Didier Reynders, az Európai Bizottság korábbi igazságügyi biztosa ellen folytatott nyomozás részeként a belga szövetségi rendőrség több, hozzá köthető ingatlanban tartott házkutatást. A műveletre két nappal azután került sor, hogy Reynders elvesztette mentelmi jogát az új Bizottság felállásával. A vizsgálat középpontjában a Nemzeti Lottó áll, amelyet Reynders a belga politikai karrierje során felügyelt.
A politikus állítólag lottójegyek vásárlásával mosta tisztára az illegálisan szerzett pénzeket, majd a nyereményeket saját számlájára utalta.
A nyomozás már hónapok óta tart, azonban csak Reynders mandátumának lejártát követően kezdődtek meg a konkrét rendőri intézkedések. A Le Soirnak a brüsszeli főügyészség megerősítette a pénzmosás gyanúját, de további részletek közlését elutasította. Reynders-t hosszasan kihallgatták, de a politikus jelenleg nem elérhető a média számára.
A gyanú szerint Reynders még a belga politikai karrierje alatt alkalmazta ezt a pénzmosási tevékenységet, és ezek folytatódtak uniós biztosi megbízatásának ideje alatt is.
Az egyik módszer a Nemzeti Lottó e-jegyein alapult, amelyek segítségével a politikus készpénzt juttatott a lottószámlákra, majd a nyereményeket tisztára mosva utalta át magának. Az ügyészek most azt vizsgálják, hogy a készpénz eredete legális volt-e.
Reynders politikai karrierje négy évtizeden átívelő sikeres pályafutást ölel fel. Az 1990-es évek óta különböző belga miniszteri pozíciókat töltött be, többek között pénzügyminiszterként és külügyminiszterként is dolgozott. Azonban a korrupcióval és pénzmosással kapcsolatos vádak nem először érik őt:
korábban egy titkosszolgálati ügynök is hasonló vádakat fogalmazott meg, ám a bizonyítékok hiánya miatt ezek az ügyek soha sem jutottak vádemelési szakaszba.
A belga törvények szerint Reynders továbbra is bizonyos fokú védelmet élvez korábbi miniszteri tisztségei miatt. Bár az Európai Bizottságban betöltött pozíciója már nem biztosít mentességet, bármilyen komolyabb jogi lépés, például egy letartóztatás vagy vádemelés, a belga parlament jóváhagyását igényli.
A Nemzeti Lottón keresztüli pénzmosás módszere különösen érdekes: a gyanúsítottak az alacsony kockázatú, de magas visszatérítésű játékokat részesítik előnyben. Egy matematikaprofesszor szerint például a "Win for Life" sorsjegyek átlagos nyereménye 69-78% között mozog, így ezek ideálisak lehetnek az ilyen tevékenységekhez.
Reynders esete nemcsak politikai, hanem jogi szempontból is precedens értékű lehet. Az Európai Bizottság korábbi igazságügyi biztosa most annak a rendszernek a szigorával szembesül, amelynek fenntartásáért éveken át felelt. Ha a vádak beigazolódnak, az ügy véget vethet Reynders politikai pályafutásának, és komoly hatással lehet a belga politikai elit megítélésére is.
Az ügynek különös pikantériát ad, hogy Didier Reynders 2019 és 2024 között töltötte be az Európai Bizottság igazságügyi biztosi pozícióját, amelynek során kiemelt feladata volt az uniós jogállamisági elvek érvényesítése és az igazságszolgáltatási rendszerek megerősítése az EU tagállamaiban. Mandátuma alatt szorosan együttműködött Ursula von der Leyen bizottsági elnökkel a jogállamisági mechanizmusok kialakításában és alkalmazásában. Felügyelte az Európai Bizottság éves jogállamisági jelentéseinek elkészítését, amelyek
az igazságszolgáltatás függetlenségét, a korrupció elleni küzdelmet és a médiaszabadságot értékelték az uniós tagállamokban.
Itthon amiatt vált ismertté a neve, hogy a magyar kormánnyal folytatott tárgyalásokat a jogállamiságot érintő problémák miatt, különös tekintettel az igazságszolgáltatás függetlenségéről, a korrupciós kockázatokról és az alapjogok érvényesüléséről egyeztetett. Kulcsszerepet játszott az Európai Bizottság és Magyarország közötti egyeztetésekben a helyreállítási alaphoz és egyéb uniós forrásokhoz való hozzáférés feltételeinek meghatározásakor. A tárgyalásokon szorgalmazta, hogy Magyarország hajtsa végre a bírósági rendszer reformját és biztosítsa a jogállamiság elveinek teljes körű tiszteletben tartását, amelyek előfeltételei az uniós pénzek felszabadításának.
Címlapkép forrása: EU