelző alakzatok
A trend fordulását alakzatok is előre jelezhetik, illetve megerősíthetik a piacon. A következőkben ilyen alakzatokat fogunk tárgyalni.
Fej-váll alakzat (Head and Shoulders)
Fej-váll alakzatok keletkezésekor a piac egy szintet felfelé mozdul, majd a korábbi szintre esik vissza. A grafikonon ezt a jelet észlelve a bikák kifulladásáról kapunk információt, mely gyakran a trend fordulóját hozza magával. Ennek a formációnak a legkönnyebben kereskedhető pontja a vállvonal letörése, ahol a célár a vállak és a fej közötti távolságnak feleltethető meg. Ez a minta már önmagában teljesíti a trend fordulásának néhány feltételét, ugyanis a kialakulása közben alacsonyabb csúcsok (a fej, illetve a jobb váll), valamint alacsonyabb mélypontok (váll alja, valamint az alakzat alja) jelennek meg.
Fordított fej-váll alakzat
Az előzőekben tárgyalt alakzat fordítva is fellelhető a grafikonokon, amit fordított fej, váll alakzatnak hívnak. Ha ezt a mintát véljük felfedezni, egy rendkívül erős bika jelzést kapunk, ami a piac megfeneklését jelzi és akár trendfordulóra adhat lehetőséget. Pozíció felvételére a legjobb pontot a nyakvonalból való kitörés adja, ahol célárként a fej és a váll közötti távolságot adhatjuk meg. A fordított fej-váll alakzat már önmagában kielégíti a trend fordulásának néhány feltételét, ugyanis magasabb mélypontok (fej, valamint váll alja), illetve magasabb csúcsok (váll, valamint az alakzat befejezése) keletkeznek.
![Trendfordulók azonosítása](http://www.portfolio.hu/img/upload/res/th/forditottfejvall.png)
Dupla tető (dupla top), dupla fenék (dupla bottom)
Dupla tető, vagy dupla fenék esetén a piac kétszer megérinti ugyanazt az árszintet, de nem tudja áttörni azt. A dupla tető éppen ezért egy erős medve jelzést ad a piaci irányt illetően. Ennek a formációnak a megjelenése akár emelkedő trend fordulását is hozhatja, míg eső trendnél folytatólagos mintaként is működhet. A grafikonon rajzolódó dupla alj egy igen erős bika jelzés, mely a csökkenő trend emelkedőbe fordulását is jelentheti, míg csökkenő trendben folytatólagos minta is lehet.
![Trendfordulók azonosítása](http://www.portfolio.hu/img/upload/res/th/duplatop.png)
A tripla tető, vagy tripla fenék esetén a piac háromszor éri el ugyanazt az árszintet, miközben nem tudja áttörni azt. A harmadik érintés megjelenése a kettőnél is erőteljesebb jelzést ad a piac irányát illetően. A tripla tető medvepiacot, míg a tripla alj bika piacot jelezhet előre.
Ezeknek az ismereteknek a birtokában már Ön is képes lesz könnyedén azonosítani a trendfordulókat, így könnyebben el tudja majd kerülni a helytelen trendfelismerésből adódó esetleges veszteségeket. Ne feledje a trend a barátunk!